Pracownicy biblioteki:

mgr Monika Kozakiewicz


Biblioteka czynna:

Poniedziałek w godz. 8.00 – 13.40

Wtorek w godz. 10.3515.20

Środa w godz. 8.4513.40

Czwartek w godz. 8.4513.40

Piątek w godz. 8.0011.45


 

Regulamin biblioteki

 1. Ze zbiorów biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie i ich rodzice.
 2. Jednorazowo można wypożyczyć dwie książki na okres dwóch tygodni.
 3. Książki nie należy przetrzymywać, gdyż czekają na nią inni.
 4. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki należy ją odkupić.
 5. Pod koniec roku szkolnego książki powinny być zwrócone w terminie do
  10 czerwca.

 

Korzystanie ze stanowisk komputerowych

 1. Ze stanowisk komputerowych mogą korzystać wszyscy uczniowie szkoły
  i nauczyciele po uprzednim zgłoszeniu nauczycielowi biblioteki.
 2. Ze stanowiska komputerowego korzysta tylko jedna osoba.
 3. Swoją obecność należy potwierdzić wpisem do Rejestru Odwiedzin.
 4. Stanowiska komputerowe służą przede wszystkim do celów edukacyjnych:
  • Do przeglądania programów multimedialnych znajdujących się w zbiorach bibliotecznych.
  • Rozszerzania wiedzy przedmiotowej.
  • Gromadzenia informacji do konkursów.
 5. Ze zbiorów elektronicznych można korzystać tylko poza planem zajęć.
 6. Zabrania się instalowania własnego oprogramowania.
 7. Za wszelkie uszkodzenia sprzętu i oprogramowania użytkownik ponosi odpowiedzialność materialną.
 8. Nie stosowanie się do punktów regulaminu spowoduje zakaz korzystania ze stanowiska komputerowego na czas ustalony przez nauczyciela.

Klub Miłośników Książki prezentuje literaturę dziecięcą

Gazetka Biblioteki Szkolnej

 

 

 

CZYTANIE Z PLUSEM

Informujemy, że 6 lutego w Bibliotece szkolnej ruszyła akcja „Czytanie z plusem”.
Dla kogo?
Akcja jest kierowana do wszystkich uczniów klas IV–VII.
Kiedy?
Akcja trwa od 6 lutego do 30 kwietnia.
Jak?
Wystarczy wypożyczyć książkę (oprócz lektury), przeczytać ją oraz wyrazić swoje zdanie o niej. Po oddaniu książki do biblioteki, dostajecie krótką notkę do wypełnienia (tytuł książki, autor, opinia). Oddanie tej notatki nauczycielowi języka polskiego jest równoznaczne z otrzymaniem PLUSA.
Po co?
O tym, że warto czytać nikogo przekonywać nie trzeba, ale tu dodatkową korzyścią są plusy z języka polskiego.
STARTUJEMY I ZACZYNAMY WALKĘ O PLUSY!

 

 

Akcja – Wypożycz książkę na ferie!

Pierwszy semestr dobiega końca. Poziom czytelnictwa został podsumowany, ale nie zwalniamy tempa... Tym bardziej, że przed nami ferie. Z tej okazji w bibliotece szkolnej została zorganizowana wystawa pt. „Wypożycz książkę na ferie”. Znajdziecie tu wiele ciekawych propozycji do czytania dla młodszych i starszych czytelników. Zapraszamy!

 

 

Podsumowanie poziomu czytelnictwa w I semestrze

I semestr już właściwie za nami – to dobry czas do podsumowań i rozliczeń. Jak przedstawiał się poziom czytelnictwa w tym okresie (podsumowanie obejmuje książki wypożyczone do 8 stycznia). Przedstawiamy wyniki najlepszych. Oto pierwsza dziesiątka najbardziej rozczytanych klas.

