Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Nasza szkoła jest najlepsza

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu

im. Obrońców Westerplatte

Wyszukaj

 Samodzielna Nauka z Podręcznikiem

Kanał YouTube Pogaduchy Belfrów

 

 

Wspólnie tworzymy domowy kodeks używania mediów cyfrowych

Chcielibyśmy Was zachęcić do rodzinnego przyłączenia się do kampanii "Dbam o Mój Zasięg".

Dlaczego? Bo ważne jest, aby w każdej rodzinie istniały zasady dotyczące używania mediów cyfrowych, w tym smartfonów, tabletów, komputerów czy internetu - tak zwany domowy kodeks odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych. Kształtuje to odpowiedzialność cyfrową nie tylko dzieci, ale i rodziców. Kodeks ten to umowa, do której powinny zastosować się wszystkie osoby w rodzinie.

Obecna sytuacja, zdalnego nauczania może nasilać problemy i napięcia pomiędzy członkami rodziny związane z nadużywaniem mediów cyfrowych. Mogą pojawić się kłótnie o dostęp do mediów, zmęczenie spowodowane ich nadużywaniem, rozdrażnienie związane z zakłóceniami transmisji itp. Tutaj macie dostępnych kilka grafik związanych z wynikami badań dotyczące używania SMARTFONÓW w Polsce.

Wasz kodeks, jak każda umowa powinien zacząć się od rozmowy. Oto wzór KODEKSU a tutaj macie porady dotyczące tego, jak prowadzić takie rozmowy - PORADNIK DLA RODZICÓW. Rodzic w tym wypadku jest przewodnikiem - organizuje spotkania, dba o komfort uczestników oraz o to, żeby każdy był wysłuchany a jego racje przemyślane. Mogę sobie wyobrazić i Was, drodzy uczniowie w roli liderów. Pamiętajcie jednak, że to odpowiedzialna rola. Obejmuje też monitorowanie (sprawdzanie) realizacji zapisów kodeksu przez wszystkich członków rodziny. Trzymam kciuki :)

 

 

 

Organizacja czasu nauki w domu

1. Zaplanuj sobie stałe godziny nauki. W naszej szkole sugerujemy Ci, żebyś pracował między godziną 9 a 13. O tym, jak zależy poziom wydajności od godziny możesz poczytać tutaj (kliknij). Wtedy dostępni będą także nauczyciele. Pozwoli Ci to nie rozciągać nauki na cały dzień. Unikniesz też sytuacji, gdy o godzinie 22.00 stwierdzasz, że nie zdążyłeś nic zrobić.

Możesz skorzystać z planu, jaki jest na stronie szkoły. Możesz stworzyć swój własny, będzie wymagać to jednak od Ciebie więcej samodyscypliny i umiejętności planowania. Pamiętaj, żeby nie zapomnieć o żadnym przedmiocie.

2. Rano przygotuj się do nauki. Wstań, umyj się, przebierz, zjedz śniadanie - w dowolnej kolejności. Przygotuj miejsce nauki, potrzebne rzeczy. Wywietrz pokój. Te wszystkie czynności dodadzą Ci energii do pracy. Co więcej wieczorem będziesz w dobrym nastroju. Spróbuj.

Pamiętaj! Nie chodź za późno spać, to pomoże Ci rano czuć się wypoczętym. Staraj się być w łóżku od 22.00. Przed snem nie używaj telefonu, komputera. Światło emitowane przez ekrany zaburza sen, obniża jego jakość, utrudnia zaśnięcie.

3. Po trzecie reguluj czas nauki. Jak czujesz zmęczenie, zrób przerwę. Jak czujesz nudę, przejdź do innej aktywności.

Jak powinna wyglądać dobrze wykorzystana przerwa przeczytasz tutaj (kliknij). Jeśli zastosujesz się do wskazówek będziesz czuł się spokojniejszy, uczył szybciej, a także uzyskiwał lepsze efekty nauki. Pamiętaj, podczas przerwy staraj się dać wypocząć wzrokowi - patrz w dal, zamknij na chwilę oczy itp.

Przeplataj naukę przedmiotów trudnych tymi które nie sprawiają Ci problemu. Przy czym najlepiej zacząć od tych wymagających naszego skupienia, choć serce podpowiada inaczej. Na początku nasz umysł jeszcze nie jest zmęczony.

Możesz wykorzystać technikę Pomodoro, która polega na tym, że po 25 minutach wytężonej pracy robisz krótkie przerwy. Przy czym do kontroli czasu możesz użyć budzika. Zobacz video o tej technice --->

 

4. W czasie nauki zapisuj sobie rzeczy, których nie rozumiesz. Szukaj pomocy.
Zadania, które są dla Ciebie za trudne mogą wymagać uzyskania wsparcia - może pomoże Ci nauczyciel (nie bój się pytać, masz kontakt e-mail), może rodzic, może inna wybrana przez ciebie osoba. Zaplanuj tak czas wykonywania tych zadań, żeby ten ktoś był dostępny. Korzystaj z pomocy w Internecie, np. Tomasz Gwiazda pomoże zrozumieć Ci matematykę.

Unikaj myślenia "nie uda się"... wybierz raczej "zaraz to zrozumiem".

5. Staraj się nie używać do wszystkich zadań komputera, telefonu, itp. Te prace, które możesz zrób w zeszycie, ćwiczeniach, na kartce papieru. Naukowcy twierdzą, że odręczne pismo aktywuje inne obszary mózgu niż pisanie przy pomocy klawiatury i ułatwia zapamiętywanie.

6. Na końcu zapamiętaj: czego nie zrobiłeś dziś zrobisz jutro. Szanuj swój czas wolny.
Jeśli uczciwie pracowałeś w wyznaczonych godzinach zasługujesz na odpoczynek. Teraz możesz robić inne rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność.

No i pamiętaj, nie masz zadania domowego :D

    opracowała: Anna Szmyt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Formy kontaktu w czasie zawieszenia działalności szkoły

Napiszcie do nas, jeśli pojawi się jakiś problem, ale także jeśli za nami tęsknicie:) Zapraszam do kontaktu zarówno RODZICÓW, jak i UCZNIÓW.

pedagog szkolny Katarzyna Wrzesińska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

psycholog szkolny Anna Szmyt, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zapraszamy także do lektury naszych stron na Facebooku. Dostęp mają także osoby nie mające konta na Facebooku. Po prostu trzeba kliknąć link, lub wkleić go w przeglądarce. Jeśli Facebook upomina się o zalogowanie kliknijcie "nie teraz".

Jeśli macie konto na Facebooku to proszę polubcie naszą stronę, dodajcie do obserwowanych. Jeśli jakiś artykuł Wam się spodobał dajcie łapkę lub serduszko, będziemy wiedzieć, co Was interesuje. Zostawiajcie komentarze. Tworzymy te strony dla Was i chcemy wiedzieć, że do Was docierają.

Na stronie jest możliwość porozmawiania z nami online, jeśli macie aplikację Messengera. Po prostu kliknij wyślij wiadomość.

strona na Facebooku dla rodziców https://www.facebook.com/W-gabinecie-108581740775167/

strona na Facebooku dla uczniów https://www.facebook.com/upsychologaipedagoga/

SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu
ul. Reymonta 43, 45-072 Opole
tel./fax 77 454 28 89

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Rights Reserved.