Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Nasza szkoła jest najlepsza

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu

im. Obrońców Westerplatte

Wyszukaj

Klasa 5A Nasza 5A chyba najbardziej rozrywkowa klasa, nikt się w niej nudzi – nawet nauczyciele. Jest nas dwadzieścioro dwoje. Przeważają dziewczyny, chłopców jest dziesięciu. Najpopularniejsze imię to Julia i Wiktoria, jest i Agnieszka, Asia, Marysia, Julita, Ania oraz Laura. Męską płeć reprezentują Oliwier, Maciek, Kuba, Michał, Adam, Jan, Marcel. Krzyś, Grześ i Przemek. Naszą wychowawczynią jest p. Dorota.

 

 

 

Dzień Chłopaka w naszej klasie 1 X
Chłopcy otrzymali czerwone balony- serduszka, szukali ukrytych w sali słodkich prezencików, zajęli się ich rozpakowywaniem i konsumpcją po czym przystąpiliśmy do zabawy. Tańczyliśmy m.in. „Macarenę”. To nie była jedyna okazja do świętowania, Julia P. obchodziła w tym dniu swoje Urodziny.

 

 

 

Przez cały rok szkolny bierzemy udział w ogólnopolskim projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozwalającym na realizację różnych elementów podstawy programowej. To cykl dziewięciu filmów, które będziemy oglądać raz w miesiącu w MDK w Opolu o nazwie „Młodzi w obiektywie”.

 

 

 

Będą to filmy:
1. Latająca klasa, reż. T. Wigand / Niemcy 2003
2. Igor i podróż żurawi, reż. E. Ruman / Polska, Niemcy, Izrael 2010
3. Milionerzy, reż. D. Boyle / W. Brytania 2004
4. Most do Terabithii, reż. G. Csupo / USA 2007
5. Akeelah i jej nauczyciel, reż. D. Atchison / USA 2006
6. Brak zasięgu, reż. A. Kristinsson / Islandia 2007
7. List + Magiczne drzewo (odc. Berło)74’
8. Dzieciaki z podwórka, reż. Y. Gustafsson, C. Edfeldt / Szwecja 2006
9. Sto minut wakacji, reż. A. Maleszka / Polska, Niemcy 1998 / 89’

 

Zastępstwo z wychowawczynią na zajęciach wychowania fizycznego.  Naszą panią rozbawiła gra w „raczki”. Rzeczywiście wygląda to zabawnie, przypominamy nie raczki a robaczki.

 

 

 

 

13 listopada odbyła się akademia z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. O symbolach narodowych, ich znaczeniu, historii naszego państwa opowiadali uczniowie naszej klasy. Pieśni patriotyczne wyśpiewał zespół „Dylemat”. Swoją interpretację wiersza zaprezentowała zwyciężczyni szkolnych eliminacji X Międzyszkolnego Konkursu Polskiej Poezji Patriotycznej i  laureatka międzyszkolnego etapu konkursu, zdobywczyni III miejsca Maria Mikzińska. Julia Jura zaprezentowała mundur polowy żołnierza X Opolskie Brygady Logistycznej oraz odznaczenia, które otrzymują Polacy uczestniczący w misjach wojskowych z ramienia NATO i ONZ oraz przepytała ze stopni wojskowych.

 

 

20 XI wybraliśmy się do MDK w ramach edukacji filmowej na obraz „Igor i podróż żurawi” a potem na pączki i na spacer wzdłuż Młynówki.

 

 

 

 

27 XI – wyprawa do Centrum Nauk Przyrodniczych na zajęcia „Ziemia- moja planeta” o minerałach, skałach, bogactwach naturalnych, właściwościach substancji i ekologicznych poczynaniach ludzi po polsku i angielsku.

 

 

 

 

Europejski Dzień Języków nasza klasa zajęła II miejsce wśród klas IV – VI za projekt o Hiszpanii, wykonaliśmy pięć plakatów :
• ustrój, władza, język, religia
• kultura, zwyczaje, święta
• muzyka, sztuka, film, sport
• krainy geograficzne, flora i fauna poszczególnych rejonów
• podział administracyjny, stolice i flagi, kuchnia

 

 

 

20 grudnia spotkaliśmy się na klasowej Wigilii. Rodzice i my sami przygotowaliśmy smaczne wypieki, stół, pośpiewaliśmy kolędy i wzięliśmy udział w szkolnych jasełkach.

 

 

 

 

22 stycznia 2014 w ramach projektu „Fascynujący świat nauki i technologii” udaliśmy się Muzeum Śląska Opolskiego na zajęcia poświęcone zabytkom przemysłowym XIX wieku, tworzenia linorytów i zwiedzanie kamienicy czynszowej. Najbardziej podobały się nam zajęcia z linorytu i oglądanie w kamienicy „zabytkowych” dla nas przedmiotów, np. gramofonu, maszyny do pisania, nakręcanego telefonu, ręcznych pralek, nocnika i innych nowości z zeszłego wieku.

