foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nasza szkoła jest najlepsza

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Opolu

im.Obrońców Westerplatte

Biblioteka

Pracownicy biblioteki: mgr Monika Kozakiewicz

Godziny otwarcia biblioteki w roku szkolnym 2021/2022:

dzień tygodnia: godziny pracy:
poniedziałek 8.00 - 12.20, 14.50 - 16.00
wtorek 8.00 - 12.20
środa 8.00 - 12.20
czwartek 8.00 - 12.20
piątek 7.45 - 11.15

Z uwagi na niewielką przestrzeń pomieszczenia bibliotecznego, do biblioteki należy przychodzić pojedynczo. Pozostałe osoby, które chcą oddać lub wypożyczyć książkę czekają na swoją kolejkę na korytarzu szkolnym.

Szczegółowe informacje dotyczące pracy biblioteki znajdują się w regulaminie biblioteki.

 Regulamin biblioteki

 1. Ze zbiorów biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie i ich rodzice.
 2. Jednorazowo można wypożyczyć dwie książki na okres dwóch tygodni.
 3. Książki nie należy przetrzymywać, gdyż czekają na nią inni.
 4. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki należy ją odkupić.
 5. Pod koniec roku szkolnego książki powinny być zwrócone w terminie do 10 czerwca.

Projekt edukacyjny „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” - podsumowanie pierwszego modułu

Wielkimi krokami zbliżamy się do zakończenia pierwszego modułu międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”, w którym biorą w tym roku udział grupy świetlicowe.

Przygodę rozpoczęliśmy od poznania historii chmurki Tosi i zadań, jakie nam przydzieliła. Następnie uczniowie głosowali na lektury, które chcieliby przeczytać w ramach części „Podróże małe i duże”. Wyniki plebiscytu zostały ogłoszone podczas Dnia Głośnego Czytania. Najwięcej głosów zdobyły: „Nela mała reporterka”, „O psie, który jeździł koleją” i „Pilot i ja” (ta ostatnia pozycja była prezentowana w niezwykle atrakcyjnej formie teatrzyku kamishibai).

W ramach poszczególnych zadań projektowych uczniowie brali udział w konkursie na plakat, zachęcający do czytania książek, wykonali zakładki powiązane z treścią lektury (wszystkie prace można podziwiać na wystawie podsumowującej pierwszy etap projektu). Uzupełnili też pierwszą część lekturników związaną z treścią czytanej i omawianej na zajęciach książki.

Każda z grup poszerzyła też swoją wiedzę o zawodach prezentowanych w przeczytanych książkach i nie tylko. Korzystaliśmy z interaktywnej mapy karier, bawiliśmy się w detektywów i poszukiwaliśmy informacji o określonych zawodach czy w końcu tworzyliśmy własne wymarzone „Miasta zawodów”, zawierające profesje, które uczniowie chcieliby wykonywać w przyszłości.

Niektóre z naszych działań można obserwować w dołączonej galerii.

 

11 listopad Dzień Odzyskania Niepodległości

Dzień Odzyskania Niepodległości to zawsze okazja, aby przypomnieć młodszym czytelnikom nieco historycznych faktów. W tym roku w bibliotece szkolnej została zorganizowana gazetka i wystawa przybliżająca sylwetki najważniejszych bohaterów niepodległości. (Gazetka powstała w oparciu o materiały udostępnione przez miesięcznik „Biblioteka w szkole”).

 

 

 

 

 

 

 

5 LISTOPAD – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada jak co roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To bardzo miłe święto, do którego uczniowie podchodzą z dużym entuzjazmem. Efektem tego jest wystawa prac uczniów, na którą składają się kolorowe ilustracje ulubionych baśniowych bohaterów wzbogacona biografiami najważniejszych literackich i filmowych twórców jak np. H. Ch. Andersen, J. i W. Grimm, Ch. Perault, W. Disney, duet Hanna Barbera i in.
Serdecznie zapraszamy do oglądania!

PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W piątek 29.10.2021 r. w klasach I odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników. W tym dniu dzieci brały udział w zabawach czytelniczych przygotowanych przez uczniów klasy V, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały fragmenty baśni. Zapoznały się z prezentacją, ukazującą najważniejsze zasady obowiązujące w bibliotece szkolnej. W ramach podsumowania przypomniały, jak należy dbać o książki, jak zachowywać się w bibliotece i złożyły uroczyste „ślubowanie wzorowego czytelnika”. Najważniejsza była oczywiście pierwsza wizyta w bibliotece i samodzielne wypożyczenie książek.
Mam nadzieję, że ta pierwsza wizyta będzie dla dzieci dobrym początkiem, że będą chętnie korzystały z biblioteki szkolnej i znajdą w niej wiele ciekawych dla siebie tytułów, które pozwolą doskonalić umiejętność, ale przede wszystkim czerpać przyjemność z czytania.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO

 

KONKURS DLA UCZNIÓW KLAS I-VIII NA PLAKAT ZACHĘCAJĄCY DO CZYTANIA KSIĄŻEK


Inauguracja projektu „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

W tym roku szkolnym biblioteka i świetlica szkolna biorą udział w międzynarodowym projekcie „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Projekt bazuje na lekturach szkolnych i innych wartościowych pozycjach książkowych dla dzieci. Jest podzielony na trzy moduły: „Podróże małe i duże”, „Naukowy zawrót głowy” i „Na ratunek”. Do każdego z modułów dobrane są atrakcyjne zadania, wydarzenia i konkursy. Szczegółowe informacje dotyczące projektu można znaleźć na stronie https://www.niezbedniknauczyciela.com/czytam-z-klas%C4%85-edycja-3 w zakładce Regulamin.
Rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, ćwiczenie umiejętności poprawnego głośnego czytania, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania czy w końcu integracja zespołu klasowego to tylko niektóre z założeń projektu. Wydaje nam się, że o zaletach wynikających z jego realizacji, specjalnie przekonywać nie trzeba. Tym bardziej, że zainteresowanie jest spore, czego dowodem była ostatnia aktywność dzieci podczas obchodów Dnia Głośnego Czytania czy przeprowadzone już głosowanie na ulubioną lekturę.
Na zdjęciu poniżej „patron” projektu chmurka Tosia i chmurkowe wyniki głosowania na ulubioną lekturę.


29 września – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września po raz kolejny przyłączyliśmy się do Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. W tym dniu czytaliśmy przez kilka godzin, starając się włączyć w obchody jak największą grupę uczniów. Teksty prezentowali uczniowie klas I, II, III, VI i VII, wspomagani przez reprezentację grona pedagogicznego (rolę narratorów pełniły Pani Wicedyrektor i Pani z biblioteki). Młodsi uczniowie czytali poezję J. Brzechwy i W. Chotomskiej oraz podchwytliwe zagadki, z których rozwiązaniem niejednokrotnie ich starsi koledzy mieli duży problem. Czytelnicy z VI i VII klas w ciekawy i atrakcyjny dla młodszych słuchaczy sposób zaprezentowali tekst G. Kasdepke „A ja nie chcę być księżniczką”. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa nowości wydawniczych, które pojawiły się ostatnio w bibliotece.
Cieszy fakt, że chętnych do głośnego czytania zgłosiło się w tym roku bardzo dużo, a impreza spotkała się z bardzo ciepłym, entuzjastycznym przyjęciem. Z przyjemnością będziemy kontynuować tę tradycję.

WYJŚCIE NA OPOLSKI FESTIWAL KSIĄŻKI

Po dłuższej przerwie czytelnikom naszej biblioteki w końcu udało się wziąć udział w większej imprezie czytelniczej. Wraz z klasą 6 odwiedziliśmy Opolski Festiwal Książki. Mogliśmy posłuchać ciekawych opowieści autorów dotyczących procesu twórczego, inspiracji i bogatych doświadczeń, a także skorzystać z bogatej oferty wydawców, którzy prezentowali swoją ofertę na pl. Wolności. Prawie nikt nie wrócił w tym dniu do szkoły z pustymi rękami (będzie co czytać podczas wakacji:). To wyjście nie tylko sprawiło nam wiele przyjemności, ale też pozwoliło poznać w praktyce gusta czytelnicze młodych odbiorców.

AKCJA POLECAM CZYTANIE cz. 3

W ramach akcji „Polecam czytanie” proponuję kolejne książki do przeczytania. Oczywiście wszystkie prezentowane pozycje dostępne są w naszej bibliotece. Tradycyjnie propozycje podzielone są na 3 grupy wiekowe:

 

Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego dla klas IV-VIII pt. „KONIECZNIE PRZECZYTAJ!” NA PLAKAT reklamujący ulubioną książkę

 

PROPOZYCJE CZYTELNICZE I FILMOWE NA MAJOWE ŚWIĘTA
Początek maja to szereg świąt i dat ważnych dla każdego Polaka.
1 maja – Święto Pracy
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja.


W literaturze dla dzieci i młodzieży znajdziecie szereg propozycji upamiętniających te wydarzenia. Oto kilka propozycji:

 • Górski W., Konstytucja Polski dla dzieci, Warszawa 2015.
  Podane w przystępny sposób informacje o najważniejszej ustawie w Polsce, ustroju, prawach i obowiązkach Polaków, wzbogacone licznymi ilustracjami i fotografiami.
 • Wiśniewski K., Babula J., Konstytucja 3 maja, Warszawa 2016.
  Książka, pozwalająca poznać historię konstytucji, jej twórców i okoliczności powstania dokumentu: pozycja aktywizująca dziecko z atrakcyjnymi ilustracjami do pokolorowania, prosta, ciekawa i merytoryczna.
 • Ostrowska-Biernacka K., Kajzer R., Luneta czasu i Konstytucja 3 maja, Warszawa 2013.
  Krótka, opisana w ciekawy sposób historia z intrygującym wątkiem przenoszenia się w czasie.
 • Stanecka Z., Nasza Paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach, Poznań 2020.
  Losy tytułowej paczki przyjaciół powiązane są z przełomowymi datami w historii Polski, w tym właśnie z 3 maja 1791 roku. W bardzo przystępny i atrakcyjny dla dzieci sposób napisana książka o najważniejszych świętach i symbolach narodowych.
 • Grochal D., Klub małego patrioty. Polskie symbole, Kraków 2017.
  Pozycja dla młodszych dzieci o polskich symbolach narodowych - barwach, fladze, godle, hymnie, stolicy.
 • Borucki M., Polskie symbole narodowe. Historia i współczesność, Warszawa 2013.
  Analogiczna pozycja jak wyżej z tym, że napisana z tym, że z szerszym kontekstem, napisana z myślą o starszym odbiorcy.
 • film edukacyjny stworzony przez Fundację Uniwersytetu Dzieci - „Konstytucja – jak powstała?”
  https://www.youtube.com/watch?v=-GBAolHelHs&t=105s
 • film edukacyjny o polskich symbolach dla najmłodszych, zrealizowany przez IPNtv Kraków – „Polskie symbole narodowe – Polak mały”
  https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest obchodzony 23 kwietnia począwszy od 1995 roku. Data ta nie została wybrana przypadkowo – jest hołdem dla wielu zmarłych w tym dniu pisarzy m.in. Szekspira, Cervantesa czy Nabokova. To dobra okazja, by dowiedzieć się o książce nieco więcej.
Polecam ciekawe filmy i artykuły:

