Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Nasza szkoła jest najlepsza

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu

im. Obrońców Westerplatte

Wyszukaj

Klasa 1C Naszą wychowawczynią jest Aleksandra Raniczkowska. Zajęcia komputerowe prowadzi Pani Danuta Górska, a religii uczy nas Siostra Sara.  Jest nas 25 w tym 9 bardzo rozsądnych dziewczynek i 16  bardzo kreatywnych chłopców. W takim składzie nie można się nudzić  i zawsze jest bardzo wesoło. Jesteśmy fajną  i zgraną klasą. Lubimy chodzić do szkoły , w trudnych chwilach zawsze możemy liczyć na pomoc nauczycieli lub starszych kolegów. Podczas ślubowania na  ucznia  obiecaliśmy, że będziemy pilnymi uczniami.  Czasami trochę rozrabiamy, ale w nauce jesteśmy bardzo pilni.

 

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece było naszym pierwszym wyjściem na zajęcia edukacyjne po za  szkołą.  Oglądnęliśmy wystawę „Jak uczę się czytać”. Zobaczyliśmy z jakich książek uczyli się nasi rodzice i dziadkowie. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się jak  ważna jest  nauka czytania.  Rozwiązywaliśmy wiele zagadek i okazało się, że jesteśmy w tym bardzo dobrzy.

 

 

 

Zajęcia w Galerii Sztuki Współczesnej, na które wybraliśmy się dnia 20.09.2013 były bardzo ciekawe. Pan Józef Chyży opowiedział nam jak zachowywać się w galerii. Przybliżył nam wiele trudnych słów takich jak: abstrakcja, dzieło, artysta. Dowiedzieliśmy się czym różni się portret od autoportretu.  Sami bawiliśmy się w artystów tworząc swoje autoportrety. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania ze sztuką.

 

 

Dzień 27.09.2013 był wymarzonym dniem aby wybrać się na spacer na wyspę Bolko. Właśnie tam spotkaliśmy się z naszymi młodszymi kolegami z  Publicznego przedszkola nr 3. Po zabawach integracyjnych, dowiedzieliśmy się min. dlaczego ptaki odlatują do ciepłych krajów, dlaczego wieje wiatr i dlaczego jesienią opadają liście z drzew. Poznaliśmy nazwy drzew iglastych i liściastych. Jednak najwięcej frajdy sprawiło nam tworzenie wraz z przedszkolakami jesiennych obrazów z szyszek, liści, patyków, kasztanów. Wszystkie prace były przepiękne. Zadowoleni i troszkę zmęczeni hasaniem na świeżym powietrzu wróciliśmy do szkoły.

 

 

30.09.13 dzień chłopaka był największym zaskoczeniem dla... chłopców.  My dziewczyny pamiętałyśmy o tym dniu i mimo, że jest nas dużo  mniej – przygotowałyśmy dla chłopaków laurki i małe słodkości. Zarówno chłopcom jak i dziewczynom w tym dniu było bardzo miło i tak właśnie miało być.

 

 

 

 

26 września naszym gościem był przedstawiciel straży miejskiej, który opowiedział nam o bezpieczeństwie.Wiemy, że musimy przestrzegać ustalonych zasad, wiemy jak zachowywać się w szkole i poza nią. Po tym  spotkaniu potrafimy zadbać o swoje bezpieczeństwo, a co najważniejsze wiemy, że to my sami mamy ogromny wpływ na to żebyśmy byli bezpieczni. 

 

 

 

Podczas kolejnego spotkania w bibliotece dowiedzieliśmy się co to jest poezja. Poznaliśmy mnóstwo autorów wierszy dla dzieci. Najbardziej podobały się nam wiersze pani  Danuty Wawiłow i Agnieszki Frączak. Podczas zajęć plastycznych rysowaliśmy zakończenie do wiersza.  Okazało się, że mamy różne pomysły jak zakończyć wiersz.

