Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Nasza szkoła jest najlepsza

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu

im. Obrońców Westerplatte

Wyszukaj

Klasa 3C Witamy! Jesteśmy już najstarszymi pośród najmłodszych uczniów naszej szkoły. Chodzimy do 3 c w takim samym gronie jak w poprzedniej klasie. Jest nas 25 uczniów, 13 dziewczynek i 12 chłopców. Naszą szkolną przygodą kieruje wychowawczyni Małgorzata  Suchorska. We wrześniu wybraliśmy samorząd klasowy w składzie: Kasia, Ewa i Michał. Klasa trzecia stawia przed nami wiele wyzwań. Postaramy się przede wszystkim dobrze przygotować do testu trzecioklasisty.

 

 

Pierwszym naszym wyjściem było spotkanie z poezją w Miejskiej Bibliotece.  Wysłuchaliśmy pięknych wierszy słuchanych od pokoleń autorstwa Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Danuty Wawiłow. Ciekawe było także tworzenie rymów i gra słów. Dowiedzieliśmy się, że czytanie wierszy kształci naszą wyobraźnię i fantazję a słowem można się bawić jak najlepszą zabawką.

 

 

 

W październiku uczestniczyliśmy w warsztatach z siankach. Dowiedzieliśmy się, że sztuka ta z dziedziny rękodzielnictwa  nosi nazwę sianowije. W ciągu kilku minut z pomocą siana i nitki powstały piękne figurki i postaci, które sami wykonaliśmy. Pani Danuta Gałuszka prowadząca warsztaty przyozdabiała nasze prace kolorowymi i naturalnymi dodatkami takimi jak groszek, fasolka i kukurydza. I tak samodzielnie wykonaliśmy bałwanki, pieski, wiewiórki a nawet smoki. Wszyscy mieliśmy ogromną frajdę z tych ciekawych ekologicznych zajęć.

 

 

Cała klasa 3 c przyłączyła się do szkolnego konkursu z okazji Halloween. W tym dniu pięknie przyozdobiliśmy naszą klasę a sami poprzebieraliśmy się za duszki, wampirki i czarownice. Dobrze się bawiliśmy a w konkursie zajęliśmy II miejsce i wygraliśmy słodycze. Kilkoro z nas przyniosło do szkoły dynie. Największą wykonała Martynka. Ale piękne były również dynie: Dominiki, Emmy, Emilki, Patryka i Zuzi. Jury konkursu wyróżniło pomysłową dynię Zuzi Zarek.

 

 

 

Uczniowie klasy 3 c w składzie: Martyna, Malwinka, Kasia, Ewa, Sonia, Zuzia, Emilka, Zuzia, Łukasz, Michał i Paweł wraz z grupą z chóru szkolnego pod patronatem p.U.Bartczak wzięli udział w koncercie zorganizowanym z okazji obchodów Święta Niepodległości. Zaprezentowaliśmy pieśni z tamtych lat. Występ zgromadził liczną publiczność, w tym naszych rodziców.

 

 

 

W listopadzie wyjechaliśmy na pierwszą wycieczkę  do fabryki bombek w Krośnicach. Jako bilet wstępu otrzymaliśmy bombkę z własnym imieniem. Potem ruszyliśmy do zwiedzania. Najpierw byliśmy w dmuchalni, gdzie zobaczyliśmy jak ze szklanej rurki powstają różne kształty. Potem przeszliśmy do miejsca, gdzie odbywa się srebrzenie i tam bombka nabiera pięknego lustrzanego blasku. Kolejnym ciekawym miejscem była dekoratornia, gdzie na naszych oczach panie zdobiły ręcznie bombki. Na zakończenie uczestniczyliśmy w warsztatach podczas których każdy z nas był dekoratorem i sam wykonał bombkę dla siebie a najczęściej dla swoich bliskich. Odwiedziliśmy jeszcze sklep firmowy i każdy mógł kupić piękne ozdoby na choinkę. Przyjechaliśmy z wycieczki z pięknymi prezentami.

 

Sonia Rup i Martynka Kłobut uczestniczyły w eliminacjach  do XVII „Mikołajkowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej”

 

 

 

 

W grudniu wybraliśmy się do Opolskiego Centrum Nauk Przyrodniczych na zajęcia p.t. „Pływa, czy tonie? Dowiedzieliśmy się i mogliśmy zaobserwować różne ciekawe rzeczy. Najpierw zapoznaliśmy się z prawem Archimedesa. Prawo nazywane dziś  jego nazwiskiem Archimedes odkrył podobno, kiedy król Syrakuz -Hieron polecił mu zbadać, czy świeżo wykonana korona jest rzeczywiście z czystego złota, czy też ma domieszkę srebra wskutek nieuczciwości złotnika. Według legendy Archimedes wpadł na rozwiązanie podczas kąpieli w wannie, z której wyskoczył, wołając "Eureka" - znalazłem.  Potem dowiedzieliśmy się co to jest siła wyporu oraz gęstość ciała, co ma wpływ na to, czy będzie ono tonąć, czy też pływać.