Kilka ciekawostek o książkach:
Najmniejsza książka na świecie ma wymiary 6,3x4,5mm, składa się z 34 stron i waży 0,064 grama.
Z kolei największa książka - mierzy 2,74x3,07m, składa się ona z 300 stron i waży... 252,6kg.
Najdroższa pozycja książkowa, czterotomowe dzieło The Birds of America Johna Jamesa Audubona została wylicytowana w na aukcji w Nowym Jorku za ponad 8,5 mln dolarów.
Najobszerniejszą książką świata jest słownik chiński Tu-sza-czi-czeng, składający się z 5 020 tomów – każdy z nich liczy 170 stron.
Jeśli chcecie się dowiedzieć: kiedy została wydana pierwsza książka? ile wynosiła wartość książki w średniowieczu? od kiedy zaczęto numerować strony? kiedy postawiono pierwszy przecinek? jaka książka cieszy się największą popularnością?, zachęcam do zajrzenia na poniższe strony:

 

Konkurs biblioteczny dla uczniów klas IV-VIII pt. „KONIECZNIE PRZECZYTAJ!” na plakat reklamujący ulubioną książkę

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNO-ŚWIETLICOWEGO PT. „PODRÓŻE DOOKOŁA ŚWIATA”

Podróże dookoła świata – Wyruszamy na odkrycie Ameryki

W ramach kontynuacji projektu „Podróże dookoła świata” tym razem zapraszamy w podróż do Ameryki. Zachęcam do zapoznania się z literaturą i filmami edukacyjnymi poświęconymi tematyce amerykańskiej:

 • Dmitroca Z., Baba Jaga w Ameryce, Warszawa 2017.
 • Kowaleczko-Szumowska, Wybryki z Ameryki, Warszawa 2016.
 • Obiols A., Stany Zjednoczone. W drodze do szkoły, Poznań 2017.
 • Nela mała reporterka, Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane, Warszawa 2019.
 • Preibisz-Wala K., Deskur M., Ameryka Północna, Poznań 2016.
 • Szklarski A., Tomek u źródeł Amazonki, Warszawa 2019.
 • Vestly A., 8+2 i Anton z Ameryki, tłum. M. Skoczko, Warszawa 2016.

Warto też sięgnąć do filmów edukacyjnych o Ameryce. Dla najmłodszych polecam bajki z cyklu Były sobie Ameryki. (Za ich pośrednictwem można co nieco dowiedzieć się o historii tych kontynentów, ale też po raz kolejny „spotkać na ekranie” bohaterów znanych z nieco bardziej popularnych serii Było sobie życie czy Był sobie kosmos):

Kto chce nieco więcej dowiedzieć się o zwierzętach Ameryki nie musi zapuszczać się na odległe kontynenty. Na początek warto wybrać się na wycieczkę do wrocławskiego zoo. Zapowiedzią lub alternatywą niech będzie zrealizowany w tym miejscu film z cyklu „W ZOO dookoła świata”:

 

ŚWIĘTA WIELKANOCNE


W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi składam najlepsze życzenia wszystkim Czytelnikom naszej biblioteki. Dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i nadziei dla Was i Waszych najbliższych.

Jednocześnie, tradycyjnie już mam dla Was kilka propozycji książkowych o tematyce świątecznej. Gorąco polecam!

 • Amiot K., Thouret F., Świętujmy Wielkanoc, tłum. B. i M. Nosek, Poznań 2017.
 • Doyle Ch., Opowieść Wielkanocna, tłum. A. Wawrzyniak-Kędziorek, Poznań 2017.
 • Jankowska A., Opowiedz mi mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne, Warszawa 2012.
 • Korpyś I., Emilka i Maks na tropie Wielkanocy, Kraków 2019.
 • Krzyżanek J., Cecylka Knedelek i Wielkanoc, Kielce 2008.
 • Piątkowska R., Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści, Warszawa 2020.
  (również w wersji audiobooka czytanego przez Artura Barcisia: https://www.youtube.com/watch?v=4zWhxUgDpgY)
 • Polewska A., Wielkanocny elementarz, Kraków 2018.
 • Twardowski J., Wielkanocne idą święta, Poznań 2016.

 

NARESZCIE WIOSNA!

Jan Brzechwa,
Przyjście wiosny

Naplotkowała sosna,
że już się zbliża wiosna.

Kret skrzywił się ponuro:
„Przyjedzie pewnie furą”.

Jeż się najeżył srodze:
„Raczej na hulajnodze”.

Wąż syknął: „Ja nie wierzę.
Przyjedzie na rowerze”.

Kos gwizdnął: „Wiem coś o tym.
Przyleci samolotem”.

„Skąd znowu - rzekła sroka -
Ja jej nie spuszczam z oka
I w zeszłym roku, w maju,
Widziałam ją w tramwaju”.

„Nieprawda! Wiosna zwykle
Przyjeżdża motocyklem!”

„A ja wam to dowiodę,
Że właśnie samochodem”.

„Nieprawda, bo w karecie!”
„W karecie? Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
Przypłynie własną łódką”.

A wiosna przyszło pieszo -
Już kwiaty z nią się śpieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią: „Witaj wiosno!”.

 

Utwór Jana Brzechwy to oczywiście jeden z wielu przykładów na to, że motyw wiosny bardzo często występuje w poezji i literaturze dziecięcej. Oto kilka przykładów:

Utwory dla dzieci o tematyce wiosennej:

 • Widłak W., Wesoły ryjek i wiosna, Warszawa 2020.
 • Chotomska W., Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach, Poznań 2019.
 • Kozioł M., Jędrzejczak B., Pogoda dla puchaczy. Wiosna, Warszawa 2018.
 • Włodarkiewicz A., Wiosna Toli, Warszawa 2018.
 • Tyszka A., Zosia z ulicy Kociej. Na wiosnę, Warszawa 2015.
 • Bjork Ch., Anderson L., Rok z Linneą, Poznań 2010.
 • Lindgren A., Wiosna w Bullerbyn, Poznań 2008.

Motyw wiosny w poezji:

 

 

 

Kolejna odsłona akcji „Polecam czytanie”
Poniżej przygotowana dla Was oferta czytelnicza biblioteki szkolnej z podziałem na grupy wiekowe:

 • dla klas I-III

  Polecam czytanie! Akcja promująca czytelnictwo w klasach I-III cz. 2
  Przejdź do tego Swaya


 • dla klas IV-VI

  Polecam czytanie! Akcja promująca czytelnictwo w klasach IV-VI
  Przejdź do tego Swaya


 • dla klas VII-VIII

  Polecam czytanie. Akcja promująca czytelnictwo w klasach VII-VIII
  Przejdź do tego Swaya

  Gorąco zachęcam do zapoznania się z ofertą i wypożyczania. Po prostu POLECAM CZYTANIE!

 

Pasowanie na czytelnika
Grono czytelników biblioteki szkolnej powiększyło się o uczniów klasy 1A i 1B. Jak wszystko w tym roku, tak i pasowanie przebiegło w nieco innych warunkach. Nie zabrakło jednak dyskusji o ulubionych książkach, zagadek i quizów literackich. Krótka prezentacja pozwoliła uczniom zapoznać się z zasadami funkcjonowania biblioteki zarówno w „normalnych” warunkach, jak i w czasie pandemii. Każdy świeżo upieczony czytelnik miał też możliwość wypożyczyć pierwszą książkę. Największą popularnością cieszyły się przygody Elmera, Kubusia Puchatka i Martynki. Pierwszoklasiści będą mogli jednak przekonać się, że w bibliotece znajduje się jeszcze sporo ciekawych pozycji. Gorąco zachęcam do wspólnego i samodzielnego czytania!
Uzupełnieniem tego spotkania były dodatkowe zajęcia, na których uczniowie opowiadali o swoich wrażeniach z lektury i wykonywali minionkowe zakładki.


Każdy może stać się bohaterem...

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas II wzięli udział w zajęciach czytelniczych z elementami biblioterapii pt. Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach? Podczas zajęć rozmawialiśmy o rozmaitych zagrożeniach i przede wszystkim o tym, jak sobie poradzić w przypadku ich wystąpienia. Punktem wyjścia do dyskusji był jeden z rozdziałów książki Barbary Gawryluk pt. Mali bohaterowie. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali historii Damiana, który uratował życie swoich najbliższych, zachował zimną krew i prawidłowo wezwał odpowiednie służby. Spotkanie było też okazją do sprawdzenia, czy dzieci znają numery alarmowe i potrafią je właściwie stosować, co udowodnili podczas odgrywanych scenek. O tym, że temat jest ważny dla młodych czytelników świadczyła też popularność książki i ilość wypożyczeń.

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS IV-VIII

Wyniki konkursu literackiego:
Temat 1 – „Nagle znalazłam się na kartach powieści...”
1 miejsce – Alicja Pieniążek (kl. VIIb)
Temat 2 – „Chodź, opowiem Ci bajeczkę”
I miejsce – Julia Witek (kl. Vb)
II miejsce – Bartosz Drewniak-Toboła (kl. VIIIc)
Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace. Zwycięzcom gratulujemy bogatej wyobraźni, doskonałego pióra i życzymy dalszych sukcesów!