 

 

 

Systematycznie chodzimy do Miejskiej Biblioteki Publicznej, ale zdziwiliśmy się gdy znaleźliśmy się w Wojewódzkiej Bibliotece. Okazało się, że znajdują się tam książki z różnych stron świata pisane w najróżniejszych językach.  Pani powitała nas w kilku językach, pokazała jak wygląda chińskie pismo, tańczyliśmy do francuskiej piosenki i obejrzeliśmy bajkę pt.” Czerwony  Kapturek” po angielsku” . Dyskutowaliśmy po co uczyć się języków obcych.  Teraz wiemy, że znajomość języków obcych jest bardzo ważna i obiecujemy, że będziemy się ich uczyć.

 

 

Dzień 10 października był Międzynarodowym Dniem Drzewa z tej okazji my i nasi przyjaciele z Publicznego Przedszkola nr 3 przygotowaliśmy plakaty . Były  one wystawione w naszej szkole, a później w przedszkolu. Wszyscy podziwiali nasze dzieła, a my jesteśmy zadowoleni, że dzięki nam wiele osób poznało kolejne ekologiczne święto.

 

 

 

24 października bawiliśmy się w twórców sztuki  ludowej. Wykonywaliśmy prace  z….. siana.  Przekonaliśmy się, że nawet sianko może być materiałem plastycznym, z którego można tworzyć  co podpowie nam fantazja. My wykonywaliśmy zwierzątka:  kotki, ptaszki, zajączki, wiewiórki, niektórym nawet się udało zrobić postacie z popularnej gry „ Angry birds” .  Nasze wytwory będą miłą pamiątką z warsztatów prowadzonych przez prawdziwych twórców ludowych, którzy przyjechali do nas aż z okolic Zakopanego.

 

 

W ramach poznawania  tradycji i kultury  krajów anglojęzycznych urządziliśmy zabawę związaną z Halloween, która była świetną okazją do spotkania z zaprzyjaźnionymi już przedszkolakami  PP nr 3. Przedszkolaki i my przebraliśmy się najstraszniej jak tylko potrafiliśmy, a potem  wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki, wydawaliśmy przeraźliwie straszne okrzyki, tańczyliśmy z miotłą,  prezentowaliśmy swoje stroje i braliśmy udział w konkursach. Udanie było bardzo udane. Wykonaliśmy  przepiękne i bardzo pomysłowe dynie. W  konkursie na Najbardziej  Straszną klasę zajęliśmy III miejsce.  We wszystkim wspierali nas rodzice i bardzo im za to dziękujemy.

 

 

Rodzice naszej koleżanki Wiktorii zaprosili nas do sklepu obuwniczego MARCO. Mama Wiktorii – pani Agnieszka przygotowała dla nas bardzo ciekawą lekcję o butach  oraz konkursy z nagrodami. Dowiedzieliśmy się jak dbać o buty, jakie buty wybrać na zimę, w jakich butach chodzą Włosi, Hiszpanie, Anglicy, kto szyje buty dla królowej angielskiej. Poznaliśmy również bardzo trudną pracę sprzedawcy. To było  nasze pierwsze i niezapomniane spotkanie.  Serdecznie dziękujemy  rodzicom Wiktorii za interesujące zajęcia i za wspaniałe upominki dla każdego z nas.

 

 

Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Fascynujący świat nauki i techniki” organizowanym przez Regionalne Centrum Nauki i Techniki.  Dnia 18.10. 13 uczestniczyliśmy w pierwszych zajęciach z projektu.  Podczas zajęć odkrywaliśmy, badaliśmy, słuchaliśmy, graliśmy czyli eksperymentowaliśmy „na całego”. Wykorzystaliśmy wszystkie swoje zmysły, żeby jak najwięcej dowiedzieć się o otaczającym nas świecie. Po całym dniu bardzo ciekawych zajęć, pysznym śniadaniu i  obiedzie  pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Ciekawe  czy kolejne zajęcia  będą równie interesujące- o tym przekonamy się już  w grudniu.

