Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Nasza szkoła jest najlepsza

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu

im. Obrońców Westerplatte

We Wrocławiu na Eliminacjach Regionalnych drużyna piątoklasistów zakwalifikowała się do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się w Gdyni w dniach 24–25 marca. Jest to dla nich i dla ich trenera ogromny sukces. Podczas dwóch dni konkursowych będą godnie reprezentować naszą szkołę i nasze miasto. 

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do konkursu Odysei Umysłu już po raz szósty. Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs twórczego rozwiązywania problemów. W roku szkolnym 2017/2018 w Odysei Umysłu bierze udział 3091 młodych Polaków skupionych w 460 drużynach z 228 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju. Poza naszymi granicami Odyseusze są także w Argentynie, Australii, Białorusi, Chinach, Czechach, Holandii, Hong Kongu, Indiach, Indonezji, Japonii, Kanadzie, Katarze, Kazachstanie, Korei Południowej, Meksyku, Mołdawii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Singapurze, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, Węgrzech, Wybrzeżu Kości Słoniowej i w większości stanów USA. Pracują w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne i zazwyczaj liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca dzieciakom własnych pomysłów.

Tym razem „opolską jedynkę” na Eliminacjach Regionalnych we Wrocławiu reprezentowały 3 drużyny:

  • uczennice klasy szóstej w składzie: Sonia Kucharska, Amelia Lizoń, Asia Nowak, Patrycja Pelon, Helena Szweda, Julia Wojdyła;
  • uczniowie klasy piątej w składzie: Basia Czerwiak, Olgierd Garbowicz, Zosia Heleniak, Natalia Nowosielecka, Pola Plamitzer, Oliwia Grudzińska, Mateusz Kostur;
  • drużyna juniorów składająca się z uczniów klas trzecich w składzie:

Karolina Białas, Meriem Boulkraune, Tamara Hac, Adam Kostrzewa, Lena Makar, Liliana Miśta, Zosia Nowak, Tymek Sosnowski, Lidia Szmyt.
Każda drużyna wybrała inny problem długoterminowy:

  • Klasa szósta: Bajdokument – prawie prawda,
  • Klasa piąta: Nieziemska miejscówka,
  • Klasa trzecia: Kuchenne rewelacje.

Uczestnicy razem przeanalizowali zadania i zastanawiali się, jak można sobie z nimi poradzić. Następnie wspólnie zdecydowali jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację, którą przedstawią sędziom oraz publiczności. Odyseusze uczyli się kreatywnego i krytycznego myślenia, samodzielności, odpowiedzialności, współpracy w grupie, rozwijali zainteresowania, tworzyli rozwiązania oryginalne i efektowne. Przygotowania były bardzo intensywne i pracochłonne, w niektórych momentach było naprawdę ciężko. Ale wg słów naszych dwunastoletnich Odyseuszy: „problem mamy, ale my z nim sobie radę damy”.

24 lutego, mimo chłodnej aury, ale za to w doskonałych humorach, 22 Odyseuszy wyruszyło do Wrocławia. Był to dzień pełen wrażeń, intensywnej pracy, dobrych pomysłów i pozytywnej energii. Występ – magiczne 8 minut na scenie – to był wyjątkowy moment, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony, wykazać się kreatywnością i dać czadu! Podczas konkursu zespoły musiały się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym – niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie znały do ostatniej chwili, a rozwiązanie stworzyły w zaledwie kilka minut.

I udało się! Teraz przed piątoklasistami kolejne wyzwanie – przygotowania do wyjazdu na Finał Ogólnopolski w Gdyni. Gratulujemy Odyseuszom oraz ich trenerkom p. Ewie Holc, p. Weronice Dedyk oraz p. Iwonie Szewczyk.
Trzymamy kciuki!

SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Westerplatte
ul. Reymonta 43
45-072 Opole

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Rights Reserved.