Ranking czytelnictwa klas PSP 1 w I semestrze

Miejsce w rankingu

Klasa

Ilość wypożyczeń (lektury, beletrystyka, pozycje popularnonaukowe, komiksy)

Średnia wypożyczeń przypadająca na jednego ucznia

1

IVC

89

3,71

2

IA

65

2,60

3

IIID

56

2,55

4

IIB

26

2,00

5

VIIC

38

1,90

6

VIB

47

1,81

7

IIIB

40

1,74

8

IVA

38

1,73

9

IIA

30

1,58

10

IB

29

1,56

Poniżej lista najaktywniejszych czytelników:

I miejsce:

 • Emma Gołczyk, klasa VIIC – 23 książki

II miejsce:

 • Oleg Levytskyy, klasa IVC – 13 książek

III miejsce:

 • Paweł Szweda, klasa IVC – 10 książek
 • Daria Perkowska, klasa IVA – 10 książek

IV miejsce:

 • Laura Brodzińska, klasa IIA 9 książek

V miejsce:

 • Zuzanna Bożek, klasa IIIB – 8 książek
 • Żaneta Dorda, klasa VIB – 8 książek
 • Jeremi Drużbicki, klasa IA – 8 książek
 • Mykola Hovorukha, klasa IIB – 8 książek
 • Oliwier Śliwa, klasa IIIA – 8 książek.

Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałych motywujemy do większej aktywności czytelniczej w kolejnym semestrze!

 

 

 

Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem
3 stycznia gościliśmy w szkole Waldemara Cichonia, autora lektury szkolnej „Cukierku, Ty Łobuzie”. Pan Waldemar Cichoń jest nie tylko autorem serii książek o sympatycznym kocie Cukierku, ale też opowieści o skrzatach czy Górnym Śląsku. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I–III. Zaproszony autor w ciekawy i zabawny sposób opowiadał o tym, jak główny bohater jego książek pojawił się w jego domu, jakie są jego zwyczaje oraz jakie przygody ma na swoim koncie. Z chęcią odpowiadał na pytania dotyczące Cukierka oraz samego procesu twórczego. Na zakończenie spotkania wpisywał dedykacje do zakupowanych książek i rozdawał autografy. Autor tak zaciekawił uczniów postacią niezwykłego kota, że mimo iż od spotkania upłynęło już kilka dni, zainteresowanie książkami o Cukierku nie słabnie.

 

 

 

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników
Nasza biblioteka zyskała w ostatnim czasie 50 nowych czytelników. 24 listopada w naszej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników uczniów klas 1. Imprezę rozpoczęło wspaniałe przedstawienie w wykonaniu młodych aktorów z klasy 3c i 3d. Podczas mini spektaklu Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kot w butach, wróżki, smoki, krasnale i inne bajkowe postacie przekonywały w zabawny i pouczający sposób, dlaczego warto dbać o książki. Następnie przyszli czytelnicy rozwiązywali krzyżówkę przygotowaną przez przedstawicielki aktywu bibliotecznego i zapoznali się z uproszczoną wersją regulaminu. Spotkanie zakończyło uroczyste pasowanie oraz wypożyczenie pierwszych książek.

 

 

Pierwsze konkursy już za nami!
Konkursy biblioteczne pt. „Moje spotkanie z bajkowym bohaterem” i „Moja propozycja książki do kanonu lektur szkolnych” zostały rozstrzygnięte, dyplomy i nagrody rozdane. Zwycięzcom i uczestnikom raz jeszcze gratulujemy! Dziękujemy za wysoką frekwencję, zwłaszcza w konkursie plastycznym. Wyniki konkursów oraz prace laureatów można podziwiać w gablocie przed wejściem do biblioteki.

 

 

Światowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. To zainspirowało nas do przygotowania wydarzeń dla najmłodszych czytelników. Przed wejściem do biblioteki przy dużym współudziale uczniów przebywających w świetlicy i aktywu bibliotecznego powstała gazetka, przybliżająca sylwetki twórców bajkowych postaci oraz przedstawiająca głównych bohaterów tego wydarzenia. (Nie mogło na niej zabraknąć Myszki Mickey, Kaczora Donalda, Freda Flinstone'a, ale też Reksia czy Bolka i Lolka). Z kolei w samej bibliotece została zorganizowana wystawa poświęcona bajkowym bohaterom.
Bynajmniej jednak jeszcze nie żegnamy się ze światem bajki – przypominamy, że do 20 listopada można dostarczać prace na konkurs pt. „Moje spotkanie z bajkowym bohaterem”!

