Ułatwienia dostępu
SZKOLNE KOŁO TURYSTYCZNE
SKKT PTTK NR 135 przy PSP nr 1 w Opolu
RAJD POWSTAŃ ŚLĄSKICH
Rajd Powstań Śląskich to cykliczna impreza organizowana przez PSP w Łubnianach oraz Opolski Oddział PTTK. W tym roku 19 maja jedną z 5 tras wyruszyli uczniowie 7 klasy. Po przejściu 7 kilometrów lasem na mecie na rajdowców czekała kiełbaska z grilla, ciepłe i zimne napoje oraz ciasta. Uzupełnione kalorie można było stracić podczas zawodów sportowych. Julia, Hania, Leo i Adam zajęli grupowo III miejsce. Milan i Mateusz też zdobyli medal w tematycznym konkursie historycznym.
RAJD PIECZONEGO ZIEMNIAKA
W tym roku wraz z PTTK o/Opole piekliśmy ziemniaki w Lipnie koło Niemodlina. Ale od początku! Rajdowa przygoda rozpoczęła się wcześnie rano, ledwie wstało słońce, a już uczennice i uczniowie klas VIb i c spotkali się pod szkołą. O 7:30 szynobus ze stacji Opole Główne zabrał rajdowców do Tułowic, skąd piechotką, w towarzystwie pięknej pogody pod opieką Pani Iwony dotarli do arboretum czyli ogrodu botanicznego z rzadkimi okazami drzew. Lipieńskie arboretum jest najstarszym w Polsce, naturalnie komponuje się z otulającym je lasem. Jak na „Rajd Pieczonego Ziemniaka” przystało, było ognisko i kiełbaski i ziemniaki oraz konkursy krajoznawcze oraz artystyczne. Następnym punktem programu było przejście do Niemodlina oraz zwiedzanie zamku książęcego w towarzystwie mnicha. Zamek przechodzi renowację i staje się coraz piękniejszy, uroku dodają mu daniele i pawie żyjące w otaczającym zamek ogrodzie. Było tak fajnie i cieplutko, że aż żal wracać do domu.
„RAJD Z BABĄ” to rajd z wieloletnią tradycją. W tym roku opolski oddział PTTK organizował go po raz 43 na trasie Kup-Ładza. Połączone siły klas IVc i Va w sobotni przedwiosenny poranek zwiedziły Izbę Leśną i poznały faunę opolskich lasów. Pogoda sprzyjała na starcie i w trakcie wędrówki. Na mecie w Ośrodku Edukacji uczniowie poznali historię powstania i zasoby Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Po raz drugi można było się posilić kiełbaską z ogniska oraz wziąć udział w wielu konkursach z nagrodami; na najlepsze babskie przebranie, wiedzy o Opolszczyźnie czy znajomości sławnych Polek. Jednak dla nas największą atrakcją była wspólna zabawa i aktywne spędzenie wolnego czasu.
17 lutego 2018 r. grupa uczniów klasy IVc wybrała się do Mosznej na „Rajd walentynkowy” organizowany przez Szkolne Kluby Krajoznawczo-Turystyczne z okolic Opola. Aura była po stronie młodych turystów, mimo pory roku nie było zimowo, dodatkowo atmosferę podgrzało ognisko i pieczenie kiełbasek. Jednakże cała wizyta w Mosznej rozpoczęła się od zwiedzania stadnin koni krwi angielskiej. Pan przewodnik opowiedział o historii powstania stadnin, o hodowli koni i ich sukcesach oraz udziale w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i Londynie. Dzieci mogły do woli nacieszyć się towarzystwem koni, a nawet ledwie narodzonych źrebiąt. Ogromną atrakcją było też mini ZOO, w którym mieszkają alpaki, ostronosy i kozy, które są przyzwyczajone do głaskania. Głównym punktem programu było zwiedzanie z przewodniczką zamku z 99 wieżami oraz poznanie jego historii. Mogliśmy wspiąć sie tylko do dwóch – Wieży Dzika i Niedźwiedzia, gdzie napotkaliśmy stałego rezydenta-kościotrupa. Emocji było niemało, dodatkowe zapewniła oczywiście podróż autobusem na tylnych siedzeniach.
Tegoroczny „Rajd z babą” był rajdem debiutantów, gdyż wybrali się na niego uczniowie klas IIIa i c.W drużynie rajdowej mieliśmy też po raz pierwszy psa, który dzielnie towarzyszył nam na trasie rajdu z Opola do Zawady i Luboszyc. Jak zwykle nie zabrakło konkursów, dobrego humoru i zabawy. Jedyne czego nam brakowało to dobrej pogody, niestety było zimno i mżył deszcz. Na następny rajd załatwimy sobie dobra pogodę.