 

PORTALE I STRONY INTERNETOWE, NA KTÓRE WARTO ZAJRZEĆ
(pomocne w nauce, edukacji i ciekawej rozrywce)Zajęcia matematyczno-przyrodnicze

Język polski

Języki obce

Historia, WOS

Zajęcia artystyczne

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNO-ŚWIETLICOWEGO
PT. „BAŚNIE CAŁEGO ŚWIATA W ILUSTRACJACH”

I miejsce: Paweł Włodarczyk (Dziewczynka z zapałkami, Dania)
II miejsce: Roksana Rojek (Kopciuszek, Francja) i Maja Zajączkowska (Roszpunka, Niemcy)
III miejsce: Paulina Ostrowiecka (Śpiąca królewna, Francja) i Milena Krawczyk (Cudowna lampa Aladyna, Azja - kraje arabskie)

Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace. Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

 

 MIKOŁAJKI 2020

Propozycje mikołajkowe i świąteczne do poczytania

 • dla dzieci młodszych:
  • Motai H., Maijala M., Milion miliardów świętych Mikołajów, Warszawa 2019.
  • Snow A., Jak pracuje Święty Mikołaj?, Poznań 2007.
  • Piotrowska E., Święty Mikołaj z Miry, Poznań 2014.
  • Parlak D., O Mikołaju, który zgubił prezenty, Warszawa 2015.
  • Nordqvist S., Niezwykły święty Mikołaj, Poznań 2012.
  • Funke C., Kiedy święty Mikołaj spadł z nieba, Warszawa 2007.
  • Olsson L., Wierzcie w Mikołaja, Poznań 2007.
  • Hoffman E., Dziadek do orzechów i król myszy, Warszawa 2011.
 • i starszych:
  • Dickens Ch., Opowieść wigilijna, Kraków 2015.
  • Smith A., Jak Winston uratował święta, Kraków 2018.
  • Nordqvist S., Goście na Boże Narodzenie, Poznań 2007.
  • Gaarder J., Tajemnica Bożego Narodzenia, Warszawa 2016.
  • Desjardins I., Wigilia Małgorzaty, Warszawa 2014.
  • Angerborn I., Gustavsson P., Kosmiczne święta, Poznań 2018.
  • Utnik-Strugała M., Poklewska-Koziełło E., Idą święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie, Warszawa 2019.

Propozycja do posłuchania:

 

 

 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Historia tego święta jest bardzo ciekawa i intrygująca. Pluszowy miś swą angielską nazwę "Teddy" zawdzięcza... dawnemu prezydentowi Ameryki Theodorowi Roosveltowi. Wielką pasją polityka były polowania na niedźwiedzie, które nieustannie śledziła ówczesna prasa.
W 1902 r. pewien sprzedawca zabawek zobaczył w gazecie rysunek, na którym prezydent nie ma ochoty już polować, nie chce skrzywdzić niedźwiedzia. Ten rysunek stał się inspiracją do stworzenia misia - zabawki, którego nazwano zdrobnieniem imienia Theodor czyli Teddy. Na pamiątkę tego wydarzenia 25 listopada jest obchodzony światowy Dzień Pluszowego Misia.

Propozycje literackie i filmowe:
Miś, niedźwiadek jest bardzo częstym bohaterem literackim i filmowym. To tylko niektóre z propozycji dostępnych w postaci książek, audiobooków czy filmów animowanych:

 

KLUB MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻKI

Obecnie biblioteka podobnie jak cała szkoła pracuje w trybie zdalnym. W związku z tym proponuję zainteresowanym uczniom spotkania na TEAMS. Utworzyłam grupę Klub Miłośników Książki. To propozycja dla uczniów lubiących czytać, chętnie dzielących się swoimi upodobaniami czytelniczymi, ale też dla tych, którzy mają problem z wyborem lektury czy do tej pory nie trafili na książkę, która by ich zainteresowała. To spotkania nieobowiązkowe, które mogą podsunąć kilka ciekawych inspiracji na spędzanie wolnego czasu.
Poniżej przedstawiam najważniejsze zadania klubu. Ten krótki plan jest oczywiście bardzo elastyczny i będzie na bieżąco dostosowywany do potrzeb grupy.


Najważniejsze działania Klubu Miłośników Książki:

 • prezentacja nowości czytelniczych,
 • „odkurzone półki” - popularyzacja ponadczasowych bestsellerów,
 • powtórki z lektur szkolnych,
 • prezentacja wybranych technik szybkiego czytania i ćwiczeń usprawniających czytanie,
 • dyskusje, ankiety, rozmowy, wymiana doświadczeń czytelniczych.

Zainteresowane osoby proszę o informację zwrotną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tak żeby można było utworzyć grupy i zaplanować spotkania w dogodnym dla członków klubu terminie.

Zapraszam serdecznie!

 

11 LISTOPADA - DZIEŃ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W związku z obchodzonym 11 listopada Dniem Odzyskania Niepodległości przez Polskę przedstawiam kilka propozycji związanych z tym świętem.

Oferta czytelnicza dla dzieci:

 • Joanna Wieliczka-Szarkowa, Kocham Polskę. Wydanie jubileuszowe 100 lat odzyskania niepodległości, Kraków 2018.
 • Jarosław Górski, Strzała dla komendanta. Historia sprzed stu lat, Warszawa 2018.
 • Marcin Baran, Piasek i bruk. O Romanie Dmowskim, Warszawa 2018.
 • Jan Ołdakowski, Mój pan woła na mnie pies. O psie Marszałka Piłsudskiego, Warszawa 2018.
 • Jerzy Ciechanowski, Mam gen wolności, Warszawa 2011.
 • Zofia Stanecka, Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach, Warszawa 2020.

Oferta czytelnicza dla młodzieży:

 • Edward Węgierski, Polacy w orężnej walce z Niemcami o wolność i niepodległość w latach 1914-1921, Krzeszowice 2012.
 • Andrzej Nowak, Filary niepodległości, Warszawa 2018.
 • Andrzej Nowak, Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali ojczyznę, Warszawa 2018.
 • Joanna Wieliczka-Szarkowa, 1918 Polonia Restituta, Kraków 2017.
 • Jolanta Niklewska, Roman Dmowski. Droga do Polski, Warszawa 2016.
 • Grzegorz Kucharczyk, Wielka historia Polski. Wydanie jubileuszowe 1918-2018 na 100-lecie odzyskania niepodległości, Dębogóra 2017.
 • Joanna Wieliczka-Szarkowa, Żołnierze niepodległości 1914-1918, Warszawa 2013.
 • 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości, Warszawa 2018.
 • Tadeusz Kossak, Wspomnienia wojenne 1918-1920, Warszawa 2018.

 

 

KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS IV-VIII

WYDŁUŻENIE TERMINU PRZESYŁANIA PRAC DO 21 GRUDNIA

Biblioteka szkolna organizuje konkurs literacki. Do wyboru są dwa tematy:

 • „Nagle znalazłem/am się na kartach powieści…” (opowiadanie)

  (Wybierz swoją ulubioną powieść i stań się jej bohaterem. Jak odnajdziesz się w fabularnej rzeczywistości? To, czy będziesz obserwatorem czy też aktywnym uczestnikiem, wpływającym realnie na bieg wydarzeń zależy tylko od Twojej inwencji.)
 • „Chodź, opowiem Ci bajeczkę…” (baśń)
  (Wciel się w rolę autora baśni. Puść wodze fantazji i poprowadź losy pięknych księżniczek, dzielnych rycerzy, okrutnych smoków, a może jeszcze innych wymyślonych przez siebie bohaterów.)

Cele konkursu:

 • Zachęcenie młodzieży do pisania tekstów literackich i prezentowania własnej twórczości literackiej.
 • Rozwijanie umiejętności literackich uczniów.
 • Kształtowanie wrażliwości i wyobraźni autorów.

Zasady konkursu:

 1. Praca konkursowa powinna być pracą samodzielną, niekopiowaną i wcześniej niepublikowaną.
 2. Objętość tekstu powinna zajmować minimum 1 stronę A4.
 3. Prace należy przesyłać do 21 grudnia 2020 roku na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W treści e-maila należy wpisać dane uczestnika konkursu (imię, nazwisko, klasa); w przypadku wyboru tematu pierwszego również tytuł i autora wybranej powieści.
 4. Rozstrzygnięcie konkursu: 18 stycznia 2021 roku.

Kryteria oceny:

 • Zgodność prac z tematyką konkursu i daną formą gatunkową.
 • Twórczy charakter utworu.
 • Poprawność stylistyczna i językowa.
 • Samodzielność i oryginalność pracy.

Zapraszam do udziału!

 

 

Konkurs biblioteczno-świetlicowy „BAŚNIE CAŁEGO ŚWIATA W ILUSTRACJACH”

W ramach realizowanego projektu edukacyjno-czytelniczego „Podróże dookoła świata - poznajemy kontynenty” biblioteka wraz z świetlicą szkolną organizują konkurs dla uczniów klas I-III pt. „Baśnie całego świata w ilustracjach”.


Cele konkursu:

 • Rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej dzieci.
 • Uczenie umiejętności przekładu słowa czytanego na obraz.
 • Wzbogacanie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych.

Zasady konkursu:

 1. Praca powinna być zgodna z tematem czyli prezentować ilustrację powiązaną z treścią dowolnej wybranej przez uczestnika konkursu baśni.
 2. W opisie pracy powinien zostać zawarty tytuł baśni, kraj pochodzenia oraz dane uczestnika konkursu (imię, nazwisko, klasa).
 3. Technika pracy: dowolna forma płaska (np. kredki, pastele, farby plakatowe, akwarele, wyklejanka, wydzieranka, colage itp.).
 4. Zdjęcia prac wraz z informacjami zawartymi w punkcie 2 należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zalecany format jpg.
 5. Prace należy przesłać do 4 grudnia.
 6. Rozstrzygnięcie konkursu: 14 grudnia.

Kryteria oceny:

 • Zgodność z tematem.
 • Oryginalność pomysłu i sposób jego przedstawienia.
 • Estetyka wykonania.

 

 

Lektury, klasyka literatury polskiej i zagranicznej:

Poniżej lista bibliotek cyfrowych i księgarni, w których można skorzystać z audiobooków lub e-booków:

 

Linki do podręczników i materiałów edukacyjnych przydatnych podczas nauki zdalnej:

Wydawca Link 
Cambridge University Press https://www.cambridge.org/elt/blog/
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe Sp. z o.o. Sp. komandytowa http://www.uczezdalnie.gwo.pl/
Grupa MAC S.A. https://www.mac.pl/publikacje
Klett Polska www.dzwonek.pl/Klett
Macmillan https://anglistaonline.macmillan.pl/
Nowa Era https://www.nowaera.pl/naukazdalna
Oxford University Press www.oup.com/elt/learnathome
Pearson https://www.pearson.pl/jezyk-angielski/domowa-szkola/
PWN Wydawnictwo Szkolne www.akademia.pwn.pl
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. https://www.wsip.pl/pomagamy-w-nauce-z-domu/
Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON https://operon.pl/edukacjazdalna

 

 AKCJA: POLECAM CZYTANIE!

Na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka będą cyklicznie prezentowane godne polecenia książki przy zachowaniu podziału na:

 • klasy I-III
  https://sway.office.com/xWdI7O2ksZAyGAto?ref=Link
 • klasy IV-VI
  https://sway.office.com/rtDiV6idOVwQoKfN?ref=Link
 • klasy VII-VIII
  https://sway.office.com/Nmt3NODY7pa9rgUT?ref=Link
  Zamówienia można składać, przekazując rewers wychowawcy klasy lub przez e-dziennik na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wpisując tytuł, autora książki oraz imię i nazwisko czytelnika. Zachęcam do lektury!