 

 

 

5.02. 2014 r. odbyło się spotkanie z MARTĄ WÓJCIK, brązową medalistką Mistrzostw Europy, reprezentantką Polski  w short tracku i naszą absolwentką. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy VI a, samorząd szkolny oraz uczniowie nagrodzeni za szczególne osiągnięcia sportowe. Po nim Marta przyszła do naszej klasy, łączy nas z nią nasz wychowawczyni-  pani Dorota. opowiedziała nam o sobie i swojej dyscyplinie, pokazała łyżwy, obejrzała kronikę swojej klasy.

 

 

Wyniki klasyfikacji I półrocza
Uczniowie wyróżnieni:

1. Maria Mikzińska 5,3
2. Joanna Dulas 5,2
3. Grzegorz Turczyński 5,2
4. Krzysztof Saar 5,1
5. Adam Lamers 5,0
6. Julia Jura 4,9
7. Laura Wilczek 4,9
8. Anna Szyndler 4,8
9. Julia Szyryk 4,75

Średnia klasy 4,3
Średnia ocen z zachowania 3,9 

  

Dzień Otwarty Jedynki – tradycją stało się, że część z nas staje się gospodarzami biblioteki, przebieramy się za postaci z baśni i bajek, przygotowujemy krótkie inscenizacje, konkursy i zagadki dla przedszkolaków.

 

 

 

 

 

14.02.14 – wiadomo Dzień Zakochanych, nasze dziewczyny z obsypanego nagrodami zespołu „Dylemat” zaprezentowały program z ostatniego konkursu

 

 

 

 

 

12 marca – wzięliśmy udział w Dniu Otwartym X Brygady Logistycznej w Opolu. Obejrzeliśmy sprzęt bojowy, transportery, umundurowanie i osprzęt żołnierzy biorących udział w misjach, mogliśmy nawet poprzymierzać, zjedliśmy grochówkę i uczyliśmy się robić masaż serca, mierzyliśmy pojemność sanitarki, strzelaliśmy, próbowaliśmy jazdy na symulatorze, wiemy jak się zachowuje człowiek pijany i jakie ma reakcje po slalomie w specjalnych okularach.

 

 

 

15 marca - Agnieszka Brachman, Julka Kałuska i Julia Szyryk, które wchodzą w skład zespołu Odysei Umysłu spektaklem „Na własne oczy” zostały finalistkami etapu regionalnego we Wrocławiu. Dalsze ich sukcesy znajdziecie w aktualnościach szkolnych. Wielki to sukces, ale w końcu osobowości też niezwykle kreatywne, odważne i wygadane. Jesteśmy z nich dumni!

 

 

 

 

20 marca – zostaliśmy zaproszenia przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną na spotkanie z Anną Czerwińską- Rydel, pisarką, muzykiem i pedagogiem, autorką muzycznych audycji i książek . Zaprezentowała nam swoją nową książkę o Aleksandrze Fredro „Fotel czasu”, której bohaterem jest kilkunastoletni Olek, praprapraprawnuczek Fredry przenoszący się w czasie dwieście lat w przeszłość.

 

 

 

 

21 marca – Festiwal Talentów, nasza klasę reprezentowały Julka J. – taniec ludowy, Sziri i Marysia M.- śpiew, jak zwykle były oryginalne.

 

 

 

  

W dniach 10-11 kwietnia 2014r. nasza klasa wybrała się na wycieczkę do stolicy Polski Warszawy
10 kwietnia w czwartek  już o szóstej rano klasy szóste 6B, 6C oraz klasa piąta 5A wyruszyły z Opola do stolicy Polski Warszawy. Przed nami długa droga, ale każdy z nas był w dobrym humorze i nie myśleliśmy o męczącej drodze. W autokarze było bardzo wesoło i droga przebiegała szybko i spokojnie. Około godziny 11.00 dotarliśmy do Warszawy. Zwiedzaliśmy tu m.in. "Stadion Narodowy", trasą piłkarza.

 

 

Następnie zwiedzaliśmy gmach Telewizji Polskiej. Przejazd pod Plac Zamkowy. Zwiedzanie Zamku Królewskiego – Trasa Zamek. Następnie Starówka – Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Rynek Starego Miasta z pomnikiem Syrenki, Barbakan i mury obronne. Do naszego ośrodka „Annopol” dotarliśmy na godz. 19:30. Po zjedzeniu obiadokolacji,  wreszcie mogliśmy odpocząć w swoich pokojach.