 

 

6 grudnia mieliśmy w klasie gości. Odwiedził nas Mikołaj, a że byliśmy grzeczni każdy z nas otrzymał prezenty. Były słodycze, maskotki i inne zabawki. Każdy był pod wrażeniem a radości było co nie miara!

 

 

 

 

12 grudnia uczestniczyliśmy w warsztatach muzycznych w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Honorowym gościem była pani Lidia Kopania, piosenkarka reprezentująca Polskę na  konkursie Eurowizji w 2009 roku. Na początku były krótkie ćwiczenia dotyczące emisji głosu a potem zaczęło się wspólne i indywidualne śpiewanie kolęd. Na scenie udało się wystapić: Malwince, Basi, Emmie, Soni, Oliwii, Martynce i Ewie. Po skończonych warsztatach otrzymaliśmy autografy i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

 

 

20 grudnia wspólnie składaliśmy sobie życzenia świąteczne. Przełamując się opłatkiem życzyliśmy sobie i swoim bliskim zdrowia i szczęścia. Nasze wigilijne spotkanie umiliły nam nasze koleżanki Dominika i Malwinka, które zagrały dla nas na skrzypcach kolędy. Wszystkim udzielił się przedświąteczny nastrój.

 

 

 

 

W ramach projektu „Fascynujący świat nauki i technologii” uczestniczyliśmy w zajęciach w „Muzeum Śląska Opolskiego” Zajęcia odbywały się w godzinach od 9.00 do 14.15. To był dzień niezapomnianych wrażeń. Najpierw odwiedziliśmy sale muzealne aby dowiedzieć się  czym był gród, kto go zamieszkiwał i czym zajmowano się kilka wieków temu. Obejrzeliśmy eksponaty świadczące o tym, jak dawniej toczyło się życie w grodzie. Potem zapoznaliśmy się  z historią i zabytkami naszego miasta. Obejrzeliśmy zdjęcia, film a potem udaliśmy się na krótki spacer po Opolu. Po powrocie do muzeum były warsztaty plastyczne. Każdy z nas lepił w glinie Wieżę Piastowską w Opolu. Po zajęciach plastycznych udaliśmy się na obiad a potem znów czekała nas niespodzianka. Pani Bernadetta Warchał- prowadząca zajęcia zapoznała nas z kodeksem rycerskim, później każdy z nas mógł przebrać się w strój z tamtych lat by wziąć udział w korowodzie a także w pasowaniu na rycerza. Ale to nie koniec. Podsumowaliśmy naszą wiedzę, po tak ciekawych zajęciach znów udaliśmy się do muzealnych sal a tam przygotowano dla nas quiz i zagadki, mogliśmy także przymierzyć rycerskie nakrycia głowy. Po krótkim odpoczynku znów były warsztaty plastyczne. Każdy z nas otrzymał drewnianego konika i mógł go pomalować wykorzystując swoją bogatą wyobraźnię. Było super!!!

 

W styczniu uczestniczyliśmy w pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej. Dowiedzieliśmy się jak ważne jest zadanie osoby udzielającej pierwszej pomocy. Najważniejsze to  utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego. Dowiedzieliśmy się jak zabezpieczyć poszkodowanego, jak wezwać pomoc i jak rozpocząć uciskanie klatki piersiowej połączoną z oddechami ratowniczymi. Mogliśmy osobiście przećwiczyć resuscytacje na fantomach.

 

 

 

Uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie „O Rybaku i rybce”  Aktorzy animatorzy przyjechali do nas aż z Nowego Sącza. Głównym środkiem wyrazu była lalka-kukiełka animowana przez aktora-lalkarza. Po obejrzeniu bajki uczniowie mogli obejrzeć prezentacje tańca breakdance.

 

 

 

 

W lutym przed feriami bawiliśmy się na zabawie karnawałowej. Każdy  przebrał się za ulubioną bajkową (nie tylko) postać. Podczas zabawy okazało się, że wielu z nas ma doskonałą kondycję. Tańczyliśmy w grupkach w parach i osobno- to była cudowna dyskoteka. Dzięki uprzejmości rady rodziców otrzymaliśmy soczek i słodki wafelek. Dziękujemy-bawiliśmy się wspaniale.