 

PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA - 29 wrzesień

W tym roku z uwagi na panującą sytuację obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania w nieco innych niż zazwyczaj warunkach - czytaliśmy osobno w każdej klasie. Takie rozwiązanie miało swoje plusy. Kameralna, klasowa atmosfera sprzyjała większemu skupieniu, łatwiej też było dobrać teksty dedykowane dla poszczególnych grup.
Klasy I miały okazję wysłuchać baśni i bajek prezentowanych w teatrzyku kamishibai: „Bajki o złotym jajku” oraz ilustrowanej przez uczniów starszej klasy baśni afrykańskiej pt. „Dwa zakłady”. Uczniowie klas II również byli odbiorcami sztuki kamishibai, natomiast samodzielnie prezentowali wiersze Danuty Wawiłow z tomiku „Podróże na piórze”.
Czytelnicy z klas III z racji tego, że są najbardziej doświadczeni, czytali z podziałem na role fragmenty książki Grzegorza Kasdepke „Bon ton czyli savoir-vivre dla dzieci”. Wszyscy czytelnicy rewelacyjnie poradzili sobie z powierzonym im zadaniem.
Po tym swego rodzaju maratonie czytelniczym uczniowie klas II i III mieli możliwość zamówienia książek z biblioteki szkolnej. (Uczniowie klas I muszą jeszcze poczekać na oficjalne pasowanie.)

Podsumowanie I semestru w bibliotece szkolnej
Pomimo swoich niewielkich rozmiarów biblioteka szkolna działała bardzo prężnie i przyjęła sporą liczbę czytelników. W I semestrze zostało wypożyczonych 6126 książek (w tym 4525 podręczników i 1601 pozycji beletrystycznych i popularnonaukowych). Do najchętniej wypożyczanych tytułów należą „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, seria „Zaopiekuj się mną”, „Mikołajek”, „Harry Potter” i „Karolcia”. Poniżej ranking czytelnictwa klas oraz lista najaktywniejszych czytelników w I semestrze.

Gratulujemy i zapraszamy do dalszej lektury!

RANKING CZYTELNICTWA PSP 1
SEMESTR I
Miejsce w rankingu Klasa Ilość wypożyczeń Średnia wypożyczeń
na ucznia
1 3B 240 10,00
2 2B 146 6,35
3 2A 138 6,28
4 3A 154 6,16
5 4A 100 5,56
6 1A 133 5,12
7 5C 63 3,00
8 5D 59 2,69
9 5A 48 2,67
10 4B 31 2,59
11 6B 57 2,48
12 1B 60 2,40
13 5E 45 2,25
14 6A 41 1,96
15 8B 51 1,89
16 7B 52 1,86
17 7C 35 1,85
18 6D 35 1,59
19 7A 29 1,45
20 8A 30 1,43
21 5B 32 1,40
22 6C 22 0,96

 

RANKING NAJAKTYWNIEJSZYCH CZYTELNIKÓW W I SEMESTRZE
Miejsce w rankingu Imię i nazwisko Klasa Ilość wypożyczonych książek
1 Amelia Zając 3B 37
2 Laura Brzezińska 4A 23
3 Jagoda Słotwińska 3B 22
4 Kaja Zimnicka 3B 21
5 Żaneta Wodzińska 3B 19
Ania Khrolenko 2A 19
Małgosia Witon 1A 19
6 Lena Wantoch Rekowska 3B 17
7 Hanna Krzymińska 2B 16
8 Jeremi Drużbicki 3A 15
9 Zofia Pabiniak 4A 14
Oskar Soboń 3B 14
Patrycja Szkudlarska 2A 14
Hania Żyła 2B 14
10 Nadia Bielamowicz 5A 12
Julia Bronisz 3A 12
Alisa Lisevych 2A 12
Joanna Miedziejko 3B 12
Igor Minkner 3A 12
Maria Olszewska 3B 12

 

Święta już za progiem...


W związku z nadchodzącymi świętami w bibliotece szkolnej została zorganizowana wystawa o tematyce świąteczno-zimowej. Zapraszamy do zapoznania się z twórczością poetów i powieściopisarzy, opisujących ten niezwykły, magiczny czas. Zachęcamy jednocześnie do wypożyczenia ciekawych pozycji książkowych na okres świąteczny.
Wesołych Świąt!

 

Nowe książki w bibliotece szkolnej

Księgozbiór naszej biblioteki znacząco się ostatnio powiększył dzięki pozycjom pochodzących z darów. Poza lekturami przybyło wiele bardzo ładnie wydanych baśni, książek o losach Waszych ulubionych bohaterów, literatury popularnonaukowej, ciekawych propozycji dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą czytelniczą, a wszystkim darczyńcom raz jeszcze serdecznie dziękujemy!

 

 Wystawa z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości

Z okazji obchodów Dnia Odzyskania Niepodległości w bibliotece szkolnej została zorganizowana wystawa i gazetka promująca twórczość o tematyce narodowowyzwoleńczej. Została na niej zaprezentowana twórczość z okresu wojennego i powojennego w ujęciu naukowym, ale też prozatorskim, poetyckim, a nawet komiksowym. Zapraszamy do zapoznania się z wystawą!

 

Obchody Dnia Głośnego Czytania

29 września przypadał Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W związku z tym na początku października uczniowie klas I-III wzięli udział w Obchodach Dnia Głośnego Czytania. W tym dniu w świetlicy odbywało się coś w rodzaju maratonu czytelniczego.
Rozpoczęli uczniowie klas I, którzy odczytywali treść zagadek, dotyczących wybranych słodziaków. Następnie uczniowie klas II i III wraz z narratorem z klasy VI odczytywali z podziałem na role rozdział pt. „Drzewa” z książki Renaty Piątkowskiej „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”. Trzecia grupa „starszaków” (czyli nauczyciele biblioteki, świetlicy i edukacji wczesnoszkolnej) prezentowała tekst pt. „Latająca mysz”.
Głównym celem maratonu było pokazanie jak ważne jest praktykowanie głośnego czytania bez względu na wiek i posiadane umiejętności.
Na zakończenie imprezy rozstrzygnięty został konkurs pt. „Portret ulubionego słodziaka”.
Tło uroczystości stanowiła kolorowa dekoracja czyli obowiązkowe magiczne drzewo oraz wystawa prac dzieci.

 

 

Konkurs organizowany przez Empik
„Tysiąc powodów by czytać”

Empik już po raz kolejny organizuje konkurs,
w którym można wygrać 1000 książek dla biblioteki szkolnej.
Zachęcam do wzięcia udziału w akcji.
Poniżej zasady dotyczące tego, co należy zrobić,
aby wziąć udział w konkursie.

Jak?
Klasa lub grupa z danej klasy wybiera ulubioną scenę z wybranej książki. Następnie wykonuje pracę plastyczną w formacie pionowym (w dowolnej technice płaskiej) przedstawiającą tę scenkę. Jako uzupełnienie należy podać tytuł i autora książki z krótkim opisem scenki, która została zilustrowana w pracy konkursowej wraz z wyjaśnieniem, dlaczego akurat ta scenka została wybrana i co dokładnie przedstawia (opis do 500 znaków).
Do kiedy?
Termin jest krótki, ponieważ prace należy składać do czwartku 17 października do biblioteki szkolnej.
Co dalej?
Jedna wybrana praca zostanie przesłana na stronę empik.com, gdzie od 24 października do 28 listopada można oddawać na nią głosy.
Co można wygrać?
Nagrodą jest 1000 książek dla biblioteki szkolnej.
Szczegółowe informacje:
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.empik.com/biblioteki w zakładce regulamin.

 

 

KONKURS BIBLIOTECZNO-ŚWIETLICOWY DLA KLAS I-III
W nawiązaniu do akcji prowadzonej przez sieć sklepów Biedronka „Szkolne przygody Słodziaków” biblioteka i świetlica szkolna ogłaszają konkurs pt.
„Portret ulubionego Słodziaka”

 

Zasady konkursu:

Zadaniem uczestnika konkursu będzie wykonanie portretu wybranego Słodziaka (dla przypomnienia są to: sarenka Hania, borsuk Bartek, dzięcioł Dominik, nietoperz Nikodem oraz juniorzy Lisek Lucuś, zajączek Zuzia, mały nietoperz Nikoś, dzięciołek Dominiczek, sówka Zosia i pszczółka Pola).

Dodatkowe informacje:

 1. Technika pracy: dowolna forma płaska (np. kredki, pastele, farby plakatowe, akwarele, wyklejanka, wydzieranka, colage).
 2. Format: A4.
 3. Praca powinna zawierać na odwrocie dane uczestnika konkursu (imię, nazwisko, klasa).
 4. Termin składania prac: do 30 września 2019 r.
 5. Miejsce składania prac: biblioteka szkolna lub świetlica szkolna.
 6. Rozstrzygnięcie konkursu: 4 października 2019 r.KONKURS BIBLIOTECZNY
Lektura szkolna w nowej odsłonie graficznej
Konkurs na projekt graficzny okładki

Cele konkursu:

 • Rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej.
 • Pogłębienie znajomości treści książek wchodzących w skład kanonu lektur obowiązkowych i uzupełniających.
 • Uczenie umiejętności przekładu słowa czytanego na obraz.
 • Wzbogacanie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych.

Zasady konkursu:

Zadaniem uczestnika konkursu będzie wykonanie projektu okładki wybranej lektury szkolnej (wchodzącej w skład kanonu lektur obowiązkowych lub uzupełniających). Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:

 • uczniowie klas I-III,
 • uczniowie klas IV-VIII.

Ocenie będzie podlegać:

 • zgodność z tematem konkursu,
 • poprawność pod względem kompozycji i operowania wybranymi technikami graficznymi,
 • samodzielność, indywidualizm i oryginalność.  

Dodatkowe informacje:

 1. Technika pracy: dowolna forma płaska (np. kredki, pastele, farby plakatowe, akwarele, wyklejanka, wydzieranka, colage, grafika komputerowa).
 2. Format: A4.
 3. Praca powinna zawierać na odwrocie dane uczestnika konkursu (imię, nazwisko, klasa).
 4. Termin składania prac: do 31 maja 2019 r.
 5. Miejsce składania prac: Biblioteka Szkolna.
 6. Rozstrzygnięcie konkursu: 10 czerwca 2019 r.

 

III Ogólnopolskie Czytanie „Jeżycjady”
Dwie klasy VI naszej szkoły wzięły udział w III już ogólnopolskiej akcji czytania „Jeżycjady”. Uczniowie mieli okazję odświeżyć historie z kart tak popularnych książek jak m. in. „Kwiat kalafiora”, „Kłamczucha” czy „Pulpecja” lub też sięgnąć po najnowsze pozycje Małgorzaty Musierowicz. Do wspólnego czytania wprowadzono też pewien element rywalizacji, ponieważ grupa, która najlepiej zaprezentowała swój tekst otrzymała niewielką nagrodę przygotowaną wspólnie z uczniami sympatyzującymi z biblioteką.