 

Podczas kolejnego spotkania w Galerii Sztuki Współczesnej mogliśmy podziwiać dzieła Jerzego Nowosielskiego – jednego z wybitniejszych polskich współczesnych artystów. Tytuł wystawy, którą obejrzeliśmy to ”Byty subtelne”. Dowiedzieliśmy się, że ten wybitny artysta  pochodził z Krakowa i malował prawie na wszystkim. Najbardziej ciekawy obraz to „ Zima w Rosji”, ale każdy z nas miał swój ulubiony obraz, który podczas warsztatów plastycznych inspirował nas do rozwijania swojej wyobraźni. Wykonaliśmy bardzo ciekawe prace, które zabraliśmy do domu.

 

Już w listopadzie zaczęliśmy przygotowania do świąt. W tym celu udaliśmy się na wycieczkę do Krośnic do fabryki bombek. Na miejscu poznaliśmy cały proces produkcyjny bombek. Najpierw zobaczyliśmy jak powstają różne kształty bombek, później jak się  je srebrzy. W dekoratorni mogliśmy podziwiać jak panie przyozdabiają bombki. Jest to bardzo precyzyjna praca. Najciekawsze były warsztaty podczas, których sami ozdabialiśmy bombki. Tak powstały jedyne w swoim rodzaju małe dzieła sztuki, które podarowaliśmy swoim najbliższym.  W nagrodę za twórczą pracę, otrzymaliśmy bombkę z własnym imieniem Wycieczka ta dostarczyła nam wielu wrażeń i na pewno będziemy długo ja pamiętać.


 

W naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny, podczas, którego można było kupić świąteczne kartki wykonane przez nas w szkole oraz piernikowe słodkości.  Nasze pierniki były naprawdę pyszne, wiemy  bo sami wraz z rodzicami je piekliśmy i przyozdabialiśmy. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc.

 

 

 

W dniu kiermaszu odbyło się również spotkanie integracyjne podczas, którego wraz z rodzicami uczestniczyliśmy w konkursach i zabawach. Wszyscy dobrze się bawiliśmy chociaż niektóre konkursy były naprawdę trudne. Trzeba było rozwiązać quiz o szkole, odgadnąć co to za przedmiot za pomocą dotyku, narysować  symbole i wiele innych. Podczas spotkania rodzice mieli okazję lepiej się poznać gdy w  grupach walczyli o wygraną.  Jednak okazało się, że wszystkie grupy zdobyły maksymalną liczbę punktów.  Każdy uczestnik spotkania otrzymał fajne nagrody, których sponsorami byli rodzice: Aleksa M., Kingi Ł., Wiktorii W., Zuzi Ch. i nasza koleżanka Kamila D. Serdecznie dziękujemy sponsorom za nagrody. Spotkanie zakończyło się wręczeniem orderów uśmiechów . Rodzice dzielnie walczyli więc na ordery zasłużyli! Brawo dla rodziców za świetną współpracę i dziękujemy za wspólną zabawę.

 

06.12.1013 z samego rana zawitał do nas Św. Mikołaj, który rozdał nam słodkie niespodzianki. Później udaliśmy się do kina Helios na film „Ratujmy Św. Mikołaja” film bardzo nam się podobał. Tak zakończył się pierwszy grudniowy tydzień po brzegi wypełniony atrakcjami.

 

 

 

Podczas kolejnego spotkania w bibliotece poznaliśmy bohaterów komiksów. Stworzyliśmy własny klasowy komiks.

 

 

 

 

12.12.2013. W tym dniu w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki  odbyły się warsztaty z Panią Lidią Kopanią – bardzo utalentowaną piosenkarką. Pani Lidia Kopania reprezentowała Polskę podczas konkursu Eurowizji  w Rosji w 2009, a my dziś mogliśmy kolędować razem z nią. Warsztaty rozpoczęły się krótką rozgrzewką, a potem były konkursy i wspólne śpiewanie kolęd. Mieliśmy szczęście  i kilka osób z naszej klasy mogło śpiewać na scenie. Po warsztatach otrzymaliśmy autografy i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Pani Lidia Kopania jest naprawdę bardzo miłą i ciepłą osobą. Serdecznie  dziękujemy za spotkanie. Kto wie może jeszcze  kiedyś się spotkamy, bo przecież Opole to stolica polskiej piosenki.