 

 

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywa się pod hasłem: „Książka nas łączy”. Z tej okazji próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego książka nas łączy, a wyniki tych przemyśleń zostały zaprezentowane w gazetkach (w pomieszczeniu biblioteki i w holu przed wejściem). Przedstawiciele aktywu bibliotecznego przygotowali zaś wystawę, obejmującą ich ulubione pozycje czytelnicze zarówno te aktualne jak i te z nieco wcześniejszego dzieciństwa. Jeśli chcecie więc się dowiedzieć po jaką lekturę chętnie sięgają Wasi koledzy i koleżanki, ale też ile waży najcięższa książka świata, jakich rozmiarów jest najmniejsza książka na świecie i nie tylko... zapraszamy do biblioteki!

 

 

 

WYSTAWA NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do naszej biblioteki zakupiono 878 egzemplarzy książek, w tym audiobooków. Z tej okazji zorganizowano wystawę czasową, na której zaprezentowano najciekawsze pozycje według aktywu bibliotecznego. Wśród nowości jest bardzo dużo książek polskich autorów : Anny Czerwińskiej – Rydel, Joanny Papuzińskiej, Agnieszki Stelmaszczyk, Grzegorza Kaspedke
i Michała Rusinka. Serdecznie zapraszamy do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki !!!

 

 

 

Wydarzenie czytelnicze !!!
Dnia 30 listopada 2016 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel.
Pani Anna napisała czterdzieści książek adresowanych do dzieci i jest autorką biograficznych powieści o wielkich Polakach:„W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej – Curie”, „Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku”, „ Piórem i mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu” i wiele innych. Z wykształcenia jest muzykologiem i pedagogiem. Jej książka o orkiestrze symfonicznej „Wszystko gra” zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Uczniowie klas czwartych, piątych i szósty pytali pisarkę o jej ulubione książki, o to jak wybiera tematy do pisania i czy ma ulubione zwierzę? W tym roku biblioteka szkolna zakupiła wiele jej książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zapraszamy wszystkich uczniów do korzystania ze zbirów naszej biblioteki i do czytania książek pani Anny Czerwińskiej – Rydel.

 

 

Spotkanie z pisarką Ałbeną Grabowską odbyło się dnia 12 października 2016 roku w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Miejskiej w Opolu. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy piątej A i B. Autorka jest z zawodu lekarką o bułgarskich korzeniach. Napisała wiele książek, które zdążyły już zdobyć uznanie czytelników. W swoim dorobku literackim posiada książki adresowane do najmłodszych odbiorców: „O małpce, która spadła z drzewa" oraz seria przygód Julka i Mai, a także powieści przeznaczone dla dorosłych: „Tam, gdzie urodził się Orfeusz” oraz najnowszą „Coraz mniej olśnień”.

 

 

 

 

Spotkanie z bajkopisarką Aldoną Pydych
Dnia 10 czerwca o godzinie 12.00 w naszej bibliotece odbyło się spotkanie czytelników z panią Aldoną Pydych, która czytała swoje wiersze, opowiadała o historii ich powstania oraz o początkach swojej drogi twórczej. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tym jak wygląda proces wydawania książek. Pytali o ulubionych autorów pani Aldony. Zainteresowani zakupili książki, na których autorka złożyła dedykacje i obiecała odwiedzić nas jeszcze w przyszłym roku szkolnym.

