Ułatwienia dostępu


foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Opolu

im. Obrońców Westerplatte

Lista nazw świąt i uroczystości po angielsku:

 • B
  Bierzmowanie – Confirmation
  Boże Ciało – Corpus Christi
  Boże Narodzenie – Christmas Day
 • C
  Chrzest – baptism
 • D
  Dzień Babci – Grandmother’s Day
  Dzień Chłopaka – Boy’s Day
  Dzień Dziadka – Grandfather’s Day
  Dzień Dziecka – Children's Day
  Dzień Dziewczyn – Girls' Day
  Dzień Edukacji Narodowej – Teachers’ Days
  Dzień Kobiet – Women’s Day
  Dzień Matki – Mother’s Day
  Dzień Mężczyzn – Man’s Day
  Dzień Ojca – Father’s Day
  Dzień Wagarowicza – Truant’s Day
  Dzień Wojska Polskiego – Polish Army’s Day
  Dzień Ziemi – Earth Day
  Dzień Zwycięstwa – Victory Day
 • I
  Imieniny – Name-Day
 • N
  Narodowe Święto Niepodległości – National Independence Day
  Nowy Rok – New Year
 • R
  Rocznica – Anniversary
 • Ś
  Ślub – Wedding
  Święto Pracy – May Day
 • T
  Tłusty Czwartek – Fat Thursday
  Trzech Króli – Three Wise Men, Three Kings or Kings from the East
 • U
  Urodziny – Birthday
 • W
  Walentynki – Valentine's Day
  Wielkanoc – Easter
  Wigilia – Eve
  Wszystkich Świętych – All Saints' Day

 

 


Życzenia po angielsku:

 • Merry Christmas and a happy New Year! (Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku)

 • Wishing you a very merry Christmas and good luck in the New Year! (Życzę Ci bardzo wesołych Świąt i powodzenia w Nowym Roku!)

 • May the peace and happiness of Christmas be with you throughout the New Year! (Niech pokój i szczęście Świąt były z Tobą przez cały Nowy Rok!)

 • With Christmas greetings and all good wishes for the New Year to you all! (Ze Świątecznym pozdrowieniem i z życzeniami wszystkiego dobrego na Nowy Rok dla Was wszystkich!)

 • Christmas greetings and all good wishes for your health and happiness in the coming year! (Świąteczne pozdrowienia i życzenia wszystkiego dobrego, dużo zdrowia, szczęścia w nadchodzącym roku!)

 

 HALLOWEEN
Święto anglo-amerykańskie, obchodzone 31 października, którego nazwa pochodzi od słów All Hallow's Even (przypada bowiem na dzień przed dniem Wszystkich Świętych - All Saints' (Hallows') Day. Do najpopularniejszych zwyczajów związanych z tym świętem należy robienie tzw. jack-o-lanters, czyli lampionów z wydrążonej dyni, do której wkłada się zapaloną świeczkę oraz urządzanie balów przebierańców, podczas których organizowane są konkursy na najlepsze przebranie. W szkołach dzieci dekorują sale czarno-pomarańczowymi wycinankami w kształcie kotów, wiedźm i dyń. Podczas balów organizuje się wróżby - np. na podłodze stawia się trzy naczynia - z czystą wodą, z brudną wodą i puste; mężczyzna z zawiązanymi oczyma wybiera jedno z naczyń; czysta woda oznacza, że ożeni się z panną, brudna - że pojmie za żonę wdowę, a puste naczynie - że pozostanie kawalerem. Do dziecięcych rozrywek należy wędrowanie od domu do domu w przebraniach; gdy ktoś otworzy drzwi, dzieci wołają "Trick or treat". Gdy dostaną słodycze, wędrują dalej, gdy nie dostaną nic, robią sztuczki.

 

CHRISTMAS & NEW YEAR
Nazwa "Christmas" (w skrócie "Xmas") pochodzi od słów "Christes Masse", czyli "the Mass of Christ" (Msza Jezusa Chrystusa). Brytyjczycy obchodzą święta Bożego Narodzenia nieco inaczej niż mieszkańcy kontynentu. Dużo mniejsze znaczenie przywiązują do dnia 24 grudnia (Christmas Eve). Prawdziwie świąteczne dni to 25 grudnia (Christmas Day) i 26 grudnia (Boxing Day). Christmas Day to dzień spędzany z rodziną; na tradycyjny obiad świąteczny składa się pieczony nadziewany indyk i ziemniaki z warzywami (zwłaszcza brukselką); na deser podaje się Christmas pudding (bardzo ciężkie ciasto z suszonymi owocami, polane brandy) i wino imbirowe. Ważnym punktem dnia - począwszy od 1956 r. - jest coroczne 10-minutowe przemówienie świąteczne (Christmas message) wygłaszane przez Królową w telewizji. Jest ono nagrywane wcześniej i nadawane we wszystkich krajach. Boxing Day (nazywany tak prawdopodobnie dlatego, że był to dzień obdarowywania służby świątecznymi upominkami zapakowanymi w pudełka, ang. box - pudełko) to dzień odwiedzin u przyjaciół i wspólnych wyjść do kina, teatru lub na koncert.
Brytyjskie domy dekoruje się ostrokrzewem, jemiołą, kolorowymi wstążkami i łańcuchami z papieru. Prezenty (wręczane 25 grudnia rano) kładzie się pod choinkę lub do skarpet zawieszanych nad kominkiem. Oficjalnie choinka została zaakceptowana jako symbol świąteczny w 1841 r.; wówczas, za panowania królowej Wiktorii, pojawiła się na zamku Windsor. Najsłynniejsza brytyjska choinka - tradycyjnie ofiarowana przez Norwegów - stoi na Trafalgar Square w Londynie. Wokół tej choinki odbywa się zabawa noworoczna, na którą przybywają setki londyńczyków i turystów.

 

EASTER
Interesującą tradycją brytyjska związaną z Wielkanocą jest rozdawanie tzw. Maundy money. W Wielki Czwartek (Maundy money) Królowa udaje się do Westminster Abbey lub do innej katedry, gdzie rozdaje pieniądze ubogim kobietom i mężczyznom (ich liczba jest równa liczbie lat monarchy). Początkowo monarcha obmywał też och stopy, co było nawiązaniem do obmycia stóp apostołów przez Jezusa Chrystusa; zwyczaj ten zniesiono w 1754 r.
Shrove Tuesday (ostatni wtorek karnawału, czyli dzień przed Ash Wednesday - środą popielcową) znany jest także jako Pancake Day (Dzień Naleśnikowy). Zwyczaj ten związany jest z Wielkim Postem. Niegdyś faktycznie nie spożywano wówczas ani mięsa ani jajek, więc tuż przed początkiem postu należało zjeść wszystkie zapasy - w formie naleśników z farszem mięsnym. Organizuje się wówczas pancake race; uczestnicy wyścigu biegną jednocześnie podrzucając naleśniki na patelni.

SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

Op@lskie dla podstawówek - zdalne nauczanie zbliża!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu
ul. Reymonta 43, 45-072 Opole
tel./fax 77 454 28 89

Copyright © 2024 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Wszystkie prawa zastrzeżone.