 

12.12. 2013 to był naprawdę świetny dzień.  Gdy wróciliśmy do szkoły i nim emocje po spotkaniu z Panią Lidią Kopanią opadły,  w klasie czekała na nas kolejna niespodzianka – ogromny tort z flagą Unii Europejskiej. Tort i dyplom wręczyła nam  Pani Iwona Kępczyńska -przewodnicząca komisji  szkolnego konkursu „Europejski Dzień Języków Obcych”  .  Okazało się, że nasz plakat , który przedstawiał Wielką Brytanię,  otrzymał I miejsce w kategorii klas I-III. Słodką niespodziankę „spałaszowaliśmy” w mig. Ciekawostki o Wielkiej Brytanii pomogli nam przygotować rodzice.  Cieszymy się bardzo bo podczas tworzenia plakatu dowiedzieliśmy się mnóstwo informacji o Anglii, współpracowaliśmy w grupach i wygraliśmy.  Jak widać razem możemy dużo osiągnąć!

 

13.12.2013 wybraliśmy się do Galerii Sztuki Współczesnej tym razem na wystawę WORLD PRESS PHOTO.  Dzięki tej wystawie przenosiliśmy się do różnych odległych zakątków świata. Poznaliśmy życie ludzi i zwierząt mieszkających na innych kontynentach, a przede wszystkim podziwialiśmy przepiękne zdjęcia  wykonane przez bardzo wybitnych fotografów, którzy pracują dla najróżniejszych gazet na całym świecie.

 

 

Wigilia. Święta nadeszły niespodziewanie szybko. W środę wybraliśmy się do zaprzyjaźnionej grupy przedszkolnej z P.P 28 gdzie obejrzeliśmy jasełka. Wykonanie przedszkolaków bardzo nam się podobało. Kolejne jasełka  w wykonaniu naszych starszych  szkolnych kolegów i koleżanek obejrzeliśmy w piątek. Ubraliśmy choinkę, a potem zorganizowaliśmy przyjęcie wigilijne. Przyjęcie nie odbyłoby się  bez pomocy naszych kochanych rodziców. Rodzice przygotowali  pyszności (które wszystkim smakowały)i zadbali o świąteczny nastrój.  Wszyscy byliśmy odświętnie ubrani, wspólnie śpiewaliśmy kolędy i takiej radosnej atmosferze spędziliśmy ostatni szkolny dzień w 2013. Bardzo dziękujemy naszym rodzicom w organizacji tak uroczystego dnia.

 

Realizując program „Fascynujący świat nauki i techniki” uczestniczyliśmy w szeregu bardzo ciekawych zajęć. Byliśmy w Centrum Nauk Przyrodniczych gdzie poznaliśmy mnóstwo informacji ze świata fizyki i muzyki. Kolejną atrakcją była wizyta w Filharmonii Opolskiej gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach matematycznych, plastycznych i muzycznych. Tutaj szukaliśmy matematyki w muzyce, poznaliśmy nową technikę malarską – puentylizm, poczuliśmy co to jest rytm. Niektórzy z nas mieli okazję dyrygować kwartetem smyczkowym.  Oszołomieni ilością zdobytej  wiedzy i doświadczeń zawsze  trochę zmęczeni, ale szczęśliwi wracaliśmy do szkoły.

 

Dzień Babci i Dziadka obchodziliśmy bardzo uroczyście. Najpierw wykonaliśmy zaproszenia i wybraliśmy się na pocztę aby je wysłać. W tym uroczystym dniu przybyło bardzo wielu szacownych gości. Spotkanie odbyło się w świetlicy szkolnej. Nasi rodzice pomogli nam przygotować słodki poczęstunek i pięknie wszystko przygotowali. My przygotowaliśmy inscenizację pt. „  Wielkie pudło Króla Bajdura”.  Każdy z nas był postacią z bajki, a zadaniem gości było odgadnąć kim jesteśmy. Potem odbył się  bajkowy egzamin dla wnucząt i ich dziadków i tu wszyscy poradzili sobie znakomicie. Przygotowaliśmy również drobne upominki , które sprawiły naszym gościom wiele radości. Kolejny raz okazało się, że chwile spędzone z najbliższymi należą do tych najmilszych. Serdecznie dziękujemy  wszystkim Gościom za tak liczne przybycie, a rodzicom za ogromne wsparcie i pomoc w organizacji spotkania.