 

 

 

Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik gdzie znajduje się sześć wystaw stałych, a także Teatr Wysokich Napięć oraz Teatr Robotyczny. Zwiedzanie wystaw zajmuje od 3 do 5 godzin. Znajduje się tam Park Odkrywców oraz Planetarium Niebo Kopernika. O godzinie 14:00 zjedliśmy pyszny obiad w Bistro WIEM na terenie Centrum Nauki Kopernik. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Krakowskie Przedmieścia i okolice. Wszyscy bezpiecznie wrócili, a pogoda dopisywała nam przez cały ten czas. Długo jeszcze wspominaliśmy naszą wycieczkę do stolicy Polski . Najpierw opowiadaliśmy o naszych wrażeniach rodzicom, a potem wspominaliśmy różne historie na lekcjach w szkole. Tegoroczny wyjazd uważamy za udany, było super!!!

 

 

4 czerwca wróciłam po długiej nieobecności do pracy. Od rana wszyscy byli tajemniczy, zamieniali się ze mną na sale lekcyjne. Nie czułam podstępu. Nadeszła piąta godzina lekcyjna, zbliżam się do sali 37, drzwi otwierają mi moi uczniowie. W klasie ciemno, okna zasłonięte, scena z ławek, miejsca na widowni. „Cicho wszędzie, ciemno wszędzie, co to będzie, co to będzie…” Przedstawiono mi projekt „Powrót”. I dla takich chwil warto żyć i wykonywać swój zawód. Kolokwialnie mówiąc „szczęka mi opadła”. Wiedziałam, że moja klasa to pomysłowy, kreatywny i odważny zespół, ale czegoś takiego się nie spodziewałam. Były kwiaty, laurka z wierszykiem i serce z masy solnej. Dziękuję Wam bardzo – wychowawczyni.

 

 

23 VI oglądaliśmy ostatni film z projektu „Nowe horyzonty edukacji filmowej” pt. „100 minut wakacji” w pięciu częściach. Ten film podobał  się nam najbardziej ze wszystkich dziesięciu obejrzanych. Z MDK udaliśmy się na Plac Wolności, gdzie trwała impreza „Opolskie ogrody talentów”, aby zobaczyć nasze koleżanki – mistrzynie Europy z „Odysei umysłu” Julkę K, Sziri i Agę oraz mistrzynie śpiewu z zespołu „Dylemat”- Marysię, Sziri, Agę, Julkę P. i Laurę. Śpiewu oczywiście wysłuchaliśmy, niestety tak ważna rzecz jak mistrzostwo Europy w światowym projekcie nie interesuje dorosłych w naszym mieście. Wręczono nam  dyplomy hurtem. Aby zatrzeć to nieprzyjemne wrażenie udaliśmy się do parku nadodrzańskiego. Sziri obchodziła urodziny, zjedliśmy lody, poszaleliśmy na placu zabaw i wróciliśmy do szkoły.

 

 

24 VI odbyły się konkursy w klasach IV-tych „W krainie baśni” i w klasach V-tych „W krainie mitów”.  Uczniowie odpowiadali na pytania, uzupełniali luki w tekście, zakreślali nazwy w diagramach i odczytywali hasła, odgadywali postaci, tytuły oraz autorów, oddzielali groch od fasoli, szukali drogi w labiryncie, tłumaczyli znaczenie związków frazeologicznych. Wyniki były porównywalne, ale I miejsca zajęły klasy IV b i V a.

 

 

 

Nominowani do Złotego Medalu Jedynki z naszej klasy byli: Joanna Dulas, Maria Mikzińska, Adam Lamers, Agnieszka Brachman, Laura Wilczek, Grzegorz Turczyński, Krzysztof Saar. Zwycięzcy to Adam Lamers- informatyka i Joanna Dulas- technika. Gratulujemy!!! Za rok bierzemy wszystko!

 

 

 

KLASA NA MEDAL! Kliknij

L.p. Nazwisko i imię ucznia Średnia
1. Dulas Joanna 5,6
2. Mikzińska Maria  5,5
3. Turczyński Grzegorz 5,5
4. Saar Krzysztof 5,2
5. Jura Julia 5,1
6. Lamers Adam 5,0
7. Szyryk Julia 4,9
8. Kałuska Julia 4,8
9. Szyndler Anna 4,8
10. Brachman Agnieszka 4,75
11. Wilczek Laura 4,75
Średnia klasy 4,41
Średnia z zachowania: 4,0 (bdb)
W poczet sztandarowy szkoły wchodzić będą: Joanna Dulas, Maria Mikzińska, Grzegorz Turczyński, Krzysztof Saar. 

SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu
ul. Reymonta 43, 45-072 Opole
tel./fax 77 454 28 89

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Rights Reserved.