foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nasza szkoła jest najlepsza

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Opolu

im.Obrońców Westerplatte

Audycje radiowe dla dzieci

 • Polskie Radio Dzieciom – Książka do poduszki – codziennie o godzinie 19:10.
  https://www.polskieradio.pl/18/8290,Ksiazka-do-poduszki
 • Polskie Radio Dzieciom – Słuchowisko – audycji można posłuchać na żywo w każdą sobotę o godzinie 18:30 lub wysłuchać audycji archiwalnych.
  https://www.polskieradio.pl/18/4473
 • Polskie Radio Dzieciom – Bajkowy Kącik – doskonała propozycja dla najmłodszych dzieci, dostępna codziennie o godzinie 12:15.

 


Książki interaktywne
Książki interaktywne to książki, które aktywizują czytelnika na szereg różnych sposobów. Oto kilka pomysłów, które mogą Was zainteresować:

 • Co kryje las autorstwa Ainy Bestard – świetna książka przyrodnicza w komplecie z trzema kolorowymi lupami – przez każdą można dojrzeć coś innego.
 • Ukryj i znajdź – to doskonała propozycja dla najmłodszych. Do książki dołączona jest kartonowa latarka. Ta magiczna latarka pozwala odnaleźć ukryte na stronach przedmioty.
 • Czarna książka kolorów Meneny Cottin i Rosany Faris to nietypowa książka o kolorach przedstawiona oczami niewidomego chłopca. Każdy kolor opisany jest słowami, obok znajdują się specjalne wypukłe ilustracje.


Rankingi książek dla dzieci i młodzieży

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego
Biblioteczny konkurs czytelniczy pt. „Ktokolwiek czyta, ktokolwiek wie” został rozstrzygnięty. Serdecznie gratuluję zwycięzcom! A są to:
I miejsce: Bartosz Drewniak-Toboła z klasy VIIc

II miejsce: Maciej Gołąbek z klasy Va i Meriem Bolkroune z klasy Vc
III miejsce: Lukas Nowak z klasy VIIIb

Na podsumowanie posłużę się jednym z moich ulubionych cytatów:
"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji."

Maria Dąbrowska

Raz jeszcze gratuluję laureatom tak wspaniałej pasji!

 

 


Muzea literackie:

 • Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
  Lekcje o Adamie Mickiewiczu – propozycje lekcji online o słynnym narodowym wieszczu.
  http://muzeumliteratury.pl/lekcje-mickiewiczowskie/
 • Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – zapewnia możliwość wirtualnej wycieczki i zwiedzania online eksponatów muzeum.
  http://muzeumliteratury.pl/lekcje-mickiewiczowskie/
 • Muzeum im. Marii Konopnickiej – Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach zapewnia wirtualny spacer po Suwałkach, możliwość odwiedzenia domu, w którym urodziła się i mieszkała pisarka, miejsc z którymi była związana.
  http://mk.muzeum.suwalki.pl/
 • Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – muzeum oferuje materiały edukacyjne online do wykorzystania w domu i w szkole.
  https://mnki.pl/zeromski/

Ekranizacje lektur szkolnych

 

 

 

PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNO-CZYTELNICZEGO „KLASYKA I NAWIĄZANIA”
W ramach Tygodnia Bibliotek Szkolnych odbywa się podsumowanie projektu prowadzonego wspólnie przez bibliotekę i świetlicę pt. „Klasyka i nawiązania”. Na ten tydzień mieliśmy zaplanowanych szereg wydarzeń czytelniczych, jednak obecna sytuacja i w tym przypadku zmusiła nas do zmiany planów.
W związku z tym proponujemy pewną namiastkę i zabawę w świecie baśni.


Zajęcia czytelnicze – Jak dobrze znasz baśnie?