 

8 marca wszystkie kobiety mają święto! Nasi chłopcy nie zapomnieli o dziewczynkach i przygotowali przepiękne papierowe kwiaty i słodką niespodziankę. Wszystko przygotowane było w ogromnej tajemnicy, niestety nie udało się zachować jej do końca.  Jednak niespodzianki, wspaniałe życzenia i głośne  „Sto lat, sto lat…” sprawiły  dziewczynkom mnóstwo radości. Potem wspólne biesiadowanie i to był  przepis na udany dzień.  Dziękujemy Wam chłopaki jesteście super!

 

 

W ramach   projektu „Fascynujący Świat Nauki i Techniki” braliśmy udział w zajęciach pt. „Zegary i zegarki”. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o zegarach. Poznaliśmy  historię zegara, obejrzeliśmy film o najstarszym zegarze w Polsce . Dowiedzieliśmy się jakie funkcje spełnia zegar w naszym życiu.  Wybraliśmy się na spacer po Opolu i odnaleźliśmy zabytkowy zegar słoneczny i nie tylko.   Szukaliśmy zegarów we wszystkich możliwych urządzeniach. Spotkaliśmy się z Panem Arkiem -naszym woźnym,  który opowiedział nam jak działa szkolny dzwonek i skąd wiadomo, że jest już czas na przerwę.  Policzyliśmy wszystkie zegary w szkole. Nauczyliśmy się odczytywać pełne godziny wiemy jak śpiewająco odpowiedzieć na pytanie „ What time is it?”. Odwiedziliśmy zakład pana zegarmistrza, który opowiedział nam jak działa zegar. Poznaliśmy różne typy zegarów i wiemy co to jest koperta,  tarcza, jak nazywają się wskazówki  i gdzie znajduje się serce zegara.  Porównaliśmy mechanizmy tych całkiem małych i tych dużych zegarów. Poznaliśmy narzędzia jakie wykorzystuje zegarmistrz w trakcie pracy. Na zakończenie projektu  samodzielnie zaprojektowaliśmy, a potem wykonaliśmy różnego typu zegary.  Zadanie to zajęło nam sporo czasu dlatego spotkaliśmy się w sobotę żeby je wykonać. Była to bardzo pracowita, ale też bardzo udana sobota.  Wszyscy wraz z panią Olą byliśmy bardzo zadowoleni z realizacji projektu. Efekty naszej pracy wszyscy mogli podziwiać odwiedzając naszą klasę, gdzie urządziliśmy Zegarową wystawę.

 

Ferie zimowe już za nami!
Niektórzy spędzili je bardzo aktywnie
i nieco je sobie przedłużyli, ale warto było Karol, Kuba R. i Piotrek byli we Włoszech na zawodach narciarskich. Chłopaki dzielnie walczyli w slalomie, zajmując czołowe miejsca na podium. Poza pucharami, medalami i dyplomami przywieźli ze sobą niezapomniane wrażenia i ciekawe zdjęcia, które obejrzeliśmy wspólnie w klasie. Słuchając pełnych emocji opowieści naszych kolegów my także mogliśmy się poczuć jakbyśmy tam byli.

 

1 kwietnia uczestniczyliśmy w uroczystości obchodów Światowego Dnia Wody oraz braliśmy udział w konkursie zdobywania „Złotego Kamienia Rzeki Odry”. Organizatorem tej imprezy była Pani Anna Antosik z Publicznego Przedszkola nr 3. Pani Ani i wszystkim zaangażowanym nauczycielom serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w tej imprezie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat wody i nie tylko. Nasza klasa stworzyła grupę Delfinów. Dzielnie walczyliśmy we wszystkich konkursach i tym samym udało nam sie zdobyć Złoty Kamień Rzeki Odry, który na pewno zawiesimy w klasie na honorowym miejscu.

SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu
ul. Reymonta 43, 45-072 Opole
tel./fax 77 454 28 89

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Rights Reserved.