 

Czytelnik miesiąca
Począwszy od marca przez trzy kolejne miesiące w klasach I-III będą wyłaniani czytelnicy miesiąca. Najaktywniejsi czytelnicy będą nagradzani kolorowymi zakładkami do książek. Pierwsi czytelnicy zostali już nagrodzeni. Trzymamy kciuki za kolejnych!

 

 

 

 

 

Zajęcia z elementami biblioterapii „Po co się złościć?” w PBW
28 marca dwie klasy naszej szkoły miały okazję uczestniczyć w zajęciach z elementami biblioterapii w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Zajęcia były poświęcone tematyce złości, a punktem wyjścia do nich była książka Elżbiety Zubrzyckiej pod tym samym tytułem. Uczniowie mogli więc nie tylko poznać historię rozzłoszczonej Karoliny, ale też dowiedzieć się o różnych typach osobowości w odniesieniu do przeżywania złości. Co najważniejsze zaś w części warsztatowej mogli poznać sposoby radzenia sobie z tym trudnym, lecz potrzebnym uczuciem.

 

 

 

 

Wiosna w bibliotece

Wiosna w bibliotece natchnęła nas poetycko. W związku z tym zapraszamy na wystawę poświęconą poezji dla dzieci i młodzieży. Wystawę można oglądać do końca marca.

 

 

 

 

 

UWAGA KONKURS!

Zasady konkursu:

 • Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej (plakatu reklamującego) o tematyce związanej z dowolnie wybraną przez autora pracy książką.
 • W konkursie mogą wziąć udział prace stworzone przez uczniów samodzielnie i indywidualnie. Każdy uczeń może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę.
 • Prace mogą być wykonane w dowolnej technice oraz mieć dowolne wymiary.
 • Uczestnik konkursu zapewnia, że jego praca będzie oryginalna, nie będzie naruszała praw osób trzecich, w szczególności praw autorskich.
 • Prace oraz wypełnione przez rodziców zgody na udział w konkursie należy składać do biblioteki szkolnej najpóźniej do 5 kwietnia 2019 roku. (Zgody do pobrania u wychowawców).

 

PODSUMOWANIE I SEMESTRU W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Liczby i fakty

Mimo tego, że powierzchnia biblioteki zmniejszyła się do 20 m² nie przełożyło się to negatywnie na czytelnictwo. W I semestrze zostało wypożyczonych łącznie 6989 książek, z czego 4800 to podręczniki, a 2189 to szeroko rozumiana beletrystyka, literatura popularnonaukowa, lektury i komiksy.

W akcji „Czytanie to wyzwanie” z mniejszym i większym entuzjazmem wzięło udział 358 uczniów klas IV-VIII i 17 (100%) wychowawców klas.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia czytelnicze dla uczniów klas młodszych m.in. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania czy „Czytamy Misiowi Teodorowi”. W tym drugim wydarzeniu swoje ulubione historie czytało na głos 87 młodych czytelników.

Najbardziej rozczytana klasa to IIIA, która ma na swoim koncie 154 wypożyczone książki, tuż za nią plasuje się IVC (153 wypożyczenia) i IA (151 wypożyczeń). Rekordzistka ma na swoim koncie 35 wypożyczonych książek. Jednak te wyniki mogą być już nieaktualne, ponieważ ich liczba stale rośnie.

Najczęściej wypożyczane książki to:

 • seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” - 97 wypożyczeń,
 • seria „Mikołajek” - 51 wypożyczeń,
 • seria „Harry Potter” - 48 wypożyczeń,
 • ponadczasowe „Dzieci z Bullerbyn” - 35 wypożyczeń,
 • seria „Baśniobór” - 34 wypożyczenia.

Z 14-osobowej grupy, która zapisała się do aktywu bibliotecznego pozostało 6 najwytrwalszych i najbardziej zaangażowanych członków, którzy pomagali w organizacji pracy biblioteki na blisko 383 przerwach.

 

Wystawa świąteczno-zimowa

Zima coraz bliżej. Zimowy, świąteczny nastrój zagościł również w bibliotece. Znalazło to odzwierciedlenie w postaci wystawy. Młodsi i starsi uczniowie mogą się zapoznać z poezją o tematyce adekwatnej do tej pory roku autorstwa m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Leopolda Staffa czy Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej. Oczywiście nie mogło też zabraknąć klasyki np. „Opowieści wigilijnej”, „Choinki”, „Bałwana ze śniegu” czy „Dziewczynki z zapałkami”. Możemy również spojrzeć na zimę w bardzo aktualnym podejściu, z przymrużeniem oka, sięgając do tomiku Aldony Pydych pt. „Biała zima” czy sprawdzając, jakie plany na święta ma Kubuś Puchatek („Świąteczne życzenia”). Tym razem wystawa została też wzbogacona o literaturę obcojęzyczną. Możemy więc poczytać nieco świątecznych historii w języku angielskim.

 

 

 

 

Wydarzenie czytelnicze dla klas I-III - „Czytamy misiowi Teodorowi”

Obchody Dnia Pluszowego Misia zainicjowały wizytę w bibliotece specjalnego gościa – Misia Teodora. Przez cały ostatni listopadowy tydzień uczniowie klas I-III brali udział w wydarzeniu czytelniczym pt. „Czytamy Misiowi Teodorowi”. Wydarzenie miało na celu rozwijanie umiejętności czytelniczych oraz promocję praktyki głośnego czytania. Młodzi czytelnicy z zapałem czytali misiowi o historiach jego pluszowych przyjaciół. W nagrodę zostali wpisani do specjalnego „Pamiętnika Misia Teodora” oraz otrzymali pamiątkowe „misiowe odznaki”. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem – misiowi czytało aż 87 uczniów. Najbardziej aktywne w tym wydarzeniu okazały się klasy IIA, IIB i IB. W dowód uznania wszyscy czytelnicy otrzymali dyplomy oraz list z podziękowaniami od Misia Teodora.

 

 

 

 

Obchody Dnia Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

W tym roku Dzień Pluszowego Misia wypadł w niedzielę. Nie chcieliśmy jednak przegapić tak miłej okazji. Postanowiliśmy więc obchodzić święto pluszaka, nie przez dzień, a tydzień. Z tej okazji zorganizowaliśmy wystawę, na której znalazło się sporo „misiowej” literatury, zaczynając od historii znanego pokoleniu naszych rodziców i dziadków Misia Uszatka przez bajki terapeutyczne Misia Remisia, kończąc na opowieściach ulubieńców dzieci – Kubusiu Puchatku. Dzieci uzupełniły wystawę pięknymi pracami plastycznymi, przedstawiającymi niedźwiadki znane z literatury i filmów. Dzień Pluszowego Misia zapoczątkował też wydarzenie czytelnicze dla klas I-III - „Czytamy Misiowi Teodorowi”.

 

 

 

Pasowanie nowych czytelników

7 listopada grono czytelników biblioteki szkolnej powiększyło się o uczniów klasy IA i IB. Z tej okazji aktyw biblioteczny przygotował krótkie przedstawienie pt. „Jak nie należy zachowywać się w bibliotece szkolnej?” Przyszli czytelnicy bardzo szybko wyłapali wszelkie błędy i antywzory, bez trudu rozwiązali też zagadki dotyczące książek. Przedstawienie prezentacji z uproszczonym regulaminem biblioteki szkolnej było więc już tylko formalnością. Oczywiście tego typu uroczystość zakończyła się wypożyczeniem pierwszych książek. Sądząc po frekwencji i zaangażowaniu pierwszaków, z pewnością nie będzie to ich ostatnia wizyta w bibliotece.

 

100-lecie Odzyskania Niepodległości

Biblioteka szkolna czynnie włączyła się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji nie tylko zorganizowana została wystawa i gazetka promująca literaturę historyczną z tego okresu (pt. „Polska niepodległa w literaturze dla dzieci, młodzieży i dorosłych”), ale odbyły się też lekcje biblioteczne dla uczniów klas II i III. Inspiracją do spotkania była książka J. Ciechanowskiego pt. „Mam gen wolności”. Podczas spotkań uczniowie poznawali nieco historii, ale też zastanawiali się, co dla nich oznaczają pojęcia niepodległość, wolność oraz jak zamierzają uczcić Święto Odzyskania Niepodległości. Efektem finalnym zajęć było wspólne udekorowanie świecami makiety tortu w narodowych barwach.

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopad w bibliotece szkolnej to zawsze świetna pora na zorganizowanie wystawy, ponieważ obchodzimy wówczas Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym roku gazetka została wykonana wspólnie przez uczniów odwiedzających bibliotekę. Tworzyli oni ilustracje i kolorowali postacie swoich ulubionych bohaterów. Barwne rysunki uzupełniła wystawa najpiękniejszych baśni Andersena, Perault czy braci Grimm.

 

 

 

Akcja czytelnicza pt. „Czytanie to wyzwanie”

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobry czas do organizacji konkursów, wystaw i innych wydarzeń czytelniczych. Październik jest więc doskonałym momentem do rozpoczęcia akcji „Czytanie to wyzwanie”. Założenia akcji są bardzo proste. Dla uczniów każdej klasy (spośród klas IV-VIII) przygotowany zostaje komplet książek dobrany do ich wieku i zainteresowań. Na lekcjach wychowawczych uczniowie wybierają książki. Zabawa polega na tym, że nie wybierają książek dla siebie, ale dla wylosowanych kolegów i koleżanek (bądź dla wychowawcy:)). Ostatecznie dana pozycja ma być wyzwaniem czytelniczym dla wylosowanego czytelnika. Akcja jest długofalowa i potrwa aż do grudnia.

 

Wizyta w Bibliotece Pedagogicznej

W piątek 19 października klasa VIB odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną. Temat spotkania był jak najbardziej aktualny, związany z obchodami 100-lecia niepodległości. Pretekstem była książka Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”. Tytułowa mirabelka to drzewo, które było świadkiem niezwykle dramatycznych wydarzeń naszej historii. Fragmenty książki zainicjowały dyskusję o momentach gorzkich i trudnych. To stanowiło doskonałe tło do końcowej pracy uczniów, którą było stworzenie drzewa z nietypowych, kolorowych liści. Liście były odwzorowaniem rąk uczniów, a na każdym z nich była zapisana myśl, dotycząca tego, za co możemy być wdzięczni naszej ojczyźnie.

 

Konkurs biblioteczny dla klas IV–VIII

Cele konkursu:

 • rozwijanie umiejętności literackich,
 • kształtowanie sztuki argumentacji, przedstawiania i obrony własnych sądów,
 • propagowanie literatury współczesnej w różnych ujęciach artystycznych i technicznych.