 • Czegoś tu brakuje…

Poniżej fragment baśni „Kopciuszek” autorstwa braci Grimm. Brakuje w nim pewnych wyrazów. Jakie to słowa?
„Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, mieszkała bogata wdowa, która wychowywała ……………. córki i pasierbicę. Córki te, chociaż nie były piękne, myślały, że podobają się wszystkim i dlatego zachowywały się krzykliwie oraz dumnie. Natomiast pasierbica, chociaż była dziewczyną niezwykłej urody, była bardzo skromna i wstydliwa. To ona wykonywała wszelkie prace w domu i w gospodarstwie, więc w przeciwieństwie do swoich przyrodnich sióstr i macochy, nie miała czasu, by………………………... Ciągle chodziła w łachmanach, brudna i usmolona. Dlatego nazywano ją ……………………. Jeśli wdowie lub jej córkom coś się nie udawało, bądź miały zły humor, pastwiły się nad biednym Kopciuszkiem. Zlecały jej najcięższe prace, popychały i wyśmiewały nieszczęsną dziewczynę. A że wiedziały o tym, że jest tak na prawdę ………………………….. z nich (chociaż nie przyznawały się do tego nigdy), zazdrościły jej i to sprawiało, że były jeszcze bardziej złośliwe. […]
Pewnego dnia w całym królestwie, do którego należało gospodarstwo wdowy, ogłoszono, że król poszukuje żony dla swojego jedynego syna. W tym celu zaprasza się wszystkie cudne …………………….. na bal, podczas którego ………………………. wybierze sobie narzeczoną.”

 • Coś tu nie gra…

Pamiętacie baśń H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”? Poniżej znajduje się tylko krótki fragment, mimo to wkradły się w nim aż 3 błędy. Spróbuj je odnaleźć.
„— A cóż tam słychać u was, kochana sąsiadko? — spytała stara kaczka, która wybrała się wreszcie w odwiedziny do młodej matki.
— Z jednym jajkiem mam kłopot: ani myśli pęknąć. A taka jestem zmęczona! A inne dzieci ślicznie się wykluły, zdrowe, żwawe, różowiutkie, aż przyjemnie patrzeć. Ładniejszych kacząt w życiu nie widziałam. […] Posiedzę jednak jeszcze; tak długo siedziałam, wytrwam parę dni dłużej.
— Jak chcesz, moja kochana!
I kaczka siedziała cierpliwie, aż pękło i wielkie jajo.
— Pip, pip! — odezwało się pisklę i prędko zaczęło wydostawać się ze skorupki. Było bardzo małe i brzydkie. Kaczka patrzyła na nie z ciekawością i uwagą.
— Ogromne pisklę — rzekła wreszcie — i niepodobne do żadnego z moich. […]
— Kwa, kwa! — odezwała się znowu głośno. — Za mną, dzieci! Muszę was wprowadzić w świat, przedstawić na kaczym dworze, tylko trzymajcie się blisko mnie, żeby was kto nie zadeptał; a najbardziej strzeżcie się kota.
Kaczątka wypełniły rozkaz matki. Inne kaczki otoczyły je dokoła i przypatrywały się nowym przybyszom.
— Jeszcze nas widać mało! — rzekła wreszcie jedna. — Niedługo miejsca zabraknie. Ach, pfe! A cóż to znowu? Patrzcie tylko, patrzcie, jak to kaczę wygląda! Nie mogę znieść widoku takiego brzydactwa.
Podbiegła do brzydkiego kaczęcia i pogłaskała je po głowie.”

