SZKOLNE KOŁO TURYSTYCZNE
SKKT PTTK NR 135 przy PSP nr1 w Opolu

Tegoroczny   „Rajd z babą”  był rajdem  debiutantów,  gdyż  wybrali  się na niego  uczniowie  klas  IIIa  i c.W  drużynie  rajdowej  mieliśmy też po raz pierwszy  psa, który  dzielnie  towarzyszył  nam  na  trasie  rajdu  z Opola  do  Zawady  i  Luboszyc. Jak zwykle nie zabrakło  konkursów, dobrego  humoru   i  zabawy. Jedyne  czego  nam  brakowało to dobrej  pogody, niestety było  zimno  i  mżył  deszcz. Na  następny rajd  załatwimy  sobie dobra pogodę.

Trasa ostatniego w tym roku szkolnym rajdu wiodła do Tułowic. Nazwa „Opolska wiosna” zobowiązuje, więc towarzyszyła nam wiosenna pogoda. Zwiedziliśmy park  przyległy do Technikum Leśnego, inni uczestnicy obejrzeli zakład ceramiczny. Na mecie przy tułowickim domu kultury czekały na nas kiełbaski z grilla oraz różne konkursy.  Szkoda, ze na następny rajd trzeba czekać do października.

Sezon turystyczny otworzył rajd „Spacerkiem za miasto” do Sławic. Tym razem udział w nim wzięli uczniowie klasy Vb. Aura była tego dnia bardzo łaskawa i mimo, że to był 10 października, słupki rtęci wskazywały 23 stopnie. Na mecie w remizie strażackiej,  jak zawsze, były konkursy i  turystyczna strawa. Na rozdanie konkursowych nagród przybyła tez nasza pani dyrektor. Szkoda, że tym razem nie udało nam się wygrać żadnej konkurencji.

W  tym roku trasa rajdu „Opolska jesień” wiodła do gminy Pokój. Zwiedziliśmy siedzibę Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w miejscowości  Ładza,a  w trakcie prelekcji odpowiadaliśmy na pytania i zagadki prowadzącego i wygraliśmy parę nagród. Zwiedziliśmy zabytkowy park i kościół ewangelicki  w Pokoju. W ogólnej punktacji za wszelkie konkurencje, osiągnęliśmy wynik, który dał nam III miejsce i mały puchar wójta gminy Pokój.

Hurrra! Zwycięstwo! Podczas I Zlotu SKKT PTTK pokonaliśmy w licznych konkurencjach drużyny z naszego województwa. Monika, Wiktoria ,Ola i Ada z VIb oraz Bartek i Adam z Vb zwyciężyli w klasyfikacji ogólnej  i  zostali laureatami I miejsca w pierwszym , historycznym zlocie Szkolnych Klubów Krajoznawczo -Turystycznych na Górze Św.Anny . Pierwszego dnia zwiedziliśmy rezerwat geologiczny oraz siedzibę  Annogórskiego Parku Krajobrazowego. Wzięliśmy też  udział w prelekcji w Muzeum Czynu Powstańczego. Po południu pojechaliśmy  do Karłowa do schroniska PTTK „Pasterka”. Tam miały miejsce wszystkie punktowane  konkurencje. Przedstawiliśmy prezentację szkoły, która podlegała ocenie, wykonaliśmy plakat promujący SKKT, wzięliśmy udział quizie  na temat Góry Świętej Anny oraz  w grach zręcznościowych na iPadach. Następny dzień to wycieczka na teren Parku Narodowego Gór Stołowych   i wizyta w schronisku na Szczelińcu. W drodze powrotnej  była wizyta na pizzy w Kłodzku i ogłoszenie wyników. Jak się okazało, zgromadziliśmy największą liczbę punktów i zostaliśmy zwycięzcami. Wszystkie drużyny dzięki  wkładowi finansowemu urzędu marszałkowskiego mogły wziąć udział w zlocie za darmo i zdobyć super sportowe nagrody. Ale nie to było najważniejsze. Najfajniejsza była zabawa i integracja z drużynami z całego województwa.

Już po raz 40 opolscy turyści wyruszyli na trasę dorocznego „Rajdu z Babą” organizowanego przez opolski oddział PTTK od 1975 roku. Nasz SKKT nr 135  w składzie sił połączonych klas Vb i VIb wziął  udział w rajdzie po raz siódmy, ale bardzo efektowny. Zajęliśmy drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej  wśród szkół startujących w rajdowych  konkursach  na najmilszą babę, najlepsze babskie przebranie i wiedzy o Polsce i Opolszczyźnie. Pola ustąpiliśmy tylko innej szkole podstawowej z najliczniejszą reprezentacją składającą się  z 32 osób.

Trasa ostatniego w tym roku szkolnym rajdu PTTK „Opolska wiosna” prowadziła z Górażdży do Gogolina. Wędrówce towarzyszyła piękna pogoda i  znane w okolicy wapienniki. Już na starcie  rajdu  rozwiązywaliśmy testy konkursowe, było też ognisko i posiłek turystyczny. Meta rajdu  miała miejsce w nowym Gminnym Ośrodku Kultury. Tam grupy rajdowe prezentowały swoje turystyczne piosenki. Nasza grupa była nietypowa, ponieważ solistką była  Pani  Iwona , my natomiast  wspomagaliśmy ją jako sekcja perkusyjna z instrumentami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły. Było sporo śmiechu,  ale i największe owacje. W podsumowaniu wszystkich konkursów zajęliśmy  III miejsce  i   zdobyliśmy puchar. Jesteśmy zadowoleni , bo nasza reprezentacja była najmniej liczna.