Tematyka konkursu:

Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych to: „Książka to przyszłość”. Z tej okazji biblioteka szkolna organizuje konkurs literacki. Do wyboru są dwa tematy:

 • Książka to przyszłość – uzasadnij tę tezę.
 • Jakie warunki powinna spełniać idealna książka XXI wieku?

Zasady konkursu:

1. Praca konkursowa powinna być pracą samodzielną, niekopiowaną i wcześniej niepublikowaną.
2. Objętość tekstu powinna zajmować około 1 strony A4.
3. Prace należy składać do 31 października do biblioteki szkolnej.
4. Rozstrzygnięcie konkursu: 14 listopada.

 

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.

Organizatorem konkursu jest Biedronka (spółka pod firmą Great Minds Pawlikowska-Poleszak i Nieściuszko-Bujnicka Spółka Jawna).

 

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest przeprowadzenie przez klasę Obchodów Dnia Głośnego Czytania w szkole (to mamy już zrealizowane; odbył się 3 października) oraz stworzenie przez klasy, na kartkach formatu A4, prac przedstawiających nowe przygody Gangu Słodziaków:

 • uczniowie klasy I – w formie rysunku/ów lub ilustracji, wykonanych dowolną techniką;
 • uczniowie klasy II – w formie komiksu – dzieci tworzą rysunki/ ilustracje, wykonane dowolną techniką, z elementami tekstów;
 • uczniowie klasy III – w formie tekstu z możliwością dodania rysunków/ilustracji wykonanych dowolną techniką.

Prace należy składać do 19 października do Wychowawcy klasy. Szczegółowe warunki i regulamin konkursu znajdują się na stronie https://szkolneprzygodyslodziakow.pl/documents/regulamin-konkursu.pdf.

 

Obchody Dnia Głośnego Czytania w PSP 1 w Opolu

W środę 3 października w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania. W tym roku włączyliśmy się do akcji promowanej przez sieć sklepów Biedronka i czytaliśmy wspólnie „Gang Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej. Klasy I, II i III kolejno przedstawiały zabawne przygody jeża Jerzyka, rysia Rysia czy lisa Lucka. Uczniowie wzajemnie prezentowali sobie teksty, wcielając się zarówno w bohaterów opowiadań jak i modelowych słuchaczy. Nawet przedstawiciele klas I udowodnili, że radzą sobie z czytaniem całkiem nieźle. Na zakończenie imprezy można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie bądź z całą klasą bądź z „prawdziwym” Gangiem Słodziaków.

Zmiana lokalizacji Biblioteki szkolnej

Od września bieżącego roku Biblioteka szkolna zmieniła swoją siedzibę. Mieści się teraz na parterze – naprzeciwko sekretariatu. Jest nieco bardziej kameralna, ale zawsze otwarta (zgodnie z podanymi na stronie godzinami) i przyjazna dla czytelników. Serdecznie zapraszam!

Top najchętniej wypożyczanych książek w roku szkolnym 2017/2018

Koniec roku szkolnego zbliża się dużymi krokami. To automatycznie zmusza do pierwszych podsumowań. Tym razem podsumowanie zaowocowało wystawą zestawiającą najpopularniejsze książki wypożyczane w roku 2017/2018. Popularność wybranych pozycji jest ciągle żywa, stale są wypożyczane – w związku z tym wystawa jest bardzo dynamiczna, a jej kształt i zawartość przez cały czas się zmieniają. Zapraszamy do sprawdzenia, jak aktualnie się prezentuje!

 

Wspólne czytanie klas I i VII w Bibliotece szkolnej

Z okazji Tygodnia Bibliotek (8-15 maj) w Bibliotece Szkolnej zostało zorganizowane „międzypokoleniowe” czytanie. Określenie międzypokoleniowe należy potraktować z pewnym przymrużeniem oka. Tym razem nie zaprosiliśmy do czytania nauczycieli, rodziców czy dziadków, ale najmłodszych i najstarszych przedstawicieli szkolnej społeczności. Uczniowie klasy VII czytali uczniom klas I i odwrotnie. Pierwszaki wybrały fragmenty powieści Justyny Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek i udowodniły, że w pierwszej klasie można czytać na naprawdę wysokim poziomie. Lektorzy z klas siódmych również podeszli do sprawy niezwykle poważnie – zaprezentowali teksty: W sadzie oraz fragmenty Kubusia Puchatka z pełnym profesjonalizmem. Obie grupy udowodniły, że nie tylko potrafią świetnie przedstawić przygotowany tekst, ale być też uważnymi i zaangażowanymi słuchaczami.

 

Majowe konkursy biblioteczne

Maj to gorący czas dla biblioteki. W tym okresie przypada Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek Szkolnych. To impuls do zorganizowania wydarzeń czytelniczych i przeprowadzenia kolejnych konkursów bibliotecznych. Będą to konkursy dla dwóch grup wiekowych, a ich formuły będą się jedynie nieznacznie od siebie różnić.

Dla klas I-III – Z jakiej baśni pochodzi ten rekwizyt?
Co tydzień na plakatach pojawi się rysunek przedmiotu jednoznacznie kojarzącego się z daną baśnią. Zadaniem uczestników konkursu będzie podanie tytułu baśni, z jakiej pochodzi ten rekwizyt i wrzucenie podpisanej kartki z prawidłową odpowiedzią do skrzynki w bibliotece. W każdy kolejny poniedziałek na długiej przerwie odbędzie się losowanie zwycięzcy oraz zostanie wywieszony plakat z nową zagadką. W sumie w maju odbędą się trzy takie konkursy. Zapraszam do udziału!

Dla klas IV-VII – Z jakiej książki pochodzi ten cytat?
Co tydzień na plakatach pojawi się cytat pochodzący z znanej książki. Zadaniem uczestników konkursu będzie określenie, z jakiej książki pochodzi ten cytat (podanie tytułu oraz autora) i wrzucenie podpisanej kartki z prawidłową odpowiedzią do skrzynki w bibliotece. W każdy kolejny poniedziałek na długiej przerwie odbędzie się losowanie zwycięzcy oraz zostanie wywieszony plakat z nową zagadką. W sumie w maju odbędą się trzy takie konkursy. Zapraszam do udziału!

 

Podsumowanie akcji „Czytanie z plusem”

Z końcem kwietnia zakończyła się akcja czytania z plusem. Czas więc na małe podsumowanie, które przedstawia poniższa tabela:

Pozycja w rankingu czytelnictwa Imię i nazwisko czytelnika Ilość wypożyczonych książek
I Emma Gołczyk, VIIC

29

II Marta Kostyk VIB 18
III Żaneta Dorda 17
IV Zofia Szczerba, IVA
Emilia Wawrzyniak, VIIC
12
V Julia Wojdyła, VIA
Dominik Schiwy VIB
11
VI Oliwia Maciuszek, VIB
Daria Perkowska, IVA
10
VII Weronika Bienias, IVA
Zuzanna Jonczyk, VIB
9
VIII Adrian Klubkowski, VC  
IX Szymon Anderst, VA
Krzysztof Łuczak, VIA
Helena Szweda, VIA
7
X Oliwia Jaworska, VIIC,
Xenia Matysiak, VIA
6

* Są to wyniki rankingu prowadzonego od 01.02.2018r. do 30.04.2018r.

Według obliczeń szans na plusy było całkiem sporo. Jedni dokumentowali swoje czytelnictwo i zyskiwali całkiem wymierne korzyści w postaci plusów z języka polskiego, inni czytali po prostu dla samej przyjemności. Bez względu na intencje gratuluję wyników, zapraszam do udziału w konkursach i dalszego korzystania z propozycji czytelniczej naszej biblioteki!

 

Zakończenie akcji czytania z Minionkami

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w kwietniu po raz ostatni klasy I–III wzięły udział w „minionkowej” akcji czytelniczej. Tym razem bezkonkurencyjna w czytelnictwie okazała się klasa IIIC. Miejsca na podium zajęły też kolejno IB i IA. Nagrodą dla najbardziej aktywnych czytelników była zakładka przypominająca postać zabawnego Minionka Stuarta. A nagrodzonych było całkiem sporo:

 • z klasy IA – Julia Bronisz,
 • z klasy IB – Lena Wantoch Rekowska, Joanna Miedziejko i Dominik Owczarek,
 • z klasy IIA – Laura Brodzińska, Adam Durzyński i Maja Szeląg,
 • z klasy IIB – Emilia Słonka, Wiktoria Stelmaszczuk i Julia Witek,
 • z klasy IIIA – Oliwier Śliwa i Wiktoria Barucha,
 • z klasy IIIB – Zuzanna Adamiec,
 • z klasy IIIC – Oliwia Kaczak, Hanna Janecka, Maja Kurdyna i Antoni Wołczyk,
 • z klasy IIID – Natalia Letka.

Koniec rywalizacji bynajmniej nie oznacza końca czytania. Tym bardziej, że w maju w bibliotece dzieje się całkiem sporo...

 

VIA i VIB, a II Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady

18 kwietnia uczniowie klas VI brali udział w II Ogólnopolskiej Akcji Czytania Jeżycjady. Wybrane przez nich fragmenty Szóstej klepki, Kłamczuchy, Kwiatu kalafiora, Idy Sierpniowej czy Pulpecji pokazały, że książki Małgorzaty Musierowicz niosą za sobą wartości uniwersalne i ponadczasowe. Uczniowie sami wybrali interesujące ich tytuły i fragmenty, oceniając które tematy są najbardziej bliskie ich rówieśnikom. Wspólne czytanie książek Małgorzaty Musierowicz okazało się też dobrym punktem wyjścia do dyskusji o wartościach biblioterapeutycznych literatury. Uzupełnieniem akcji była wystawa przybliżająca życie i twórczość autorki Jeżycjady.

 

Zajęcia z elementami biblioterapii dla uczniów klas I

W ramach cyklu zajęć z elementami biblioterapii tym razem do biblioteki zostali zaproszeni najmłodsi. Uczniowie klas I wysłuchali bajki Macieja Mazanka pt. Jak Wawrzynek zaczął i przestał wstydzić się piegów, dowiedzieli się nieco o tolerancji i akceptacji, brali udział w zabawach, pokazujących, że każdy z nas jest inny, a nawet... odkryli skarb. Uznali też, że najlepiej jest kiedy spojrzy się na swoją osobę z przymrużeniem oka i z humorem, dlatego zwieńczeniem spotkania było wspólne tworzenie własnych karykatur.

 

 

Akcja – Czytanie z Minionkami cd.