 

 

 

 

„Felix, Net i Nika – polska fantastyka”
W ramach projektu „Książki naszych marzeń” klasy szóste wzięły udział w zajęciach bibliotecznych, w czasie których mogły zapoznać się z bohaterami książek Rafała Kosika, zakupionych do biblioteki dzięki projektowi rządowemu, wspierającemu rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

 

 

 

 

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Aktyw biblioteczny przygotował uroczyste pasowanie dla pierwszaków. Uczniowie przebrani za postacie z bajek, baśni i książek wprowadziły młodszych kolegów w świat biblioteki. Były zgadywanki, rymowanki i wycieczka między regałami.

 

 

 

 

 

W styczniu w bibliotece szkolnej odbył się cykl zajęć czytelniczych dla klas pierwszych realizowanych w ramach projektu „Książki naszych marzeń”. Uczniowie mogli przenieść się w świat Elmera – słonia w kratkę słuchając o nim opowieści i wykonując pracę plastyczną na temat: „Elmer nasz przyjaciel”.

 

 

 

 

„Książki naszych marzeń” to ogólnopolski program wspierania szkół w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa, w którym wzięliśmy udział. W ramach projektu zakupiliśmy 116 nowości książkowych i zorganizowaliśmy wystawę promującą nowości. Zaplanowaliśmy też projekty ogólnoszkolne dla klas promujące czytelnictwo wśród młodzieży. Zapraszamy do biblioteki szkolnej!

 

 

 

 

Z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena, głośne czytanie "Hobbita" w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczął Łukasz Kołodziej z klasy czwartej C. Wielbiciel książek fantastycznych i dzieł Tolkiena. „…- Dla kolegów przeczytałem dziś tylko dziewięć stron, ale całą książkę sam już dawno mam za sobą. Jestem wielkim fanem przygód "Hobbita". Książka jest bardzo fajna, szybko się ją czyta, podobnie jak "Władcę Pierścieni" - mówi Łukasz. Cytat ze strony: http://opole.naszemiasto.pl/artykul/glosne-czytanie-hobbita-w-miejskiej-bibliotece-publicznej-w,3326681,artgal,t,id,tm.html

 

 

 

Spotkanie autorskie z cyklu: „A to ci historia!- każdy dzień jest podróżą przez historię”. Klasa druga A wzięła udział w XII Dniach Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. W Pokoju bajek odbyło się spotkanie z Andrzejem Markiem Grabowskim autorem „Wojny na pięknym brzegu”. Historia opisana w książce opowiada o przeżyciach dziesięcioletniej Zosi w czasie II wojny światowej. Autor zdradził nam, że Zosia to jego mama i zna jej historię od najmłodszych lat. W czasie spotkania można było kupić książkę i dostać autograf z dedykacją.

 

 

 

Nowości w szkolnej bibliotece! Proponujemy ciekawe czasopismo pt: "Odkrywcy" P O L E C A M Y !!!Każdy z 8 numerów czsopisma Odkrywcy zawiera 2 artykuły przyrodnicze, jeden humanistyczny oraz 3 w jezyku angielskim
Zobacz e-magazyn
http://ngodkrywca.pl/multimedia.html

 

 

 

 

W Bibliotece szkolnej czytelnikiem miesiąca grudnia został Michał Marciniak z klasy 6A. Michał otrzymał dyplom oraz nagrody. Gratulujemy!!!

 

 

 

 

 

Wyjście do Biblioteki-"Poznajcie proszę, to jest Michałek i jego banda" spotkanie z Ewą Karwan–Jastrzębską godz. 9.00. Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek, ul. Minorytów 4. Pisarka opowiadała o swojej nowej książce zatytułowanej „Banda Michałka”. Poznaliśmy warsztat pracy pisarza i dowiedzieliśmy sie jak powstaje książka. Była też możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie i zdobycia osobistej dedykacji.

 

 

 W bibliotece szkolnej odbywają się zajęcia biblioteczne dla uczniów klas IV-VI. Podczas zajęć uczniowie: czytaj literaturę fantastyczną, przygodową, lektury, słuchają słuchowisk o różnorodnej tematyce edukacyjnej. Rozwiązują krzyżówki, quizy, wykonują ćwiczenia ortograficzne, wyszukują związki frazeologiczne w słownikach. Klasy szóste brały udział w konkursie frazeologicznym.

