Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Nasza szkoła jest najlepsza

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu

im. Obrońców Westerplatte

Wyszukaj

Odyseja Umysłu 2016 to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Podejmując się udziału w konkursie dzieciaki muszą wykazać się zaangażowaniem, samodzielnością i pomysłowością. Drużyna szóstoklasistów ( w tym odysejowa czwórka z 6a) zakwalifikowała się do 25 Ogólnopolskiego Finału Odysei Umysłu, który odbył się w Gdyni w dniach 2-3 kwietnia 2016 roku.Drużyna przyjechała do Trójmiasta w piątek - 1 kwietnia, a już następnego dnia  w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym prezentowała przedstawienie „Między nami zwierzętami”. Ale żeby zmniejszyć stres i tremę przed występem drużyna i trenerzy wybrali się nad morze. Przy okazji zwiedziłliśmy Oceanarium Gdyńskie. Wieczorem bawiliśmy się na Imprezie Integracyjnej w Gdyni – Arenie. W niedzielę po spontanie drużyna z trenerami pojechała do centrum Gdańska. Później był czas na chwilę eksperymentowania w gdyńskim Centrum Experyment. Po Gali Finałowej wyruszyliśmy w drogę powrotną do Opola.Występ na Finale Ogólnopolskim to dla drużyny i trenera ogromny sukces. Podczas dwóch dni konkursowych godnie reprezentowaliśmy naszą szkołę i nasze miasto.

Kolejny sukces naszych Odyseuszy! Podczas Eurofest OOTM 2014 czyli 22 Festiwalu Europejskiego Odysei Umysłu nasza drużyna zajęła I miejsce za rozwiązanie problemu długoterminowego i spontanicznego oraz II miejsce za rozwiązanie problemu festiwalowego z 2 drużynami partnerskimi z Rosji i Szwajcarii. Podczas 23 Ogólnopolskiego Finału Odysei Umysłu nasza drużyna ( czyli Monika Granatowska, Agnieszka Brachman, Jasia Gusta, Ola Machaj, Julia Kałuska, Julia Szyryk i Filip Martyna) zakwalifikowała się do 22 Festiwalu Europejskiego, który w tym roku odbył się w Tatralandii na Słowacji. Eurofestiwal to dni pełne pomysłów, inspiracji i zabawy w międzynarodowej atmosferze.Przez sześć dni (od 24 do 29 kwietnia) Tatralandia była miejscem spotkania ponad 700 twórczych młodych ludzi z 16 krajów całego świata, m. in. z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kazachstanu, Szwajcarii, Indii, Słowacji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i oczywiście z Polski.

 

 

Podczas Festiwalu Europejskiego można było podziwiać nawzajem efekty swojej pracy, czerpać inspiracje do dalszego działania, nawiązywać nowe znajomości, poznawać kulturę innych krajów, doskonalić znajomość języka angielskiego, ale także znakomicie się bawić i pluskać się w basenach.

Nasza drużyna prezentowała rozwiązanie naszego Długoterminowego Problemu pt. „Na własne oczy”.  Był to problem teatralny,  a przygotowując się do prezentacji musieliśmy przestrzegać wszystkich zasad, wymogów i ograniczeń opisanych w danym Problemie. Wszystkie oceniane elementy rozwiązania Problemu Długoterminowego musieliśmy wymyślić, zaprojektować i wykonać samodzielnie. Nikt poza członkami zespołu nie może stworzyć niczego, co podlega ocenie – pod rygorem przyznania drużynie kary za Pomoc z Zewnątrz. Osoby dorosłe mogą inspirować uczestników do myślenia, a także uczyć ich, jak coś robić – tak jak robił to nasz trener – pani Ewa Holc.

Podczas konkursu drużyna reprezentowała naszą szkołę, Opole i Polskę – współzawodnicząc z innymi zespołami ze swojej kategorii wiekowej, które wybrały ten sam Problem Długoterminowy.
Podczas konkursu musieliśmy również stawić czoła Problemowi Spontanicznemu, którego treści nie znaliśmy do ostatniej chwili, a rozwiązanie musi stworzyć „tu i teraz” w ciągu kilku minut.