Marzec już za nami. Zgodnie z prowadzoną akcją pora podsumować kolejny miesiąc czytelnictwa w klasach I–III. Tym razem do czytania zachęcał Minionek Kevin. Po raz kolejny bezkonkurencyjna okazała się klasa IB. Miejsca na podium zajęły też klasy IIIC i IIA.
Czytelnicy miesiąca w marcu to:
Jeremi Drużbicki, IA
Maja Fedorowicz, IA
Jakub Wierzbowski, IA
Lena Wantoch Rekowska, IB
Hanna Ragan, IB
Hanna Bodzioch, IIA
Laura Brodzińska, IIA
Julia Witek, IIB
Wiktoria Barucha, IIIA
Zuzanna Adamiec, IIIB
Magdalena Jeziorowska, IIIB
Piotr Gałwa, IIIC

Michał Marcjasz, IIIC.
Zwycięzcom gratulujemy, pozostałych motywujemy do większej aktywności czytelniczej. Akcja będzie trwać jeszcze przez cały kwiecień.

 

 

Nowe lektury w Bibliotece szkolnej

Już są! Księgozbiór naszej biblioteki powiększył się o dużą ilość lektur szkolnych zgodnych z obowiązującym kanonem. Dzięki temu możemy się nieco dowiedzieć historii polskich miast (O krakowskich psach i kleparskich kotach), ale też poznać Sposób na Elfa, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek czy odpowiedzieć na pytanie Kto chciałby rozweselić pechowego nosorożca? Pojawiły się też propozycje dla uczniów klas IV–VI m.in. tak wyczekiwany Mikołajek czy Kajko i Kokosz. Szkoła latania. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie książki, jeszcze zostały zakupione, zapraszam do biblioteki – być może znajdzie się tam np. propozycja dla fanów sympatycznego kota...

Pojawienie się tych lektur z pewnością ułatwi Wam pracę na lekcji. Pamiętajcie jednak o dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze – dbajcie o książki! Po drugie – ilość egzemplarzy jest ograniczona, dlatego nie przetrzymujcie książek, a dajcie szansę na lekturę również innym czytelnikom!

 

 

 

Kobieta w literaturze – wystawa

Dzień Kobiet stał się inspiracją do stworzenia w bibliotece szkolnej wystawy pt. Kobieta w literaturze. Wystawa prezentuje subiektywny przegląd autorek i bohaterek literackich. Nie zabrakło więc na niej krótkich not biograficznych ponadpokoleniowych twórczyń jak: Maria Konopnicka, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Małgorzata Musierowicz, ale też piszących przedstawicielek młodszego pokolenia jak: Anna Onichimowska, Agnieszka Frączek czy Anna Czerwińska-Rydel.
Wystawa została podzielona na dwa bloki. Drugi poświęcono charyzmatycznym bohaterkom literatury dziecięcej i młodzieżowej. Tutaj prym wiodą słynne rudzielce m.in.: Ania z Zielonego Wzgórza i Pippi, ale nie mogło też zabraknąć Hermiony Granger, Idy Borejko czy Łucji Pevensie. Wystawę będzie można oglądać do końca marca.

 

 

 

 

Czytamy z Minionkami

Starsze klasy w rankingu czytelnictwa walczą o dodatkowe plusy z języka polskiego, a młodsze o … Minionki. Dokładniej rzecz ujmując o minionkowe zakładki i tytuł „Czytelnika Miesiąca”. W lutym bezkonkurencyjna w czytelnictwie okazała się IB. Tuż za nią uplasowały się klasa IIID i IA. (Rywalizacja dotyczy klas I–III.) Pozostali mogą jeszcze trochę powalczyć, ponieważ najbardziej aktywnych czytelników będziemy wybierać również w marcu i kwietniu. Czytelnicy Miesiąca w lutym to:
Amelia Zając, kl. IB,
Dominik Owczarek, kl. IB,
Tomasz Kmieć, kl. IB,
Joanna Miedziejko, kl. IB,
Laura Bienias, kl. IA,
Jeremi Drużbicki, kl. IA,
Julia Figura, kl. IIIC,
Oliwier Śliwa, kl. IIIA,
Filip Anderst, kl. IIID,
Laura Brodzińska, kl. IIA,

Kacper Doros, kl. IIB.
Za pomoc w przygotowaniu minionkowych zakładek dziękuję członkom aktywu bibliotecznego i pozostałym przyjaciołom biblioteki z klas starszych.

 

 

CZYTANIE Z PLUSEM

Informujemy, że 6 lutego w Bibliotece szkolnej ruszyła akcja „Czytanie z plusem”.
Dla kogo?
Akcja jest kierowana do wszystkich uczniów klas IV–VII.
Kiedy?
Akcja trwa od 6 lutego do 30 kwietnia.
Jak?
Wystarczy wypożyczyć książkę (oprócz lektury), przeczytać ją oraz wyrazić swoje zdanie o niej. Po oddaniu książki do biblioteki, dostajecie krótką notkę do wypełnienia (tytuł książki, autor, opinia). Oddanie tej notatki nauczycielowi języka polskiego jest równoznaczne z otrzymaniem PLUSA.
Po co?
O tym, że warto czytać nikogo przekonywać nie trzeba, ale tu dodatkową korzyścią są plusy z języka polskiego.
STARTUJEMY I ZACZYNAMY WALKĘ O PLUSY!

 

Akcja – Wypożycz książkę na ferie!

Pierwszy semestr dobiega końca. Poziom czytelnictwa został podsumowany, ale nie zwalniamy tempa... Tym bardziej, że przed nami ferie. Z tej okazji w bibliotece szkolnej została zorganizowana wystawa pt. „Wypożycz książkę na ferie”. Znajdziecie tu wiele ciekawych propozycji do czytania dla młodszych i starszych czytelników. Zapraszamy!

 

 

Podsumowanie poziomu czytelnictwa w I semestrze

I semestr już właściwie za nami – to dobry czas do podsumowań i rozliczeń. Jak przedstawiał się poziom czytelnictwa w tym okresie (podsumowanie obejmuje książki wypożyczone do 8 stycznia). Przedstawiamy wyniki najlepszych. Oto pierwsza dziesiątka najbardziej rozczytanych klas.

Ranking czytelnictwa klas PSP 1 w I semestrze

Miejsce w rankingu

Klasa

Ilość wypożyczeń (lektury, beletrystyka, pozycje popularnonaukowe, komiksy)

Średnia wypożyczeń przypadająca na jednego ucznia

1

IVC

89

3,71

2

IA

65

2,60

3

IIID

56

2,55

4

IIB

26

2,00

5

VIIC

38

1,90

6

VIB

47

1,81

7

IIIB

40

1,74

8

IVA

38

1,73

9

IIA

30

1,58

10

IB

29

1,56

Poniżej lista najaktywniejszych czytelników:

I miejsce:

 • Emma Gołczyk, klasa VIIC – 23 książki

II miejsce:

 • Oleg Levytskyy, klasa IVC – 13 książek

III miejsce:

 • Paweł Szweda, klasa IVC – 10 książek
 • Daria Perkowska, klasa IVA – 10 książek

IV miejsce:

 • Laura Brodzińska, klasa IIA 9 książek

V miejsce:

 • Zuzanna Bożek, klasa IIIB – 8 książek
 • Żaneta Dorda, klasa VIB – 8 książek
 • Jeremi Drużbicki, klasa IA – 8 książek
 • Mykola Hovorukha, klasa IIB – 8 książek
 • Oliwier Śliwa, klasa IIIA – 8 książek.

Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałych motywujemy do większej aktywności czytelniczej w kolejnym semestrze!

 

Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem
3 stycznia gościliśmy w szkole Waldemara Cichonia, autora lektury szkolnej „Cukierku, Ty Łobuzie”. Pan Waldemar Cichoń jest nie tylko autorem serii książek o sympatycznym kocie Cukierku, ale też opowieści o skrzatach czy Górnym Śląsku. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I–III. Zaproszony autor w ciekawy i zabawny sposób opowiadał o tym, jak główny bohater jego książek pojawił się w jego domu, jakie są jego zwyczaje oraz jakie przygody ma na swoim koncie. Z chęcią odpowiadał na pytania dotyczące Cukierka oraz samego procesu twórczego. Na zakończenie spotkania wpisywał dedykacje do zakupowanych książek i rozdawał autografy. Autor tak zaciekawił uczniów postacią niezwykłego kota, że mimo iż od spotkania upłynęło już kilka dni, zainteresowanie książkami o Cukierku nie słabnie.

 

 

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników
Nasza biblioteka zyskała w ostatnim czasie 50 nowych czytelników. 24 listopada w naszej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników uczniów klas 1. Imprezę rozpoczęło wspaniałe przedstawienie w wykonaniu młodych aktorów z klasy 3c i 3d. Podczas mini spektaklu Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kot w butach, wróżki, smoki, krasnale i inne bajkowe postacie przekonywały w zabawny i pouczający sposób, dlaczego warto dbać o książki. Następnie przyszli czytelnicy rozwiązywali krzyżówkę przygotowaną przez przedstawicielki aktywu bibliotecznego i zapoznali się z uproszczoną wersją regulaminu. Spotkanie zakończyło uroczyste pasowanie oraz wypożyczenie pierwszych książek.

 

Pierwsze konkursy już za nami!
Konkursy biblioteczne pt. „Moje spotkanie z bajkowym bohaterem” i „Moja propozycja książki do kanonu lektur szkolnych” zostały rozstrzygnięte, dyplomy i nagrody rozdane. Zwycięzcom i uczestnikom raz jeszcze gratulujemy! Dziękujemy za wysoką frekwencję, zwłaszcza w konkursie plastycznym. Wyniki konkursów oraz prace laureatów można podziwiać w gablocie przed wejściem do biblioteki.

 

Światowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. To zainspirowało nas do przygotowania wydarzeń dla najmłodszych czytelników. Przed wejściem do biblioteki przy dużym współudziale uczniów przebywających w świetlicy i aktywu bibliotecznego powstała gazetka, przybliżająca sylwetki twórców bajkowych postaci oraz przedstawiająca głównych bohaterów tego wydarzenia. (Nie mogło na niej zabraknąć Myszki Mickey, Kaczora Donalda, Freda Flinstone'a, ale też Reksia czy Bolka i Lolka). Z kolei w samej bibliotece została zorganizowana wystawa poświęcona bajkowym bohaterom.
Bynajmniej jednak jeszcze nie żegnamy się ze światem bajki – przypominamy, że do 20 listopada można dostarczać prace na konkurs pt. „Moje spotkanie z bajkowym bohaterem”!

 

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywa się pod hasłem: „Książka nas łączy”. Z tej okazji próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego książka nas łączy, a wyniki tych przemyśleń zostały zaprezentowane w gazetkach (w pomieszczeniu biblioteki i w holu przed wejściem). Przedstawiciele aktywu bibliotecznego przygotowali zaś wystawę, obejmującą ich ulubione pozycje czytelnicze zarówno te aktualne jak i te z nieco wcześniejszego dzieciństwa. Jeśli chcecie więc się dowiedzieć po jaką lekturę chętnie sięgają Wasi koledzy i koleżanki, ale też ile waży najcięższa książka świata, jakich rozmiarów jest najmniejsza książka na świecie i nie tylko... zapraszamy do biblioteki!