 

 

 

 

Nowości w szkolnej bibliotece! Proponujemy doskonałą rozrywkę dla miłośników fantasy:
„W pierścieniu ognia” i „Kosogłos” to powieści Suzane Collins , w których poznajemy świat Panem rządzony przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków z każdego z dwunastu dystryktów wyrusza na Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie. Seria książek Johna Flanagana „Zwiadowcy” opowiadająca o fascynujących przygodach Willa. „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” autorstwa Ricka Riordana o przygodach chłopca, który dowiaduje się, że jest synem greckiego boga- Posejdona. P O L E C A M Y !!!

 

 

W bibliotece szkolnej odbywają się ciekawe zajęcia biblioteczne dla uczniów klas I-III. Podczas zajęć uczniowie: czytają baśnie, bajki, lektury, literaturę dziecięcą, słuchają słuchowisk o różnorodnej tematyce edukacyjnej, odkrywają fantastyczny świat książek. Młodzi odkrywcy wyszukują informacje, rysują scenki z bajek, czytają ze zrozumieniem tekst, rozwiązują krzyżówki, quizy, wykonują ćwiczenia ortograficzne, układają pytania do przeczytanego tekstu. Uczniowie chętnie uczęszczają na zajęcia biblioteczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

 

 

 

Uczniowie wyszukują informacje w internecie. Korzystają z centrum multimedialnego w bibliotece szkolnej, rozwiązują zadania, testy na platformie elektronicznej, odrabiają zadania domowe, tworzą prezentacje multimedialne w Power Point.

 

 

 

 

 

BookCrossing w szkole
BookCrossing narodziła się w 2001r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem objęła cały świat. BookCrossing polega na celowym pozostawieniu książki na tzw. "półkach" lub w przypadkowych miejscach (ławka w parku, tramwaj, pociąg, itd.), aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. W naszej szole PSP nr 1 w Opolu w nowym roku szkolnym 2015/2016r. systematycznie wzbogacamy zbiory przeznaczone do bookcrossingu. Książki są eksponowane na półce bookcrossingowej i wypożyczane przez zainteresowanych czytelników. Niektórzy z nich odnotowywali ich wypożyczenie w serwisie internetowym poświęconym uwolnionym książkom.

 

 

Biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów klas I-VI wystawę literatury o różnorodnej tematyce-"W tym tygodniu polecamy te oto książki". Co tydzień następuje zmiana oferty książek. Każdy uczeń z klas I-VI znajdzie ciekawą książkę dla siebie.

 

 

 

 

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach bibliotecznych z elementami biblioterapii pod tytułem „Dobrą rzeczą jest pomagać innym” przeprowadzonych w ramach Opolskiej Konferencji Biblioterapeutycznej przez panią magister Barbarę Błyszczakowską i panią magister Bożenę Jeluków. Bawiąc się i pracując metodą dramy i pracy w grupach uczniowie przekonali się, że pomoc innym daje satysfakcję i spełnienie oraz jest niezbędnym elementem życia społecznego. Dzieci wróciły z zajęć uśmiechnięte i pełne zapału do pomocy innym.

 

 

 

Cała Polska czyta dzieciom. Punktualnie o godzinie 10.00 młodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji. Została ona zorganizowana po raz dwunasty w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W szkole uczniom klas I-III bajki i opowiadania czytały pani Agnieszka- sekretarz szkoły oraz pani Izabela-księgowa. Powyższa akcja przekonuje, że dzieci lubią słuchać bajek bo daje to wiele przyjemności i jest mądrym sposobem spędzania czasu wolnego.

 

 

 

 

Aktualności - gazetka biblioteczna

 

 

 

 

 

W BIBLIOTECE SZKOLNEJ POCZYTASZ KSIĄŻKĘ,
ODROBISZ ZADANE LEKCJE – ODPOCZNIESZ
ZAPRASZAMY!