Suma punktów uzyskanych za rozwiązanie Problemu Długoterminowego i rozwiązanie Problemu Spontanicznego– pomniejszona o ewentualne kary – określa ostateczne miejsce, jakie drużyna zajmie na konkursie w swojej kategorii. Nasza drużyna zajęła I miejsce uzyskując tytuł mistrzów Europy w swojej kategorii wiekowej. Podczas Eurofestiwalu musieliśmy także rozwiązywać unikalny festiwalowy problem pt. „Omer spotyka Janosika”. Omer to maskotka Odysei Umysłu, a Janosik to oczywiście nasz polsko – słowacki zbójnik, który zabierał bogatym i dawał biednym. Przełamując bariery językowe i odkrywając kulturowe odmienności współpracowaliśmy z 2 drużynami partnerskimi z Rosji i Szwajcarii. Niezawodna i pomocna okazała się nasza pani z angielskiego – pani Kasia Gogolok, która cały czas nas wspierała. I tu odnieśliśmy sukces! Nasza drużyna wraz z drużynami partnerskim zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej!

 

 

 

Kreatywność rządzi –Nasi uczniowie wicemistrzami Polski. W miniony weekend 29 – 30 marca 2014 odbył się 23 Ogólnopolski Finał w Gdańsku. Odyseusze: Agnieszka Brachman, Monika Granatowska, Jasia Gusta, Julia Kałuska, Ola Machaj, Julia Szyryk zwana Sziriskiem oraz nasz rodzynek – Filip Martyna, trenowani przez panią Ewę Holc, wystąpili w kolejnym etapie konkursu. Prezentując rozwiązanie problemu długoterminowego pt. „Na własne oczy. Wykazali się dużą kreatywnością rozwiązując problem spontaniczny. Spisali się na medal i na własne oczy”  przekonali się jak to jest być wicemistrzami Polski. Będą reprezentować Polskę, a przede wszystkim Opole i opolską Jedynkę na Eurofestiwalu Odysei Umysłu, który odbędzie się w dniach 24 – 29 kwietnia w Słowacji. Gratulujemy uczniom i  trenerowi. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Ewie Ziembik, Radzie Rodziców, sponsorom za finansowe wsparcie. Dziękujemy pani Iwonie Szewczyk oraz naszym mamom: pani Jolancie Gusta i pani Elżbiecie Kałuskiej za poświęcenie prywatnego czasu i wspieranie nas podczas konkursu w Gdańsku. Dziękujemy naszym wszystkim nauczycielom za wyrozumiałość podczas naszych przygotowań do konkursu. Dziękujemy obsłudze szkoły za zrozumienie dla naszych szalonych pomysłów.

 

 

Teraz przed nami „krótkoterminowy problem spontaniczny” poszukiwanie sponsorów na wyjazd do Słowacji. Jeżeli możesz nas wesprzeć prosimy o kontakt telefoniczny: 774542889

 

 

SUKCES  ODYSEUSZY!
Odyseja Umysłu  to program edukacyjny realizowany
w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Celem programu jest rozwój zdolności twórczych, uczenie dzieci i młodzieży kreatywnego i krytycznego myślenia, angażowanie grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów.

 

Podejmując się udziału w konkursie dzieciaki muszą wykazać się zaangażowaniem, samodzielnością i pomysłowością. Pracując bez podpowiedzi i sugestii ze strony dorosłych – czują się odpowiedzialne za swoje decyzje i dumne z własnych osiągnięć. Szukając nowatorskich pomysłów – uczą się eksperymentować i świadomie podejmować ryzyko; przekonują się, że błąd to nie porażka, a źródło wniosków na przyszłość.

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do konkursu po raz drugi. Tym razem „opolską jedynkę” na Eliminacjach Regionalnych 15.03.2014 we Wrocławiu reprezentowały 3 drużyny: uczniowie klas 6 i 5 oraz drużyna juniorów składająca się z uczennic klas 2 i 3. Przygotowania były bardzo intensywne i pracochłonne, nawet nocą;). 15 marca we Wrocławiu na Eliminacjach Regionalnych drużyna uczniów klas 5 zakwalifikowała się do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się w Gdańsku. Jest to dla nich i dla ich trenera ogromny sukces. Podczas dwóch dni konkursowych będą godnie reprezentować naszą szkołę i nasze miasto.

 

 

SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu
ul. Reymonta 43, 45-072 Opole
tel./fax 77 454 28 89

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Rights Reserved.