 • A gdyby tak…

Wiele osób twierdzi, że zakończenie baśni Andersena „Mała Syrenka” jest bardzo smutne i niesprawiedliwe. Jedną z nich był Disney, który nieco inaczej poprowadził losy bajkowej Arielki. Spróbuj i Ty. Znajdź inne zakończenie dla losów pięknej, nieszczęśliwej syreny.
„Mała syrena odsunęła purpurową zasłonę namiotu i ujrzała piękną pannę młodą śpiącą z głową wspartą na piersi księcia; schyliła się i pocałowała go w cudne czoło, spojrzała w niebo, gdzie coraz jaśniej świeciła jutrzenka, spojrzała na ostry nóż i znowu zwróciła oczy na księcia, który we śnie wymówił imię swojej oblubienicy, tylko ona żyła w jego myślach; nóż zadrżał w ręku syreny, odrzuciła go daleko w fale, które zabłysły czerwonym blaskiem; tam gdzie nóż upadł, wydawało się, że krople krwi wytryskują z wody. Raz jeszcze spojrzała żałosnym wzrokiem na księcia, a potem skoczyła ze statku do morza i czuła, jak jej ciało zmienia się w pianę…”

 

Można też skorzystać z gotowych quizów:

Większość z tych baśni czytaliśmy lub oglądaliśmy podczas zajęć czytelniczych w świetlicy w ramach cyklu „Piątek z baśnią”. Z pewnością doskonale poradzicie sobie z ich rozwiązaniem.


Znani i lubiani bohaterowie w nowej odsłonie
Gorąco polecam również książkę Roksany Jędrzejewskiej Wróbel „Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii”, gdzie można odnaleźć bardzo dobrze znanych baśniowych bohaterów w naszych współczesnych realiach. Zapracowana, niedoceniana mama w roli Kopciuszka, siedmioro koźlątek walczących z szkolnym oprawcą czy zagubiona w świecie współczesnych celebrytów i social mediów Roszpunka to tylko niektórzy z bohaterów tej książki.

 


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNO-ŚWIETLICOWEGO PT. „MÓJ ULUBIONY BAŚNIOWY BOHATER”

1 miejsce: Zuzanna Sokołowska
2 miejsce: Maja Zajączkowska i Zofia Pęcherz
3 miejsce: Małgorzata Witon

Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest obchodzony 23 kwietnia począwszy od 1995 roku. Data ta nie została wybrana przypadkowo - jest hołdem dla wielu zmarłych w tym dniu pisarzy m.in. Szekspira, Cervantesa czy Nabokova. To dobra okazja by dowiedzieć się o książce nieco więcej.

Berlińska rzeźba powstała ku czci Guttenberga

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Ksi%C4%85%C5%BCki_i_Praw_Autorskich#/media/Plik:Printing3_Walk_of_Ideas_Berlin.JPG


Internetowe spotkania autorskie

Tutaj możecie spotkać się online z autorami Waszych ulubionych książek m.in. Agnieszką Tyszką, Bartoszem Szczygielskim, Martą Fox, Małgorzatą Stękowską-Zarembą i wieloma innymi. Możecie się poczuć jak na prawdziwym spotkaniu autorskim, dowiedzieć się nieco o twórczości, aktualnych projektach, w końcu posłuchać czytanych fragmentów książek. Jest to możliwe dzięki akcji Czytanki na czasie. Zostań w domu. Sporo książek ich autorstwa np. seria „Okropny Maciuś” czy „Zosia z ulicy kociej” znajduje się w naszej niewielkiej bibliotece. Serdecznie polecam:

 


Jak dobrze znasz lekturę?

Można spróbować swoich sił i rozwiązać krótkie, proste testy online sprawdzające znajomość poszczególnych lektur.

 

Popularne portale i serwisy literackie

 • BiblioNETka - serwis dla pasjonatów literatury oraz osób poszukujących informacji o książkach. Można tu m.in. znaleźć katalog, recenzje książek, zamieścić swoje opinie na temat przeczytanych pozycji.
  https://www.biblionetka.pl/
 • lubimyczytać.pl - jeden z najpopularniejszych w Polsce serwisów książkowych. Zawiera ciekawe, przejrzyste teksty o książkach, recenzje, komentarze, ale też praktyczne informacje na temat ich dostępności zarówno w wersjach tradycyjnych jak i w formatach dostosowanych do nowych technologii.
  https://lubimyczytac.pl/
 • Dobre książki - ogólnopolski magazyn literacki, redagowany przez profesjonalnych, doświadczonych dziennikarzy. Zawiera recenzje, wywiady z pisarzami, zapowiedzi i relacje z ważnych wydarzeń czytelniczych.
  https://www.dobreksiazkimag.pl/
 • Portal księgarski - jeden z najstarszych polskich serwisów internetowych poświęconych literaturze. Sporo rzetelnej wiedzy o książkach, recenzji, zapowiedzi i innych informacji ze świata wydawniczego.
  https://ksiazka.net.pl/
 • Goodreads - czyli Meet your next favorite book - to serwis dla miłośników literatury anglojęzycznej, w bardzo przejrzystej i przyjaznej dla użytkowników formie.
  https://www.goodreads.com/