Klub Miłośników Książki prezentuje literaturę dziecięcą:

Gazetka Biblioteki Szkolnej:

 

WYSTAWA NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do naszej biblioteki zakupiono 878 egzemplarzy książek, w tym audiobooków. Z tej okazji zorganizowano wystawę czasową, na której zaprezentowano najciekawsze pozycje według aktywu bibliotecznego. Wśród nowości jest bardzo dużo książek polskich autorów : Anny Czerwińskiej – Rydel, Joanny Papuzińskiej, Agnieszki Stelmaszczyk, Grzegorza Kaspedke
i Michała Rusinka. Serdecznie zapraszamy do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki !!!

 

Wydarzenie czytelnicze !!!
Dnia 30 listopada 2016 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel.
Pani Anna napisała czterdzieści książek adresowanych do dzieci i jest autorką biograficznych powieści o wielkich Polakach:„W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej – Curie”, „Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku”, „ Piórem i mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu” i wiele innych. Z wykształcenia jest muzykologiem i pedagogiem. Jej książka o orkiestrze symfonicznej „Wszystko gra” zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Uczniowie klas czwartych, piątych i szósty pytali pisarkę o jej ulubione książki, o to jak wybiera tematy do pisania i czy ma ulubione zwierzę? W tym roku biblioteka szkolna zakupiła wiele jej książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zapraszamy wszystkich uczniów do korzystania ze zbirów naszej biblioteki i do czytania książek pani Anny Czerwińskiej – Rydel.

 

Spotkanie z pisarką Ałbeną Grabowską odbyło się dnia 12 października 2016 roku w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Miejskiej w Opolu. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy piątej A i B. Autorka jest z zawodu lekarką o bułgarskich korzeniach. Napisała wiele książek, które zdążyły już zdobyć uznanie czytelników. W swoim dorobku literackim posiada książki adresowane do najmłodszych odbiorców: „O małpce, która spadła z drzewa" oraz seria przygód Julka i Mai, a także powieści przeznaczone dla dorosłych: „Tam, gdzie urodził się Orfeusz” oraz najnowszą „Coraz mniej olśnień”.

 

 

Spotkanie z bajkopisarką Aldoną Pydych
Dnia 10 czerwca o godzinie 12.00 w naszej bibliotece odbyło się spotkanie czytelników z panią Aldoną Pydych, która czytała swoje wiersze, opowiadała o historii ich powstania oraz o początkach swojej drogi twórczej. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tym jak wygląda proces wydawania książek. Pytali o ulubionych autorów pani Aldony. Zainteresowani zakupili książki, na których autorka złożyła dedykacje i obiecała odwiedzić nas jeszcze w przyszłym roku szkolnym.

 

 

„Felix, Net i Nika – polska fantastyka”
W ramach projektu „Książki naszych marzeń” klasy szóste wzięły udział w zajęciach bibliotecznych, w czasie których mogły zapoznać się z bohaterami książek Rafała Kosika, zakupionych do biblioteki dzięki projektowi rządowemu, wspierającemu rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

 

 

 

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Aktyw biblioteczny przygotował uroczyste pasowanie dla pierwszaków. Uczniowie przebrani za postacie z bajek, baśni i książek wprowadziły młodszych kolegów w świat biblioteki. Były zgadywanki, rymowanki i wycieczka między regałami.

 

 

 

W styczniu w bibliotece szkolnej odbył się cykl zajęć czytelniczych dla klas pierwszych realizowanych w ramach projektu „Książki naszych marzeń”. Uczniowie mogli przenieść się w świat Elmera – słonia w kratkę słuchając o nim opowieści i wykonując pracę plastyczną na temat: „Elmer nasz przyjaciel”.

 

 

 

„Książki naszych marzeń” to ogólnopolski program wspierania szkół w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa, w którym wzięliśmy udział. W ramach projektu zakupiliśmy 116 nowości książkowych i zorganizowaliśmy wystawę promującą nowości. Zaplanowaliśmy też projekty ogólnoszkolne dla klas promujące czytelnictwo wśród młodzieży. Zapraszamy do biblioteki szkolnej!

 

 

Z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena, głośne czytanie "Hobbita" w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczął Łukasz Kołodziej z klasy czwartej C. Wielbiciel książek fantastycznych i dzieł Tolkiena. „…- Dla kolegów przeczytałem dziś tylko dziewięć stron, ale całą książkę sam już dawno mam za sobą. Jestem wielkim fanem przygód "Hobbita". Książka jest bardzo fajna, szybko się ją czyta, podobnie jak "Władcę Pierścieni" - mówi Łukasz. Cytat ze strony: http://opole.naszemiasto.pl/artykul/glosne-czytanie-hobbita-w-miejskiej-bibliotece-publicznej-w,3326681,artgal,t,id,tm.html

 

 

Spotkanie autorskie z cyklu: „A to ci historia!- każdy dzień jest podróżą przez historię”. Klasa druga A wzięła udział w XII Dniach Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. W Pokoju bajek odbyło się spotkanie z Andrzejem Markiem Grabowskim autorem „Wojny na pięknym brzegu”. Historia opisana w książce opowiada o przeżyciach dziesięcioletniej Zosi w czasie II wojny światowej. Autor zdradził nam, że Zosia to jego mama i zna jej historię od najmłodszych lat. W czasie spotkania można było kupić książkę i dostać autograf z dedykacją.

 

Nowości w szkolnej bibliotece! Proponujemy ciekawe czasopismo pt: "Odkrywcy" P O L E C A M Y !!!Każdy z 8 numerów czsopisma Odkrywcy zawiera 2 artykuły przyrodnicze, jeden humanistyczny oraz 3 w jezyku angielskim

 

 

 

 

W Bibliotece szkolnej czytelnikiem miesiąca grudnia został Michał Marciniak z klasy 6A. Michał otrzymał dyplom oraz nagrody. Gratulujemy!!!

 

 

 

 

Wyjście do Biblioteki-"Poznajcie proszę, to jest Michałek i jego banda" spotkanie z Ewą Karwan–Jastrzębską godz. 9.00. Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek, ul. Minorytów 4. Pisarka opowiadała o swojej nowej książce zatytułowanej „Banda Michałka”. Poznaliśmy warsztat pracy pisarza i dowiedzieliśmy sie jak powstaje książka. Była też możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie i zdobycia osobistej dedykacji.

 

 

 

W bibliotece szkolnej odbywają się zajęcia biblioteczne dla uczniów klas IV-VI. Podczas zajęć uczniowie: czytaj literaturę fantastyczną, przygodową, lektury, słuchają słuchowisk o różnorodnej tematyce edukacyjnej. Rozwiązują krzyżówki, quizy, wykonują ćwiczenia ortograficzne, wyszukują związki frazeologiczne w słownikach. Klasy szóste brały udział w konkursie frazeologicznym.

 

 

 

Nowości w szkolnej bibliotece! Proponujemy doskonałą rozrywkę dla miłośników fantasy:
„W pierścieniu ognia” i „Kosogłos” to powieści Suzane Collins , w których poznajemy świat Panem rządzony przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków z każdego z dwunastu dystryktów wyrusza na Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie. Seria książek Johna Flanagana „Zwiadowcy” opowiadająca o fascynujących przygodach Willa. „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” autorstwa Ricka Riordana o przygodach chłopca, który dowiaduje się, że jest synem greckiego boga- Posejdona. P O L E C A M Y !!!

 

 

W bibliotece szkolnej odbywają się ciekawe zajęcia biblioteczne dla uczniów klas I-III. Podczas zajęć uczniowie: czytają baśnie, bajki, lektury, literaturę dziecięcą, słuchają słuchowisk o różnorodnej tematyce edukacyjnej, odkrywają fantastyczny świat książek. Młodzi odkrywcy wyszukują informacje, rysują scenki z bajek, czytają ze zrozumieniem tekst, rozwiązują krzyżówki, quizy, wykonują ćwiczenia ortograficzne, układają pytania do przeczytanego tekstu. Uczniowie chętnie uczęszczają na zajęcia biblioteczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

 

 

Uczniowie wyszukują informacje w internecie. Korzystają z centrum multimedialnego w bibliotece szkolnej, rozwiązują zadania, testy na platformie elektronicznej, odrabiają zadania domowe, tworzą prezentacje multimedialne w PowerPoint.

 

 

 

 

BookCrossing w szkole
BookCrossing narodziła się w 2001r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem objęła cały świat. BookCrossing polega na celowym pozostawieniu książki na tzw. "półkach" lub w przypadkowych miejscach (ławka w parku, tramwaj, pociąg, itd.), aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. W naszej szole PSP nr 1 w Opolu w nowym roku szkolnym 2015/2016r. systematycznie wzbogacamy zbiory przeznaczone do bookcrossingu. Książki są eksponowane na półce bookcrossingowej i wypożyczane przez zainteresowanych czytelników. Niektórzy z nich odnotowywali ich wypożyczenie w serwisie internetowym poświęconym uwolnionym książkom.

 

 

Biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów klas I-VI wystawę literatury o różnorodnej tematyce-"W tym tygodniu polecamy te oto książki". Co tydzień następuje zmiana oferty książek. Każdy uczeń z klas I-VI znajdzie ciekawą książkę dla siebie.

 

 

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach bibliotecznych z elementami biblioterapii pod tytułem „Dobrą rzeczą jest pomagać innym” przeprowadzonych w ramach Opolskiej Konferencji Biblioterapeutycznej przez panią magister Barbarę Błyszczakowską i panią magister Bożenę Jeluków. Bawiąc się i pracując metodą dramy i pracy w grupach uczniowie przekonali się, że pomoc innym daje satysfakcję i spełnienie oraz jest niezbędnym elementem życia społecznego. Dzieci wróciły z zajęć uśmiechnięte i pełne zapału do pomocy innym.

 

Cała Polska czyta dzieciom. Punktualnie o godzinie 10.00 młodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji. Została ona zorganizowana po raz dwunasty w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W szkole uczniom klas I-III bajki i opowiadania czytały pani Agnieszka- sekretarz szkoły oraz pani Izabela-księgowa. Powyższa akcja przekonuje, że dzieci lubią słuchać bajek bo daje to wiele przyjemności i jest mądrym sposobem spędzania czasu wolnego.

 

Aktualności - gazetka biblioteczna

 

 

 

 

 

W BIBLIOTECE SZKOLNEJ POCZYTASZ KSIĄŻKĘ,
ODROBISZ ZADANE LEKCJE – ODPOCZNIESZ
ZAPRASZAMY!

SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

Op@lskie dla podstawówek - zdalne nauczanie zbliża!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu
ul. Reymonta 43, 45-072 Opole
tel./fax 77 454 28 89

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Rights Reserved.