 

 

 

 

W  dalszym ciągu ćwiczymy nasze umiejętności w pływaniu. W tym roku szkolnym w II semestrze  uczestniczymy w zajęciach na dużym basenie. Wszyscy  umiemy pływać a niektórzy z nas czują się jak „ryby w wodzie”. Na basenie jest cudownie, mamy wspaniałą opiekę i fachowego trenera nauki pływania.

 

 

 

 

W marcu w ramach projektu „Fascynujący Świat Nauki i Technologii” na jednej z lekcji uczestniczyliśmy w seansie  w mobilnym planetarium. Udaliśmy się  w niezwykłą podróż do najdalszych zakątków kosmosu. Pokaz był bardzo interesujący i  dostarczył nam niezapomnianych przeżyć. Było zatem ciekawie i bardzo tajemniczo bo astronomia to bardzo interesująca dziedzina wiedzy.

 

 

 

Pierwszego dnia wiosny w szkole odbył się szkolny etap „Festiwalu talentów”. Z klasy 3 c wystąpiła Martynka i Dominika. Nasze koleżanki zaprezentowały swoje umiejętności w grze na instrumentach, Martynka gra na flecie poprzecznym a Dominika na skrzypcach. Dziewczynki bardzo się zaprezentowały.

 

 

 

 

10 kwietnia pisaliśmy Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji z Operonem. Sprawdzian  składał się z dwóch części: języka polskiego oraz matematyki. Na rozwiązanie zadań z każdej z nich przeznaczone było po 45 minut. Przygotowane testy miały za zadanie  sprawdzić poziom wiedzy i umiejętności nabytych przez trzecioklasistów i zapoznać się z formułą egzaminów, które czekają nas w klasach IV-VI. W tym roku tematem przewodnim była historia słonia Dominika, bohatera książki L.J.Kerna „Proszę słonia”. Testy nie były trudne i bez problemu sobie z nimi poradziliśmy.

 

 

 

9 maja z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wzięliśmy udział w „Paradzie dziesięciolatków” Uczestniczyły w niej dzieci urodzone w 2004 roku. Reprezentowaliśmy Finlandię. Mieliśmy chorągiewki i biało-niebieskie baloniki. Wspólnie zorkiestrą zaczęliśmy  marsz  od placu Kopernika do Rynku.

 

 

 

 

 

9 czerwca wyjechaliśmy na upragnioną i długo wyczekiwaną „Zieloną Szkołę” do Załęcza Wielkiego. Wszyscy zabraliśmy ze sobą dobry humor i piękną pogodę. Każdy dzień mieliśmy dokładnie przemyślany i zaplanowany- tego dopilnowały nasze panie wychowawczynie: p.Małgosia, p.Donata i p. Danusia.

 

 

 

 

Zaraz po przyjeździe , kiedy rozgościliśmy się w pokojach udaliśmy się na spacer po ośrodku. A okolica jest przepiękna bo przebywaliśmy w Załęczańskim Parku Krajobrazowym. Bawiliśmy się na świeżym powietrzu, urządzaliśmy gry terenowe, biegi patrolowe, ognisko, wycieczki rowerowe i  podchody nocą. Naszą atrakcją było również odwiedzanie małego sklepiku a w nim zakupy. Najlepsze były lody!!!

 

 

 

 

Jednak przecież to „Zielona szkoła” a zatem chcieliśmy się także czegoś nauczyć. Codziennie były krótkie zajęcia w świetlicy i w terenie. Uczyliśmy się między innymi wyznaczać kierunki świata i orientować się w terenie. Wspaniale było również uczyć się matematyki na świeżym powietrzu. Ciekawe były także zajęcia plastyczne podczas których do wykonania swoich prac wykorzystaliśmy dary przyrody i naszą wyobraźnię.  Korzystaliśmy z pięknej pogody i urządzaliśmy różne zawody.

 

 

 

 

Jedną z atrakcji było wykonanie przez siebie naczynia z gliny. Każdy miał po raz pierwszy okazję do pracy na kole garncarskim, co nie było łatwe, ale każdy sprostał zadaniu i zrobił małą pamiątkę.

 

 

 

 

 

Wszystkie dzieci przygotowały na każdy wieczór ( a było ich pięć) program artystyczny. Były: quizy, zgadywanki, krzyżówki, kalambury i zagadki popularno-naukowe. Wszyscy zadbali o odpowiednią oprawę a nawet poczęstunek. Mieliśmy także okazję żeby potańczyć podczas wieczornych dyskotek.

 

 

 

 

 

Było cudownie. Każdy z nas spisał się na medal. Wszyscy zadowoleni, cali i zdrowi 14 czerwca wróciliśmy do domu. To była niezapomniana „Zielona Szkoła”.

SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu
ul. Reymonta 43, 45-072 Opole
tel./fax 77 454 28 89

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Rights Reserved.