Trasa ostatniego w tym roku szkolnym rajdu wiodła do Tułowic. Nazwa „Opolska wiosna” zobowiązuje, więc towarzyszyła nam wiosenna pogoda. Zwiedziliśmy park przyległy do Technikum Leśnego, inni uczestnicy obejrzeli zakład ceramiczny. Na mecie przy tułowickim domu kultury czekały na nas kiełbaski z grilla oraz różne konkursy. Szkoda, ze na następny rajd trzeba czekać do października.
Sezon turystyczny otworzył rajd „Spacerkiem za miasto” do Sławic. Tym razem udział w nim wzięli uczniowie klasy Vb. Aura była tego dnia bardzo łaskawa i mimo, że to był 10 października, słupki rtęci wskazywały 23 stopnie. Na mecie w remizie strażackiej, jak zawsze, były konkursy i turystyczna strawa. Na rozdanie konkursowych nagród przybyła tez nasza pani dyrektor. Szkoda, że tym razem nie udało nam się wygrać żadnej konkurencji.
W tym roku trasa rajdu „Opolska jesień” wiodła do gminy Pokój. Zwiedziliśmy siedzibę Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Ładza,a w trakcie prelekcji odpowiadaliśmy na pytania i zagadki prowadzącego i wygraliśmy parę nagród. Zwiedziliśmy zabytkowy park i kościół ewangelicki w Pokoju. W ogólnej punktacji za wszelkie konkurencje, osiągnęliśmy wynik, który dał nam III miejsce i mały puchar wójta gminy Pokój.
Hurrra! Zwycięstwo! Podczas I Zlotu SKKT PTTK pokonaliśmy w licznych konkurencjach drużyny z naszego województwa. Monika, Wiktoria ,Ola i Ada z VIb oraz Bartek i Adam z Vb zwyciężyli w klasyfikacji ogólnej i zostali laureatami I miejsca w pierwszym , historycznym zlocie Szkolnych Klubów Krajoznawczo -Turystycznych na Górze Św.Anny . Pierwszego dnia zwiedziliśmy rezerwat geologiczny oraz siedzibę Annogórskiego Parku Krajobrazowego. Wzięliśmy też udział w prelekcji w Muzeum Czynu Powstańczego. Po południu pojechaliśmy do Karłowa do schroniska PTTK „Pasterka”. Tam miały miejsce wszystkie punktowane konkurencje. Przedstawiliśmy prezentację szkoły, która podlegała ocenie, wykonaliśmy plakat promujący SKKT, wzięliśmy udział quizie na temat Góry Świętej Anny oraz w grach zręcznościowych na iPadach. Następny dzień to wycieczka na teren Parku Narodowego Gór Stołowych i wizyta w schronisku na Szczelińcu. W drodze powrotnej była wizyta na pizzy w Kłodzku i ogłoszenie wyników. Jak się okazało, zgromadziliśmy największą liczbę punktów i zostaliśmy zwycięzcami. Wszystkie drużyny dzięki wkładowi finansowemu urzędu marszałkowskiego mogły wziąć udział w zlocie za darmo i zdobyć super sportowe nagrody. Ale nie to było najważniejsze. Najfajniejsza była zabawa i integracja z drużynami z całego województwa.
Już po raz 40 opolscy turyści wyruszyli na trasę dorocznego „Rajdu z Babą” organizowanego przez opolski oddział PTTK od 1975 roku. Nasz SKKT nr 135 w składzie sił połączonych klas Vb i VIb wziął udział w rajdzie po raz siódmy, ale bardzo efektowny. Zajęliśmy drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej wśród szkół startujących w rajdowych konkursach na najmilszą babę, najlepsze babskie przebranie i wiedzy o Polsce i Opolszczyźnie. Pola ustąpiliśmy tylko innej szkole podstawowej z najliczniejszą reprezentacją składającą się z 32 osób.
Trasa ostatniego w tym roku szkolnym rajdu PTTK „Opolska wiosna” prowadziła z Górażdży do Gogolina. Wędrówce towarzyszyła piękna pogoda i znane w okolicy wapienniki. Już na starcie rajdu rozwiązywaliśmy testy konkursowe, było też ognisko i posiłek turystyczny. Meta rajdu miała miejsce w nowym Gminnym Ośrodku Kultury. Tam grupy rajdowe prezentowały swoje turystyczne piosenki. Nasza grupa była nietypowa, ponieważ solistką była Pani Iwona , my natomiast wspomagaliśmy ją jako sekcja perkusyjna z instrumentami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły. Było sporo śmiechu, ale i największe owacje. W podsumowaniu wszystkich konkursów zajęliśmy III miejsce i zdobyliśmy puchar. Jesteśmy zadowoleni , bo nasza reprezentacja była najmniej liczna.