 

 

 

Podręczniki i materiały edukacyjne

Komunikat Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki (fragment):
Aby ułatwić nauczycielom i uczniom wybór materiałów dostosowanych do wybranego podręcznika, poniżej przedstawiamy odniesienia do stron zawierających listę materiałów udostępnionych przez poszczególnych wydawców edukacyjnych (w kolejności alfabetycznej).

Wszystkie materiały są udostępniane całkowicie bezpłatnie na czas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach.

Wydawca Link
Cambridge University Press https://www.cambridge.org/elt/blog/
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe sp. z o.o. sp. komandytowa http://www.uczezdalnie.gwo.pl/
Grupa MAC S.A. https://www.mac.pl/publikacje
Klett Polska www.dzwonek.pl/Klett
Macmillan https://anglistaonline.macmillan.pl/
Nowa Era https://www.nowaera.pl/naukazdalna
Oxford University Press www.oup.com/elt/learnathome
Pearson https://www.pearson.pl/jezyk-angielski/domowa-szkola/
PWN Wydawnictwo Szkolne www.akademia.pwn.pl
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne SA https://www.wsip.pl/pomagamy-w-nauce-z-domu/
Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON https://operon.pl/edukacjazdalna

 

Lektury, klasyka literatury polskiej i zagranicznej


Poniżej lista bibliotek cyfrowych i miejsc, w których można skorzystać z audiobooków lub e-booków:

 

Propozycje dla najmłodszych

 

Materiały dla ósmoklasistówRecenzje książek dla dzieci i młodzieży

To doskonałe miejsca, w których można znaleźć wiele ciekawych inspiracji czytelniczych


Poznaj lepiej autorów lektur szkolnych

Poniżej oficjalne strony, blogi itp.Warte polecenia

Z zakresu biblioterapii

Dlaczego w tym trudnym okresie warto sięgnąć do zasobów biblioterapii? Można by tu przytoczyć kilka naukowych definicji biblioterapii i wymienić jeszcze dłuższą listę zalet z niej wynikających. Zamiast tego pozwolę sobie przypomnieć niezwykle obrazowy, traktujący temat z pewnym przymrużeniem oka cytat Henryka Sienkiewicza: „Gdy ktoś się zaczyta, to albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co mu dolega, albo się ubawi, albo zaśnie – w każdym przypadku skorzysta”.

 

Warto zajrzeć - oferta opolskich bibliotek

 

 

Konkursy biblioteczne

 wyróżnienie - DRUGI TYDZIEŃ ZDALNEGO NAUCZANIA

wyróżnienie - TRZECI TYDZIEŃ ZDALNEGO NAUCZANIA

wyróżnienie - CZWARTY TYDZIEŃ ZDALNEGO NAUCZANIA

wyróżnienie - PIĄTY TYDZIEŃ ZDALNEGO NAUCZANIA

wyróżnienie - SZÓSTY TYDZIEŃ ZDALNEGO NAUCZANIA

wyróżnienie - SIÓDMY TYDZIEŃ ZDALNEGO NAUCZANIA

wyróżnienie - ÓSMY TYDZIEŃ ZDALNEGO NAUCZANIA

SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu
ul. Reymonta 43, 45-072 Opole
tel./fax 77 454 28 89

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Rights Reserved.